Waszczykowski: dziś spełniają się nasze kilkunastoletnie wysiłki

Status bezpieczeństwa flanki wschodniej, w tym Polski, zacznie być wyrównywany do statusu bezpieczeństwa Europy Zachodniej - oświadczył kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że w Polsce w 2017 r. - jeżeli zajdzie taka potrzeba - będzie stacjonowało być może ponad 10 tysięcy "żołnierzy natowskich, amerykańskich".

"Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej"

Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy. W Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - powiedział w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

"Wzmacniamy flankę wschodnią w reakcji na działania Rosji"

Wzmacniamy obecność wojskową w Polsce i krajach bałtyckich w reakcji na działania Rosji i nielegalną aneksję Krymu - powiedział w Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dodał, że decyzje, które zostaną podjęte w Warszawie potwierdzą, że Europa i USA łączą siły, by bronić wszystkich sojuszników.

Duda: ten, kto zechce użyć siły, pojmie, że jest to nieopłacalne

- Boimy się o trwałość świata w kształcie, jaki do tej pory znaliśmy, dlatego musimy zrobić wszystko, by nasi obywatele żyli w pokoju - powiedział prezydent, otwierając warszawskie Forum Ekspertów poprzedzające szczyt NATO. Andrzej Duda uznał, że Sojusz musi pokazać przede wszystkim to, że "prawo siły" nie wygra nigdy z zasadami, które wyznają jego członkowie.

Prezydent USA: najważniejsza chwila od zakończenia zimnej wojny

Mimo zmieniających się zagrożeń i sytuacji w różnych częściach świata transatlantycki sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Europą przetrwa dzięki przywiązaniu do wspólnych wartości - napisał na łamach brytyjskiego dziennika "Financial Times" prezydent USA Barack Obama w dniu otwarcia szczytu NATO w Warszawie.

"Rurobomba" w pociągu. Wielu rannych

Policja w stolicy Tajwanu - Tajpej poszukuje około 40-letniego mężczyzny, który najprawdopodobniej odpowiada za wybuch bomby domowej produkcji. Wybuchła ona w piątek rano w jednym z pociągów w centrum miasta.

"To ostatni etap przygotowań NATO do ataku na Rosję"

W piątek i sobotę zapadną decyzje o budowie nowych baz wojskowych i magazynów broni, a później rozmieszczenia broni atomowej blisko rosyjskich granic - twierdzą niektórzy rosyjscy eksperci. Reporter "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS Andrzej Zaucha o reakcjach Moskwy na rozpoczynający się szczyt NATO w Warszawie.

Obrona i odstraszanie. O tym będą dyskutowali w Warszawie Obama i inni przywódcy

Obrona i odstraszanie, odpowiedź na wyzwania z Południa i ze Wschodu, w tym wzmocnienie wschodniej flanki, relacje z Unii Europejskiej i krajami partnerskimi Sojuszu będą tematami rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO w Warszawie. Do Polski przybył już prezydent USA Barack Obama, który tuż przed szczytem spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Obama: to niebezpieczne, gdy policjanci zbyt szybko sięgają po broń

Wielu obywateli USA ma wrażenie, że z powodu koloru skóry nie są traktowani tak samo, jak biali. Wierzę, że Amerykanie czują, że jest to problem, z którym wszyscy musimy się zmierzyć - powiedział prezydent USA Barack Obama w Warszawie. Po przylocie do Polski miało miejsce jego krótkie wystąpienie w hotelu.

Sankcje to "deklaracja wojny". Pjongjang zapowiada twardą odpowiedź

Korea Północna poinformowała, że planuje twardą odpowiedź za nałożenie przez Stany Zjednoczone sankcji na Kim Dzong Un. Decyzję USA uznano w Pjongjangu za "deklarację wojny". Departament Stanu natychmiast zaapelował o powstrzymanie się od wypowiedzi podnoszących napięcie w regionie.

Clark: Ćwiczenia Putina zakładają użycie broni atomowej. NATO musi zająć twarde stanowisko

- Ćwiczenia wojskowe Sojuszu są odpowiedzią na działania pana Putina i jego groźby. To on organizuje ćwiczenia zakładające użycie broni atomowej, to jest zachowanie bardzo prowokacyjne i niebezpieczne. NATO powinno zająć bardzo twarde stanowisko wobec tego rodzaju manewrów - powiedział w wywiadzie dla TVN24 BiS generał Wesley Clark, były naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie. Od poniedziałku prowadzimy cykl programów specjalnych na temat szczytu w Warszawie.

Czym militarnie dysponuje Polska? Specjalny program TVN24 BiS przed szczytem NATO

Od poniedziałku na antenie TVN24 BiS prezentujemy państwu cykl programów specjalnych, w których wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o najbliższym szczycie NATO. W środę Michał Sznajder wyjaśniał czym militarnie dysponuje Polska. W programie pokazaliśmy materiał Piotra Świerczka, który obserwował ćwiczenia Anakonda-16. Z kolei korespondent “Faktów” TVN Marcin Wrona rozmawiał z byłym naczelnym dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie generałem Wesleyem Clarkiem.

Finał Vatileaks. Dwa wyroki skazujące, trzy uniewinnienia

Trzy uniewinnienia, dwa wyroki skazujące - tak zakończył się w czwartek, po prawie ośmiu miesiącach, proces przed sądem w Watykanie w sprawie Vatileaks, dotyczącej wycieku i publikacji tajnych dokumentów o finansach Stolicy Apostolskiej.

Przyszłym premierem Wielkiej Brytanii będzie kobieta

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May oraz wiceminister energii Andrea Leadsom zostały jedynymi kandydatkami na stanowisko lidera Partii Konserwatywnej i przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. Z wyścigu odpadł w czwartek minister sprawiedliwości Michael Gove.

Setki ofiar. Nie znają tożsamości większości zabitych

Do 292 ofiar śmiertelnych i ok. 200 rannych wzrósł bilans niedzielnego zamachu samobójczego w Bagdadzie, do którego przeprowadzenia przyznali się dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego - poinformował w czwartek minister zdrowia Iraku Adila Hammud.

Szef MSZ Niemiec ostrzega przed konfrontacją z Rosją

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł w wywiadzie dla gazet należących do grupy medialnej Funke przed powrotem do czasów konfrontacji z Rosją i zaapelował o dialog z Moskwą. Wywiad ukaże się w piątek, w dniu rozpoczęcia szczytu NATO w Warszawie.

Tajemnica dyktatora. Amerykanie podali, ile ma lat

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, którego dokładny wiek pozostaje w jego kraju pilnie strzeżoną tajemnicą państwową, urodził się 8 stycznia 1984 roku, ma więc obecnie 32 lata - wynika z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo skarbu USA.

Szef NATO w Warszawie: atak na jednego z sojuszników jest atakiem na wszystkich

- Rzeczą najważniejszą, którą z całą mocą chcę podkreślić, jest to, że Sojusz Północnoatlantycki pokazuje i pokaże w ciągu najbliższych dwóch dni jedność; pokaże, że reaguje w sposób adekwatny na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na świecie - powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowej rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.