Ponad miesiąc po wyborach Włochom grożą nowe

We Włoszech tuż przed drugą rundą konsultacji w sprawie powołania rządu po wyborach z 4 marca doszło do kolejnej polemiki między dwoma liderami politycznymi ubiegającymi się o fotel premiera: Luigim Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd i Matteo Salvinim z Ligi.

"Zmiana w rządzie doprowadziła do zmiany w klimacie naszych relacji"

- Chociaż nie zgadzamy się od razu co do wszystkiego, to mamy szczery i otwarty dialog we wszystkich sprawach wzajemnie nas interesujących - powiedział w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił, że obie strony dążą do znalezienia kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy artykułu 7.

Jasna cera i blond włosy. Kwitnie import nasienia z USA

Lawinowo rośnie import spermy z USA do Brazylii - donosi amerykański dziennik "Wall Street Journal". Szczególnie pożądane jest nasienie opisywane jako pochodzące od Amerykanina typu kaukaskiego, które daje nadzieję na dziecko o jasnej cerze, błękitnych oczach i blond włosach.

ODIHR: ksenofobiczna retoryka i stronniczość mediów na Węgrzech

Ksenofobiczna retoryka i stronniczość mediów w kampanii przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech zawęziły przestrzeń debaty politycznej – uznało w poniedziałek Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) we wstępnym raporcie. ODIHR ocenił jednak, że w głosowaniu przestrzegano podstawowych praw.

Merkel "zgodnie z obyczajem" pogratulowała Orbanowi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała w poniedziałek premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi i jego partii Fidesz zwycięstwa w wyborach parlamentarnych oraz zapowiedziała współpracę z węgierskim rządem mimo różnych stanowisk w sprawie imigracji.

"Chcemy, żeby Węgry pozostały węgierskim krajem"

Chcemy Europy, chcemy dostatniej i silnej Unii Europejskiej, ale aby tak było, musimy najpierw szczerze powiedzieć o wszystkim, co nas dręczy – oświadczył premier Viktor Orban po zdecydowanym zwycięstwie swej partii Fidesz w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

16 zarzutów korupcyjnych dla byłego prezydenta

Były prezydent Korei Południowej Li Miung Bak został w poniedziałek oskarżony o korupcję, defraudację i inne przestępstwa, kiedy sprawował urząd w latach 2008-2013 - podała agencja Yonhap. Li zarzuca się między innymi przyjęcie łapówek na sumę 11 mld wonów (10,3 mln dolarów).

Orban już świętuje. Podziękował Kaczyńskiemu

Viktor Orban triumfuje w wyborach parlamentarnych na Węgrzech. Rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) - po zliczeniu 98,5 procent głosów - zdobyła 133 miejsca w parlamencie, co oznacza większość 2/3 mandatów. Premier pierwsze słowa podziękowań skierował do Jarosława Kaczyńskiego.

Atak na syryjską bazę. Rosjanie: To Izraelczycy. Dwa samoloty i osiem rakiet

Co najmniej 14 bojowników zginęło w poniedziałek nad ranem w ataku rakietowym na bazę lotniczą sił syryjskich w prowincji Hims w środkowej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, dodając, że wśród zabitych są członkowie oddziałów irańskich. Reżim prezydenta Baszara al-Asada podejrzewał początkowo, że ataku dokonały USA. Rosyjskie wojsko przekazało z kolei, że nalotu dokonały izraelskie myśliwce. Waszyngton zaprzecza, Izrael doniesień nie komentuje.

"Potwierdzenie polityki emancypacji Europy Środkowej". Wiceszef MSZ o wygranej Orbana

Viktor Orban ma wiele zasług dla państwa węgierskiego, a także dla członkostwa Węgier w Unii Europejskiej - ocenił w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. - Z jednej strony broni prawa Węgrów do ochrony własnych granic, ale z drugiej strony gwarantuje proeuropejski kurs Węgier w bardzo wielu innych dziedzinach - stwierdził. Pytany, co wygrana Orbana oznacza dla Europy, odparł, że "to potwierdzenie polityki emancypacji Europy Środkowej".

Rosja chce rozmawiać w ONZ o "zagrożeniach dla światowego pokoju"

Rosja wezwała w niedzielę do zwołania w poniedziałek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego "zagrożeniom dla światowego pokoju". Wcześniej dziewięć krajów, w tym Polska, zażądało zwołania w poniedziałek obrad RB ONZ w celu omówienia sytuacji we Wschodniej Gucie.

Jest porozumienie. Rebelianci opuszczają oblężone miasto

Rozpoczęła się ewakuacja bojowników Dżaisz al-islam i ich rodzin z miasta Duma, ostatniego bastionu rebeliantów w oblężonej przez wojska reżimu Baszara al-Asada Wschodniej Gucie - poinformowało w niedzielę wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.