Co trzeci włoski trzydziestolatek dostaje kieszonkowe

Ponad jedna trzecia trzydziestolatków we Włoszech dostaje kieszonkowe od rodziców, dziadków i krewnych, którzy muszą pomagać im finansowo - taki wynik sondażu znalazł się w analizie na temat sytuacji młodych ludzi i ich szans na rynku pracy.

USA rozszerzyły sankcje wobec Rosji

Władze USA poinformowały w piątek o objęciu sankcjami kolejnych osób i firm w związku z działaniami Moskwy we wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu. Sankcje ogłoszono w dniu spotkania w Davos sekretarza stanu Rexa Tillersona z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

"Paleta tematów była bardzo szeroka". Godzinna rozmowa Dudy i Tillersona

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA rozmawiali godzinę, czyli "dłużej niż to było zaplanowane" - powiedział w piątek wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tillerson przyleciał do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym obecny był także polski prezydent.

Media: domniemana córka Putina rozstała się z miliarderem

Jekatierina Tichonowa, domniemana córka Władimira Putina, rozstała się z Kiryłem Szamałowem, który w 2016 roku był najmłodszym rosyjskim miliarderem w rankingu magazynu "Forbes" - podała agencja Bloomberga, której o rozstaniu miały powiedzieć cztery źródła. Informacja zajmuje w piątek dużo miejsca w rosyjskich portalach internetowych.

Sensacja w lasku w Pankow. Ujawniono zapomniany fragment muru berlińskiego

Zaniedbana ściana 80-metrowej długości, stojąca w lasku w berlińskiej dzielnicy Pankow, okazała się zapomnianym fragmentem muru berlińskiego. Ustalił to historyk amator Christian Bormann jeszcze w 1999 roku, ale przez kilkanaście lat nie zwierzał się ze swego sekretu. Teraz ujawnił prawdę, bo - jak tłumaczy - historyczna konstrukcja coraz bardziej popadała w ruinę.

"Chcemy pracować szybko, aby Niemcy otrzymały rząd"

Chadecja (CDU/CSU) i socjaldemokraci (SPD) chcą w miarę możliwości zakończyć rozmowy koalicyjne do 4 lutego - przekazał w piątek szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Michael Grosse-Broemer po pierwszej rundzie tych negocjacji. Wcześniej mówiono o 10-11 lutego.

Czesi wybierają prezydenta. Wynik niepewny

O godzinie 14.00 w Czechach otwarto lokale wyborcze. W drugiej turze wyborów o urząd głowy państwa ubiegają się obecny prezydent Milosz Zeman i były przewodniczący akademii nauk Jirzi Drahosz. Sondaże nie wskazują jednoznacznego zwycięzcy dwudniowego głosowania.

Protesty w Dzień Inwazji. Tysiące ludzi na ulicach

W największym australijskim mieście, Sydney, na ulice wyszło 25 tysięcy osób, by wyrazić sprzeciw wobec obchodów przypadającego 26 stycznia państwowego święta - Dnia Australii. Upamiętnia ono przybycie na kontynent pierwszych białych kolonizatorów. Protesty odbyły się też w innych miastach. Dla rdzennych mieszkańców nie jest to święto, a tak zwany Dzień Inwazji.

Rząd sfinansuje pomoc dla himalaistów. "Wojsko pakistańskie szykuje akcję"

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zgodę na pokrycie kosztów akcji ratunkowej i gwarancje finansowe, wojsko pakistańskie szykuje akcję" - zapowiedział na Twitterze Witold Bańka, minister sportu i turystyki. Pomoc organizuje też MSZ. Pod Nanga Parbat trwa akcja ratunkowa w związku z problemami, które na wysokości 7400 metrów mają Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol. Po próbie ataku szczytowego oboje próbują wrócić do bazy.

Białoruś likwiduje "podatek od pasożytnictwa"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał w czwartek dekret nr 1, który zastąpi poprzedni, o tzw. pasożytnictwie. Przepis ten przewidywał zapłatę jednorazowego podatku od osób niepracujących. Wywołał w 2017 r. falę protestów społecznych a teraz został uznany za nieskuteczną formę stymulowania zatrudnienia.