Nowa strategia Białego Domu? Reuters: USA ułatwią sprzedaż broni dla sojuszników

"Kupuj amerykańskie". Tak ma się nazywać inicjatywa powiązana z nową strategią sprzedaży broni, której opracowywanie kończy właśnie administracja Donalda Trumpa - podała we wtorkowy wieczór agencja Reutera. Jej źródła w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym oraz w Waszyngtonie twierdzą, że sojusznicy USA w NATO, Japonia, Korea Południowa i niektóre kraje arabskie mogą dostać szybszy i szerszy dostęp do nowoczesnej techniki wojskowej.

Zmarła była amerykańska pierwsza dama Barbara Bush

We wtorek w wieku 92 lat zmarła była pierwsza dama Barbara Bush - poinformował rzecznik rodziny. Była jedyną kobietą, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża, George'a Busha, a potem syna, George'a W. Busha, na prezydentów USA. Zmarła w otoczeniu rodziny.

"Kim będzie się zachowywał, jakby był zdeterminowany"

Kim Dzong Un będzie przedłużał rozmowy o rozbrojeniu nuklearnym, czekając na zmianę prezydenta USA – ocenił były zastępca ambasadora Korei Północnej w Londynie Te Jong Ho, cytowany we wtorek przez południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo".

Żandarmi z karabinami automatycznymi w bramie Watykanu

Wejścia do Watykanu przy bramie świętej Anny zaczęli pilnować żandarmi z karabinami automatycznymi - odnotowały włoskie media. Podkreśla się, że to kolejny dowód zaostrzenia środków bezpieczeństwa w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym.

Era braci Castro dobiega końca. W Hawanie wybiorą ich następcę

Wyłoniony w wyborach z 11 marca parlament Kuby zbierze się w środę, by wybrać najpierw Radę Państwa, a następnie nowego prezydenta kraju. Głosowanie odbędzie się w czwartek, w drugim dniu sesji. Zakończy to prawie 60 lat rządów Fidela i Raula Castro.

"Nie mamy nieskończenie dużo czasu". Bruksela chce wniosków w sprawie Polski w maju

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział we wtorek w Luksemburgu, że liczy na wypracowanie wniosków na podstawie negocjacji z polskimi władzami w sprawie praworządności w maju. Dodał, że jest zbyt wcześnie, by przesądzać o tym, czy wyjaśnienia strony polskiej są wystarczające. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził z kolei po spotkaniu unijnych ministrów, że Warszawa jest gotowa do dalszych rozmów, ale nie mogą one przebiegać pod "międzynarodową presją".

Premier wybrany, sytuacja w Armenii się zaognia. "Ogłaszam początek rewolucji"

- W kraju dojrzewa rewolucja. Teraz i tutaj ogłaszam początek narodowej, pokojowej, aksamitnej rewolucji - oznajmił lider armeńskiej opozycji Nikol Paszynian. W kraju od piątku trwają protesty przeciwko objęciu urzędu premiera przez byłego prezydenta Serża Sarkisjana. We wtorek aresztowano 30 osób i doszło do starć z policją.

Juncker: jeśli Unia nie otworzy się na Bałkany, wróci tam wojna

Unia Europejska potrzebuje przyjęcia nowych państw członkowskich z Bałkanów Zachodnich, by uniknąć ryzyka nowej wojny w tym regionie - stwierdził we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ze słowami tymi polemizował prezydent Francji, która sprzeciwia się obecnie powiększeniu Wspólnoty.

Merkel: nie ma wątpliwości, że Rosja jest współodpowiedzialna za atak chemiczny w Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii - podał we wtorkowe popołudnie Kreml. Wcześniej kanclerz Niemiec oświadczyła, że zamierza w "przewidywalnej przyszłości" także spotkać się z rosyjskim przywódcą. Równocześnie zaznaczyła, że Moskwa jest współodpowiedzialna za atak chemiczny w Syrii z 7 kwietnia, którego ofiarami stali się cywile.

Macron: atmosfera wojny domowej w Europie, wzrasta samolubny nacjonalizm

Musimy stworzyć prawdziwą solidarność, zewnętrzną i wewnętrzną, której Europa tak bardzo potrzebuje - mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim Emmanuel Macron. Prezydent Francji opowiedział się także za wspieraniem kultury europejskiej oraz przeciwko wzrostowi "nieliberalnych demokracji" w Unii Europejskiej.

Czarnecki ukarany za wyprawę do Azerbejdżanu

Ryszard Czarnecki został skrytykowany przez Parlament Europejski i wykluczony z przyszłych wyjazdów na obserwację zagranicznych wyborów. To efekt wycieczki - wraz z kilkoma innymi eurodeputowanymi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do Azerbejdżanu, gdzie politycy przyglądali się fasadowemu głosowaniu na prezydenta. Czarnecki pojechał do Baku wbrew stanowisku parlamentu, ale twierdzi, że kara dla niego to przykład "podwójnych standardów".

G7: zjednoczyliśmy się, aby potępić użycie broni chemicznej

Przywódcy G7, najbardziej wpływowych państw świata, potępili we wtorek użycie broni chemicznej przez syryjski reżim w ataku z 7 kwietnia na szpital w Dumie i poparli "proporcjonalne" wysiłki USA, W. Brytanii i Francji, aby powstrzymać jej użycie w przyszłości.

Amnestia dla ponad ośmiu tysięcy skazanych

Amnestię dla ponad ośmiu tysięcy więźniów ogłosił nowy prezydent Win Myint z okazji birmańskiego Nowego Roku. Wśród osób, którym darowano kary, jest 36 więźniów politycznych, ale większość - ponad sześć tysięcy - to skazani za przestępstwa narkotykowe.

Atak czy fałszywy alarm? Doniesienia o eksplozjach

Syryjskie media państwowe twierdzą, iż w nocy doszło do ataku na dwie bazy lotnicze. W ich stronę miało zostać odpalonych około dziesięciu rakiet i większość rzekomo została zestrzelona. Nie wiadomo, kto miałby atakować. Amerykanie twierdzą, że to nie oni. Izraelczycy nie komentują. Agencja dpa twierdzi wręcz, że był to fałszywy alarm i nic się nie stało.

"Trump już pokazał, że potrafi. Ma smoka i nie waha się go używać"

- Gdy rakiety poszły w ruch, Rosja zobaczyła, że to nie były żarty. Ale to konfliktu nie rozwiązuje - tak Tomasz Siemoniak, wiceszef PO i były minister obrony narodowej, skomentował ataki rakietowe sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Gość dogrywki "Jeden na jeden" w tvn24.pl wskazał, że po siedmiu latach wojny "świat nie jest w stanie sobie z nią poradzić".

Bolton wymienia ludzi w otoczeniu Trumpa

Koordynator Białego Domu ds. cyberbezpieczeństwa Rob Joyce odejdzie z administracji i wróci do pracy w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.