"Teki te zostaną wysłane do Ameryki przez delegację specjalną"

Dziękowanie USA staje się powszechne, zanim jeszcze ostatecznie ustanowione są granice II RP - i trwa w kolejnych latach. Kulminacja inicjatyw wyrażających podziw dla zamorskiego mocarstwa przypada na 1926 rok - 150-lecie niepodległości USA. Prezentujemy tekst pod tytułem "Wdzięczność i podziw" Zuzanny Schnepf-Kołacz z najnowszego numeru "Karty". Obejrzyj debatę poświęconą stosunkom amerykańsko-polskim u zarania Niepodległości w sobotę o godz. 21 w TVN24 i w niedzielę o godz. 12.30 w TVN24 BiS.

USA: nie chcemy dopuścić do eskalacji napięcia wokół Kirkuku

USA pilnie obserwują wzrost napięcia w prowincji Kirkuk, na północy Iraku, spowodowany operacją irackich sił rządowych i wysłaniem do tego regionu tysięcy bojowników kurdyjskich - powiedział w piątek sekretarz obrony USA Jim Mattis. Dodał, że USA podejmują działania, aby nie dopuścić do eskalacji napięcia.

Tankowała samochód, za kierownicę wsiadł złodziej

Kamery monitoringu zarejestrowały zuchwałą próbę kradzieży samochodu na stacji paliw w stanie Michigan. Gdy kobieta tankowała swój pojazd, od drugiej strony do auta podszedł ubrany na czarno mężczyzna i nieoczekiwanie wsiadł za kierownicę. Kradzież się jednak nie udała, bo kobieta zdążyła wskoczyć do samochodu i wystraszyć złodzieja. Mężczyzny poszukuje policja.

Uciekli przed prześladowaniami. Sąd Najwyższy "na wychodźstwie"

Sąd Najwyższy Wenezueli mianowany przez parlament, w którym większość ma opozycja, będzie odbywał swe sesje w siedzibie Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) w Kolumbii oraz w Waszyngtonie. Jego członkowie są prześladowani we własnym kraju przez wenezuelskie władze.

Duda: nie możemy patrzeć na UE jako na zamknięty klub

UE musi jasno i wyraźnie mówić, że jest otwarta na nowych członków. Ważne jest przesłanie, że warto budować swoje państwa z punktu widzenia przyszłej przynależności - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który w sobotę uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Z granatami na posterunek, zginęło sześciu żołnierzy

Sześciu egipskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w ataku niezidentyfikowanych napastników na posterunek na półwyspie Synaj, gdzie Egipt zwalcza islamistycznych rebeliantów - poinformowała armia w oświadczeniu.

111 tomów, które przywracają pamięć. "Jedyne świadectwo, że te osoby w ogóle istniały"

Niezwykły dokument, który przedstawia historię walki o wolność. Podpisy tych, którzy przeżyli wojnę można obejrzeć w internecie. Często to jedyna pamiątka po nich, bo później wielu z nich nie miało już tyle szczęścia. Dzięki projektowi "Klasa 1926", który zgłębił tajemnice skrywane w "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych", można odszukać swoich przodków. Reportaż Brygidy Grysiak.

Hotel zaprzecza ustaleniom policji. Oświadczenie po ataku w Las Vegas

Stephen Paddock otworzył ogień do tłumów na koncercie w Las Vegas w ciągu 40 sekund po postrzeleniu hotelowego ochroniarza - oświadczył właściciel hotelu, z którego przeprowadzono atak. Tym samym podważył dotychczasowe ustalenia policji, jakoby pomiędzy tym zdarzeniami minęło sześć minut, przez które napastnik mógł spokojnie szykować się do przeprowadzenia ataku.

"Pochowaliśmy wielu takich jak Trump"

Groźby prezydenta USA Donalda Trumpa pod adresem Teheranu zaszkodzą Ameryce - oświadczył w piątek Esmail Gani, jeden z dowódców brygady al-Kuds, jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

"Prezydent USA ma wiele uprawnień, ale nie to"

Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec przestrzegli Stany Zjednoczone przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Rosja skrytykowała Donalda Trumpa, a Arabia Saudyjska i Izrael wyraziły zadowolenie z deklaracji ogłoszonej w piątek przez prezydenta USA. Stany Zjednoczone nie mogą jednostronnie unieważnić porozumienia nuklearnego - oświadczyła szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

Rząd Hiszpanii chce konkretnych propozycji od Katalonii

Rząd Hiszpanii wezwał w piątek premiera regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta, aby zgodnie z wymogami konstytucji przedstawił konkretne propozycje Kongresowi Deputowanych w Madrycie, gdzie są "mediatorzy" reprezentujący cały naród hiszpański.

Błaszczak: nie będę narażał Polaków na zagrożenie

Polski rząd nie przedstawi deklaracji w sprawie przyjmowania uchodźców w ramach nowego unijnego programu przesiedleń - ogłosił w piątek po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Nowa polityka ma działać na zasadzie dobrowolności.

Rowhani: podwoimy wysiłki w budowaniu broni, rozszerzymy program rakietowy

Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa było "pełne obelg i bezpodstawnych oskarżeń" wobec irańskiego narodu - oświadczył w państwowej telewizji prezydent Iranu Hasan Rowhani. To reakcja na wystąpienie Trumpa, w którym zapowiedział, że nie certyfikuje porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Trump: nie mogę i nie certyfikuję umowy z Iranem

Porozumienie z Iranem jest jedną z najgorszych umów, jaką kiedykolwiek podpisały Stany Zjednoczone - stwierdził w piątek prezydent Donald Trump. Oświadczył, że nie certyfikuje porozumienia i chce sankcji, między innym wobec Gwardii Rewolucyjnej.

Rosja i USA zapewniają, że chcą kontynuować rozmowy w sprawie Donbasu

Szefowie rosyjskiej i amerykańskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow i Rex Tillerson, opowiedzieli się za kontynuacją dialogu wysłanników obydwu państw w sprawie Donbasu – podało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Deklaracja padła mimo coraz bardziej napiętych stosunków dyplomatycznych między Waszyngtonem i Moskwą.

Jane Fonda: Wiedziałam o Weinsteinie. Wstydzę się, że milczałam

Nie możemy myśleć o tej sprawie jako jednostkowym, strasznym przypadku - skomentowała oskarżenia wobec Harvey'a Weinsteina Jane Fonda. Jeden z najpotężniejszych producentów filmowych miał przez ponad 30 lat wykorzystywać młode kobiety, a niektórym płacić za milczenie. Aktorka przyznała, że o jego zachowaniu wiedziała "od około roku". - Jest mi wstyd, że nic nie powiedziałam - przyznała.