Protesty wystraszyły dziecko. Zaśpiewali mu "Baby Shark"

Popularna piosenka dla dzieci "Baby Shark" stała się, przynajmniej na chwilę, nowym hymnem antyrządowych protestów w Libanie. Inspiracją ku temu stała się spontaniczna reakcja demonstrantów, którzy zaśpiewali piosenkę chłopcu wystraszonemu panującym na ulicy chaosem.

"Format normandzki zderza się z trudnościami"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przygotowania do szczytu czwórki normandzkiej nie mogą być na razie prowadzone, ponieważ nieustannie zmienia się stanowisko jednej ze stron. W poniedziałek strona rosyjska oświadczyła, że Ukraina wysyła sprzeczne sygnały.

Juncker "pokazał, co to znaczy być Europejczykiem"

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się we wtorek debata podsumowująca działalność Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera. Europosłowie chwalili go za podejście między innymi do jednolitego rynku, krytykowali za poddziały wewnątrz Unii Europejskiej.

Separatyści i dziennikarze protestowali w Barcelonie

Kilka tysięcy osób protestowało w centrum Barcelony przeciwko skazaniu na kary więzienia separatystycznych polityków z Katalonii. Swój wiec zorganizowali też dziennikarze, którzy domagają się możliwości bezpiecznego wykonywania pracy podczas manifestacji.

USA: Kurdowie się wycofali. Turcja: nie ma potrzeby nowej operacji wojskowej

Dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych przekazał, że zrealizowały one zobowiązania wynikające z porozumienia USA i Turcji w sprawie wycofania kurdyjskich sił z północno-wschodniej Syrii - powiedział przedstawiciel władz USA. "Na tym etapie nie ma potrzeby przeprowadzania nowej operacji wojskowej" - oświadczyło w reakcji na informację o wycofaniu się Kurdów tureckie ministerstwo obrony.

Donald Tusk zarekomenduje przedłużenie terminu brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował we wtorek wieczorem, że w związku z decyzją premiera Borisa Johnsona o wstrzymaniu ratyfikacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, będzie rekomendował liderom krajów unijnych zaakceptowanie wniosku o przedłużenie brexitu.

150 godzin na wycofanie się Kurdów. Erdogan i Putin zawarli porozumienie

Turcja i Rosja osiągnęły we wtorek porozumienie przewidujące wycofanie się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy turecko-syryjskiej w ciągu 150 godzin - przekazał prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi. Na początku rozmów gospodarz Kremla powiedział, że sytuacja w północno-wschodniej Syrii jest "bardzo ostra" i z tego względu dwustronne konsultacje były potrzebne.

Netanjahu nie dał rady. Misję utworzenia rządu otrzyma Ganc

Polityczny rywal Benjamina Netanjahu Beni Ganc otrzyma w środę misję utworzenia rządu od prezydenta Izraela Reuwena Riwlina - poinformowało we wtorek biuro prezydenta. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że jest to pierwszy raz od dekady, gdy ktoś inny niż Netanjahu będzie miał szanse na zawiązanie gabinetu.

Johnson chciał ekspresowego tempa. Izba Gmin znów stanęła mu na drodze

Izba Gmin odrzuciła propozycję przyśpieszonego, trzydniowego harmonogramu procedowania ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (WAB). Akt ten miał włączyć do brytyjskiego prawa postanowienia umowy o brexicie, uzgodnionej przez rząd Borisa Johnsona z Brukselą. Deputowani poparli samą ustawę, ale sprzeciwili się ekspresowemu trybowi, którego chciał brytyjski premier.

Porwał karetkę, "celowo wjechał na chodnik, by potrącić ludzi". Wśród rannych niemowlęta

Karetka została uprowadzona we wtorek w jednej z dzielnic Oslo, następnie sprawca potrącił kilka osób. Obrażenia odniosło pięcioro ludzi, w tym siedmiomiesięczne bliźnięta. Policja poinformowała o ostrzelaniu pojazdu i zatrzymaniu "uzbrojonego mężczyzny". Zatrzymana została także "wiązana ze sprawą" kobieta. Służby nie chcą przesądzać, czy incydent mógł być aktem terroru.

Jimmy Carter znów w szpitalu. Upadł i złamał miednicę

Po złamaniu miednicy, którego doznał w poniedziałek wieczorem, były prezydent Stanów Zjednoczonych 95-letni Jimmy Carter przebywa w szpitalu. Do wypadku doszło w jego domu w Plains w stanie Georgia - poinformowała we wtorek rzeczniczka Carter Center Deanne Congileo.

Kardynał: mówienie, że Watykanowi grozi niewypłacalność, to fałsz

Kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga uznał za atak na papieża tezy zawarte w wydanej we Włoszech książce "Sąd ostateczny". Opisuje ona katastrofalny, grożący krachem, stan finansów Watykanu. "Chcą zaatakować papiestwo. Najpierw opisując Kościół, w którym większość to pedofile, a teraz pokazując ekonomiczną niedbałość. Ale tak nie jest" - powiedział kardynał dziennikowi "La Repubblica".

Rosyjskie śmigłowce w opuszczonej amerykańskiej bazie

Śmigłowce rosyjskich sił powietrznych zajęły lotnisko wojskowe Tabka w prowincji Rakka w północnej Syrii - podała agencja TASS. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się amerykańska baza wojskowa. Lotnisko "zostanie wykorzystane do dostarczenia towarów niezbędnych dla armii syryjskiej" - piszą rosyjskie media.

Zeznania w USA zamiast ekstradycji żony dyplomaty? Bliscy zabitego 19-latka: gniew rośnie

Brytyjscy detektywi polecą do Stanów Zjednoczonych, aby tam przesłuchać żonę amerykańskiego dyplomaty, która w Zjednoczonym Królestwie śmiertelnie potrąciła nastolatka i wyjechała. Funkcjonariusze czekają jedynie na wizy - poinformowano we wtorek. Dzień wcześniej MSZ w Londynie zapowiedziało przegląd przepisów dotyczących immunitetów dyplomatycznych dla personelu USA korzystającego z bazy wojskowej w Croughton.

"Najpierw Londyn, potem Bruksela i Strasburg"

Umowę w sprawie brexitu między Londynem a Brukselą powinna najpierw ratyfikować brytyjska Izba Gmin, a dopiero potem Parlament Europejski - powiedział we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean–Claude Juncker podczas debaty w europarlamencie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powtórzył w czasie obrad to, co - jak mówił - przekazał w sobotę brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi: "brexit bez porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją".

"Macron podważył wiarygodność unijnych obietnic"

Weto prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu Albanii i Macedonii Północnej do UE może być zapamiętane jako historyczny błąd i osłabić Wspólnotę - twierdzi we wtorek w artykule redakcyjnym "Financial Times".