Polska

Premier już na Dolnym Śląsku. Kolejne wyjazdowe posiedzenie rządu

Polska

Dama z pieskiem, czyli prezent z Wrocławia
tvn24Premier chce się skupić na problemach Dolnego Śląska

Premier Ewa Kopacz w poniedziałek rano przyjechała koleją do Wrocławia, gdzie jutro odbędzie się trzecie wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Wśród spraw, którymi szefowa rządu chciałaby się zająć na wyjeździe, są m.in. sytuacja w KGHM i Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016.

Szefowa rządu mówiła przed wyjazdem dziennikarzom na Dworcu Centralnym w Warszawie, że na Dolnym Śląsku chce przede wszystkim rozmawiać na temat problemów tego regionu.

Rewitalizacja Wałbrzycha

- Będę w Wałbrzychu, będę mówić tam o rewitalizacji. Wałbrzych ma swoją smutną historię, jeśli chodzi o przemiany, więc ta rewitalizacja dla nich i te pieniądze dla nich, które są przewidziane w perspektywie finansowej, to jest ok. 22 mld zł plus 3 mld zł z dodatkowych źródeł, na pewno będą służyć temu, żeby pięknie odmienić oblicze Wałbrzycha - zaznaczyła.

Dodała, że odwiedzi też KGHM. - Będziemy rozmawiać z pracownikami i przedstawicielami zarządu - podkreśliła. Z porządku obrad dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że rząd zajmie się we Wrocławiu projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Europejska Stolica Kultury 2016". Tytuł ESK został przyznany Wrocławiowi w 2011 roku - miasto będzie dzielić go z hiszpańskim San Sebastian. W ramach ESK we Wrocławiu będą odbywać się festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z ESK Wrocław wyda ok. 300 mln zł, z czego - jak mówił w połowie czerwca prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz - 120 mln zł to mają być pieniądze przekazane przez rząd.

Premier Ewa Kopacz była pytana m.in. o start w wyborach parlamentarnych Andrzeja Biernata
Premier Ewa Kopacz była pytana m.in. o start w wyborach parlamentarnych Andrzeja Biernatatvn24

Wyjazdowe posiedzenie rządu

Obradująca we Wrocławiu Rada Ministrów wysłucha również informacji ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego o realizacji inwestycji przeciwpowodziowych na Dolnym Śląsku. Rada Ministrów rozpatrzy projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W porządku wtorkowego posiedzenia jest ponadto projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Plan zajęć ministrów

Poszczególni ministrowie mają zaplanowane własne programy wizyty. Szef MON Tomasz Siemoniak ma podpisać w poniedziałek list intencyjny na Politechnice Wrocławskiej ws. budowy w Oleśnicy Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. Minister kultury Małgorzata Omilanowska ma odwiedzić we Wrocławiu Pawilon Czterech Kopuł, a szef resortu sprawiedliwości Borys Budka ma spotkać się w Legnicy z przedstawicielami zawodów prawniczych. Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w poniedziałek odwiedzi m.in. zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych firmy ILPEA w Chełstówku, k. Twardogóry. Szef MSZ Grzegorz Schetyna najpierw w Zgorzelcu weźmie udział w spotkaniu "Miasta Europy" Zgorzelec-Goerlitz, by następnie w Bolesławcu spotkać się z samorządowcami z pogranicza polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego. Po południu będzie wraz z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak w Jaworze; w trakcie wizyty poruszony zostanie m.in. temat finansowania transgranicznej drogi S3 w ramach Connecting Europe Facility i polsko-czeskich przedsięwzięć drogowych. To już trzecie wyjazdowe posiedzenie rządu: poprzednie odbyły się w Katowicach i w Łodzi.

Autor: eos,ts\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości