TVN24 | Polska

"Jest oddolna inicjatywa porządkowania tego domu. Będziemy wspomagać"

TVN24 | Polska

Autor:
akw//rzw
Źródło:
TVN24
Szynkowski vel Sęk o pomocy dla polskich dzieci z ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii
Szynkowski vel Sęk o pomocy dla polskich dzieci z ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w BelgiiTVN24
wideo 2/4
TVN24Szynkowski vel Sęk o pomocy dla polskich dzieci z ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii

Rząd jest gotowy do wszelkiej pomocy dla Polskiej Macierzy - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Na konferencji mówił o zalanym w Belgii polonijnym ośrodku wczasowym, gdzie przebywały polskie dzieci. Przekazał, że z terenu Belgii rząd nie otrzymał żadnych innych sygnałów o problemach polskich obywateli w związku z powodziami.

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. Ponad sześćdziesięcioro polskich dzieci zostało ewakuowanych z ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie kraju. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka zostały zalane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Akcja ewakuacji dzieci z zalanego ośrodkaTVN24

Rząd "gotowy do wszelkiej pomocy"

W piątek rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller i sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w resorcie spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk pytani byli o pomoc dla polskich dzieci z ośrodka w Comblain-la-Tour.

Szynkowski vel Sęk zapewnił, że polski rząd "jest gotowy do wszelkiej pomocy dla Polskiej Macierzy", w tym do "porządkowania budynku i doprowadzenia go do stanu funkcjonalności". - To, co nas bardzo cieszy, to to, że jest oddolna inicjatywa porządkowania tego domu - powiedział. - Będziemy tu wspomagać także we współpracy ze środowiskami polonijnymi w Belgii, które w tej chwili zgłaszają się do polskiej placówki w Belgii z chęcią pomocy przy remoncie tego domu - dodał.

Powodzie w Belgii: Kilkanaście osób nie żyje, tysiące nie mają prądu. Deszcze ustały, pozostały zniszczenia i strach

"Nasza deklaracja wsparcia i pomocy pozostaje aktualna"

Wiceminister przekazał, że premier Mateusz Morawiecki zaoferował pomoc dla władz zalanych regionów Niemiec i Belgii. - Gdyby taka pomoc była potrzebna, Polska jest gotowa naszym sąsiadom w nadzwyczajnej, trudnej sytuacji taką pomoc nieść. Była również kwestia rozmów na poziomie roboczym. Na razie nasi niemieccy partnerzy zadeklarowali, że radzą sobie w ramach własnych sił i środków, ale jeżeli byłaby taka potrzeba, nasza deklaracja wsparcia i pomocy pozostaje aktualna - oświadczył.

Więcej informacji: Powodzie na zachodzie Niemiec (mapa)

Wracając do tematu ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour, Szynkowski vel Sęk przekazał: - Tutaj także jesteśmy gotowi nieść pomoc, gdyby była taka potrzeba - zapewnił.

- Na terenie Belgii nie mieliśmy, poza tym jednym bardzo trudnym i skomplikowanym, ale już pozytywnie rozwiązanym przypadkiem grupy polskich dzieci, innych sygnałów o problemach polskich obywateli - poinformował.

Autor:akw//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości