Polska

Radosław Sikorski wygrał w kujawsko-pomorskim. Za nim Kosma Złotowski

Polska

[object Object]
Radosław Sikorski z największą ilością głosów. Za nim Kosma Złotowskitvn24
wideo 2/35

Mandaty do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim zdobyli Radosław Sikorski (KE) oraz Kosma Złotowski (PiS). W Toruniu i Bydgoszczy wyraźnie wygrała Koalicja Europejska. Jednak, im bardziej na wschód okręgu kujawsko-pomorskiego, tym większe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości i zwycięstwa w kilku powiatach.

W okręgu najwięcej głosów - 129 339 - otrzymał były szef MSZ i MON Radosław Sikorski, który był "jedynką" na liście Koalicji Europejskiej, a także dotychczasowy europoseł PiS, który również otwierał listę tego komitetu - Kosma Złotowski - 107 113.

Spośród innych kandydatów, którzy jednak nie będą reprezentowali Polski w Brukseli, najlepsze wyniki osiągnęli: poseł PO Krzysztof Brejza (KE) - 84 225 oraz poseł Tomasz Latos (PiS) - 56 490. Z europarlamentem pożegna się dotychczasowy europoseł Janusz Zemke (SLD), który startując w tych wyborach z listy KE uzyskał 53 157 głosów. W okręgu nr 2 frekwencja wyborcza wyniosła 41,75 proc. To dane z 1657 na 1657 obwodowych komisji wyborczych.

W okręgu wygrała Koalicja Europejska

46,01 proc. - to wynik Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim. PiS z 39,24 proc. uzyskał drugi wynik, a trzeci Wiosna z 5,94 proc. poparcia.

Szczegółowe dane opublikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pokazują, że są jednak spore różnice w zależności od miejsca głosowania. Koalicja Europejska najlepszy wynik osiągnęła w Bydgoszczy, gdzie poparło ją 53,04 proc. głosujących. Niewiele słabszy wynik zanotowała w Toruniu - 52,08 proc., w Grudziądzu - 52,22 proc. i Włocławku - 50,85 proc. W miastach województwa kujawsko-pomorskiego PiS wyraźnie przegrało. Poparcie partii rządzącej w Toruniu to 32,09 proc., w Bydgoszczy 32,34 proc., a w Grudziądzu 33,75 proc. Są jednak powiaty w tym okręgu, w których ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła wyraźnie, m.in. radziejowski - 57,80 proc., rypiński 52,60 proc. czy włocławski 51,85 proc. Tendencja - z małymi wyjątkami - jest taka: im dalej na wschód okręgu tym poparcie dla PiS wyższe. Im dalej na zachód - tym wyborcy chętniej zakreślali na karcie do głosowania kratki przy nazwiskach kandydatów KE. Linią graniczną w wielu przypadkach jest rzeka Wisła. Wiosna Roberta Biedronia najwyższy wynik uzyskała we Włocławku - 7,31 proc. i Toruniu 7,08 proc. Najniższy w powiecie brodnickim 3,76 proc.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Materiały promocyjne Kosma Złotowski

Pozostałe wiadomości