Od dziś szkoły są otwarte dla najmłodszych. Chętnych niewielu

Od 25 maja szkoły mogą prowadzić zajęcia opiekuńcze dla uczniów z klas 1-3 oraz konsultacje dla chętnych ósmoklasistów i maturzystów. Nie wszystkie samorządy i właściciele szkół niepublicznych się jednak na to zdecydowały, a nawet tam, gdzie udało się sprostać reżimowi sanitarnemu, chętnych jest niewielu.

Była podwładną Zbigniewa Ziobry. Obiecuje być "strażnikiem niezawisłości". Kim jest Małgorzata Manowska?

Specjalistka prawa cywilnego, wiceminister sprawiedliwości u Zbigniewa Ziobry, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, z której w lutym doszło do wycieku ponad 50 tysięcy danych, wreszcie sędzia Sądu Najwyższego, wskazana przez nową KRS. To najważniejsze punkty w zawodowym życiorysie Małgorzaty Manowskiej, która w poniedziałek została wskazana przez prezydenta na stanowisko pierwszej prezes SN. - Nigdy żaden polityk na mnie nie wywierał wpływu w sferze orzecznictwa, nawet nie próbował - zapewniała, pytana o swoje polityczne powiązania z przedstawicielami obecnej władzy.

"Przebadaliśmy 966 pracowników, 297 jest zakażonych"

Przez trzy dni przebadaliśmy 966 pracowników. Wśród nich wyszło 297 pozytywnych wyników - informuje Wanda Lepka, powiatowy inspektor sanitarny w Kępnie (woj. wielkopolskie). Chodzi o fabrykę mebli, która w minionym tygodniu okazała się ogniskiem koronawirusa w powiecie kępińskim.

Rowerem wjechał na autostradę. "Wracał do domu, na Łotwę"

31-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze Środy Śląskiej (województwo dolnośląskie). Wszystko dlatego, że rowerem wjechał na autostradę A4. Co więcej, był pod wpływem alkoholu. Tłumaczył, że wraca do domu, na Łotwę. Za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem.

Rzecznik rządu: Premier został przez swoje zaplecze źle poinformowany. Chciałem przeprosić za tę sytuację

- Była decyzja o tym, aby to zalecenie dotyczące liczby osób, które mogą siedzieć przy stoliku, miało charakter miękki. Ostatecznie zostało wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie zalecenia obowiązującego - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik rządu Piotr Mueller, komentując wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w restauracji i pojawiające się zarzuty o niestosowanie się do obostrzeń sanitarnych. - Pan premier z naszej winy nie miał świadomości tego, że to zalecenie jednak ma charakter obowiązujący (...) i za to w imieniu zaplecza pana premiera chciałem przeprosić - dodał Mueller.

"Władza próbuje pokazać, że jednak jest trochę równiejsza wobec prawa"

- Zarówno to, co się, stało 10 kwietnia, czyli kwestia naruszenia wszelkich obowiązujących wtedy ograniczeń, jak i kwestia tego spotkania w restauracji, jest rzeczą, która narusza obowiązujące obecnie regulacje - mówił w TVN24 mecenas Łukasz Chojniak, oceniając stosunek przedstawicieli władzy do wymogów zachowania odpowiedniego dystansu. - Władza próbuje pokazać, że jednak jest trochę równiejsza wobec prawa - stwierdził.