Kultura i styl

Kultura i styl

"Gwiezdne Wojny" będą w 3D

Rok 2012 będzie należał do fanów piłki nożnej, ale też do maniaków "Gwiezdnych Wojen". Na ten rok George Lucas planuje wypuszczenie nowej wersji słynnej sagi.

Tony Curtis nie żyje

W wieku 85 lat zmarł amerykański aktor komediowy Tony Curtis, podał portal Entertainment Tonight. Największą sławę przyniosła mu rola w komedii Billy'ego Wildera "Pół żartem, pół serio", gdzie zagrał u boku Marilyn Monroe. Za rolę w dramacie "Ucieczka w kajdanach" był nominowany do Oscara. Jego dorobek filmowy obejmuje ponad 100 kreacji filmowych i telewizyjnych.

"Krzysztof". Historia porwania

"Krzysztof", "Cisza" i "Laura". Trzy tytuły, trzy seriale, trzy prawdziwe historie opowiedziane w filmie fabularnym. TVN przedstawia cykl "Prawdziwie historie". Opowieści o zwykłych ludziach postawionych wobec niezwykłych wyzwań. Historie inspirowane życiem bez zbędnego patosu i sztucznego happy endu. 30 września na antenie TVN - "Krzysztof".

Zmarł twórca "Bonnie i Clyde"

Dzień po swoich 88 urodzinach zmarł legendarny amerykański reżyser Artuh Penn, twórca takich filmów jak "Bonnie i Clyde" i "Mały wielki człowiek".

Zmarła Rose z "Titanica"

W wieku 100 lat zmarła Gloria Stuart, gwiazda lat 30-stych i najstarsza aktorka nominowana do Oscara. Nominację dostała za rolę Rose DeWitt Bukater, czyli starszej wersji Kate Winslet w "Titanicu" Jamesa Camerona.

Zwiedź Kraków pod ziemią

Kraków ma nową atrakcję turystyczną: olbrzymie muzeum otwarto... pod Rynkiem Głównym. W środku są znaleziska archeologiczne i animacje w 3D, które mają wprowadzić zwiedzających w świat średniowiecznego - i nie tylko - miasta.

Krzyży(a)ków ci u nas dostatek...

Dwa i pół roku pracy, osiem milionów krzyżyków, cztery na dziesięć metrów płótna. A na płótnie - haftowana kopia obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wykonywały ją trzydzieści cztery kobiety i jeden mężczyzna. Ich dzieło zostało zaprezentowane w Dobryszycach w województwie łódzkim.

Środkowy palec "gestem miłości"

Włoski artysta znów szokuje. Maurizio Cattelan przed siedzibą giełdy w Mediolanie odsłonił gigantyczną rzeźbę przedstawiającą dłoń z podniesionym środkowym palcem.

Jackson szuka nowych hobbitów

Peter Jackson znów szuka hobbitów. Chętni nie mogą być wyżsi niż 1,58 (mężczyźni) i 1,53 metra (kobiety). Twórca filmowej trylogii „Władca Pierścieni” przymierza się do nakręcenia kolejnej książki R.R. Tolkiena, „Hobbita”.

Odkryli "Wino na świętego Marcina"

Eksperci madryckiego muzeum Prado zidentyfikowali nieznany do tej pory obraz flamandzkiego mistrza Pietera Bruegela (starszego), tworzącego w XVI wieku. Poinformowała o tym w czwartek hiszpańska minister kultury Angeles Gonzalez-Sinde.

Wesoły pingwin Pik-Pok doczekał się pomnika

Myślę, że najmniej się zestarzał ze wszystkich starych seriali polskich - tak o przygodach pingwina Pik-Poka mówi ich twórca Tadeusz Wilkosz. Miniaturowy pomnik bohatera bajki odsłonięto w Łodzi. Ku uciesze dzieci i dorosłych.

Miłosz posłance się nie podoba. "Obrażał Polaków"

Książki Czesława Miłosza pełne są różnorakiej pogardy wobec Polaków. Szydzi ze wszystkich warstw społecznych - mówiła posłanka PiS Anna Sobecka podczas obrad sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Sobecka złożyła wniosek o całkowite odrzucenie uchwały o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

Lohan oblała test, wraca za kratki?

Lindsay Lohan znów w opałach. Po tym, gdy oblała test na obecność narkotyków w organizmie, sędzia Elden Fox odwołał jej probację, a gwiazdka ma stawić się w piątek w sądzie w Los Angeles. Najprawdopodobniej Lohan ponownie trafi za kratki.

Jest scenariusz o krzyżu. „To byłby mocny film”

Jest scenariusz filmu o awanturze o krzyż. Napisał go Cezary Harasimowicz, główną rolę już zgodził się zagrać Bogusław Linda, brakuje tylko producenta. - Nie wiem, czy znajdzie się odważny, zwłaszcza, ze jest to mocny scenariusz. A w Polsce mamy cenzurę – uważa scenarzysta.

Mamy festiwal, to miejmy przyjazne jury

- Ponieważ festiwal filmowy w Wenecji finansowany jest przez państwo, od tej pory zamierzam wtrącać swoje trzy grosze, także w wybór jury - oznajmił Sandro Bondi, włoski minister kultury.

Autor słynnych zdjęć pracował dla FBI

Płatnym informatorem FBI okazał się czarnoskóry fotograf, który uwiecznił kluczowe momenty w dziejach murzyńskiego ruchu walki o równouprawnienie i miał swobodny dostęp do jego liderów, m.in. M.L. Kinga. Po latach ujawniły to amerykańskie media.

"Hitler się modli". Cattelan znów szokuje

Maurizio Cattelan, autor słynnej swego czasu w Polsce figury Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, znów wzbudza emocje. Tym razem u Włochów, wśród których wiele kontrowersji wywołał plakat z modlącym się Adolfem Hitlerem. Afisz to reklama wystawy Cattelana.

„Zróbmy film o zamordowanym przez talibów Polaku”

- Apeluję, żeby za polskie pieniądze zrealizować film nie o fikcyjnym bohaterze, jak „Essential Killing”, ale prawdziwym: o polskim inżynierze, brutalnie zamordowanym przez talibów – stwierdził na antenie TVN24 były premier Leszek Miller.

Triumf Lady GaGi

Amerykańska gwiazda muzyki pop Lady GaGa została zwyciężczynią tegorocznych MTV Video Music Awards. Piosenkarka zdobyła aż osiem nagród, w tym siedem za teledysk do piosenki "Bad Romance", który zdobył nagrodę dla najlepszego teledysku roku.

Spożywczy lord hojny dla muzeum

British Museum, jedno z najsłynniejszych muzeów świata, otrzymało 25 mln funtów od 82-letniego lorda Johna Davana Sainsbury'ego. To największa prywatna dotacja dla placówki kulturalnej od 20 lat i druga duża dotacja od tej samej rodziny na cele kulturalne.

Claude Chabrol nie żyje

Jeden z najbardziej znanych francuskich reżyserów, Claude Chabrol, nie żyje. Artysta zmarł w Paryżu w wieku 80 lat.

Wenecja zaskakuje do końca

Festiwal w Wenecji choć na finiszu, wciąż zaskakuje. Do grona faworytów, czyli filmów Darrena Aronofsy'ego i Sofii Coppoli, dołączyły nowe dzieła, m.in. obraz Pablo Larraina oraz dwie produkcje azjatyckie. Niestety rokowania względem dzieła Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing" nie są zbyt obiecujące, pomimo przychylnych recenzji.

Zbudował małe WTC

Wiele osób na całym świecie oddaje hołd ofiarom zamachów terrorystycznych 11 września. Pewien dentysta z Indii zrobił to w sposób niecodzienny. Zbudował miniaturę dwóch nowojorskich wież, które zawaliły się dziewięć lat temu, po ataku ludzi Osamy bin Ladena.

Przemaszerowali, by uczcić krasnale

Wystawa, wykłady i warsztaty, a także marsz poparcia. I to wszystko dla mieszkających w stolicy Dolnego Śląska figurek małych skrzatów. W piątek we Wrocławiu rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Krasnoludków.

Kto zaryczy jak lew?

Thriller psychologiczny "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego z Natalie Portman czy łagodne "Somewhere" Sofii Coppoli - kto zdobędzie statuetkę Złotego Lwa? Już w sobotę czeka nas rozstrzygnięcie głównego konkursu na festiwalu filmowym w Wenecji. Oba wymienione filmy zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i są faworytami głównej nagrody.

Doskonałe fałszywki Picassa i Chagalla

Fałszerz obrazów - m.in. Picassa, Renoira i Chagalla - wpadł w ręce policji w Portugalii. Kopie arcydzieł zostały znalezione w mieszkaniu mężczyzny, ale część z nich zarejestrowano już jako oryginały na zbliżające się aukcje.

Akademia pokocha Borcucha?

Film "Wszystko, co kocham" w reżyserii Jacka Borcucha, będzie reprezentował nasz kraj w wyścigu o najbardziej prestiżową nagrodę filmową - Oscara. Zdecydowała o tym specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland.

Żywe trupy atakują kubańską rewolucję

Żywe trupy atakują Hawanę, a komunistyczny rząd myśli, że to kubańscy dysydenci wysłani przez podstępnych Amerykanów - tak w wielkim skrócie wygląda fabuła pierwszego filmu o zombie w historii kubańskiej kinematografii. Zdjęcia lada dzień rozpoczną się w stolicy wyspy od pół wieku rządzonej przez reżim Fidela Castro.

"Dzieci Wehrmachtu". Wyboru nie było

Mroczna tajemnica, piętno, garb, okaleczenie. Żyjący w Polsce potomkowie żołnierzy Wehrmachtu różnie nazywają ciężki bagaż rodzinnej historii. Opowiada o nich film "Dzieci Wehrmachtu". "Polska i Świat" przedstawia bohaterów zagmatwanej historii.

Były ubek o "drapieżczo antysemickiej" Armii Krajowej

Były porucznik UB publikuje książkę, w której określa Armię Krajową jako "drapieżczo antysemicką" i przekonuje, że podziemna organizacja prowadziła "niepohamowaną kampanię mającą na celu mordowanie Żydów". Książka właśnie trafiła do polskich księgarń, pisze "Rzeczpospolita".