"Wiersze w Metrze" /Poetry from Poland/ - jedna z inicjatyw kulturalnych towarzysząca polskiej prezydencji - została zainaugurowana w poniedziałek w brytyjskiej metropolii
Od 8-21 sierpnia wybrane wiersze ok. 30 współczesnych poetów w tym Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało i Piotra Sommera będzie można przeczytać po angielsku podróżując metrem. W tych samych dniach w jednym z najbardziej znanych londyńskich parków - Regent's Park na jednej z jego alei (Chester Road) zostaną wywieszone plakaty z wierszami polskich poetów.
Polska poezja będzie także dostępna także dla tych, którzy zdecydują się na opalanie się na parkowym leżaku. Do leżaka w Regent's Park będzie bowiem dołączona broszurka z angielskim przekładem wierszy polskich poetów.
Wiersze pojawią się nie tylko w Londynie - również w Paryżu, Madrycie, Kijowie, Pekinie, Tokio i innych miastach.
Audioksiążka z wierszami Miłosza
W najbliższych dniach jako dodatek do czwartkowej publikacji TLS (Times Literary Supplement) dołączona zostanie audioksiążka z wierszami Czesława Miłosza odczytanymi przez aktora i prezentera telewizyjnego Stephena Fry'a.
Przekrój jest bardzo szeroki - obejmuje wczesne wiersze z lat 30. XX wieku, poprzez twórczość wojenną, z czasów komunizmu i emigracji, aż po te z ostatnich lat życia poety. Projekt jest wynikiem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie i Polskiego Instytutu Kulturalnego w Londynie.
Wiersze Miłosza czytane przez Fry'a będą dostępne także na stronach obu instytucji.
Na Międzynarodowym Festiwalu Książki, odbywającym się w ramach edynburskiego Festiwalu "Fringe" odbędą się dwie sesje poświęcone twórczości Miłosza. Wezmą w nich udział m. in. Adam Zagajewski, filozof John Gray, szkocki poeta John Burnside i Michał Paweł Markowski - krytyk literacki i profesor UJ.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu