Kultura i styl

Kultura i styl

Oscar i manifest, który ożywił publiczność. Meryl Streep wstała z fotela

- To jest czas na zrównanie płac dla wszystkich raz na zawsze i wyrównanie praw kobiet – zaapelowała ze sceny Patricia Arquette, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki za rolę drugoplanową w filmie "Boyhood". Jej przemówienie ożywiło publiczność, głównie Meryl Streep, która z uśmiechem na twarzy wtórowała aktorce, wielokrotnie krzycząc "tak".

"Kto dał temu suk****nowi zieloną kartę?" Największy "skandal" oscarowej nocy

Triumfatorem tegorocznej gali oscarowej był bez wątpienia Alejandro González Iñárritu, który odbierał złotą statuetkę aż trzy razy: jako reżyser, producent i współscenarzysta "Birdmana". Nagrodę za najlepszy film roku wręczał Meksykaninowi od wielu lat podbijającemu Hollywood jego przyjaciel Sean Penn. Aktor pozwolił sobie przy tej okazji na najbardziej kontrowersyjną wypowiedź oscarowej nocy.

Wajda: polskie kino staje na nogach i tego chciałem dożyć

- Jestem bardzo szczęśliwy, to piękny dzień w moim życiu - skomentował przyznanie Oscara "Idzie" Andrzej Wajda. Reżyser w 2000 r. odebrał złotą statuetkę za całokształt twórczości. Jak podkreślił, nagroda dla polskiego filmu to jeden z dowodów na to, że nasza kinematografia po wielu trudnych latach "staje na swoich nogach". - i tego właśnie chciałem dożyć - powiedział Wajda.

Pawlikowski: jako chrześcijaninowi szkoda mi przegranych

- Oczywiście, że się stresowałem, ale bez przesady - mówił o swoich wrażeniach z gali rozdania Oscarów Paweł Pawlikowski. Reżyser "Idy" zdradził też, że bardzo ucieszył się, kiedy zobaczył, że to Nicole Kidman wręczy mu statuetkę. Przyznał także, że szkoda mu tych, którzy przegrali z nim w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Hawking dziękuje odtwórcy siebie. "Dobra robota, Eddie!"

"Dobra robota Eddie, jestem z ciebie bardzo dumny" - po ogłoszeniu laureatów tegorocznych Oscarów napisał na Facebooku Stephen Hawking, dziękując zdobywcy statuetki za pierwszoplanową rolę męską. Redmayne stworzył poruszającą aktorską kreację sparaliżowanego fizyka.

Ida jest łodzianką. Miasto w ekstazie po oscarowej nocy

- Jeżeli ktoś wątpił w kondycję Łodzi filmowej, to mógł ostatnio się mocno zdziwić - komentują łodzianie po przyznaniu Oscara "Idzie". W nagrodzonym filmie widać łódzkie kamienice, ujęcia wykonywali absolwenci tutejszej filmówki, a za montaż odpowiadał jeden z jej wykładowców. "Ida z Łodzi pozdrawia Oscara z Los Angeles" - skwitowała na Twitterze prezydent Łodzi.

Nie tylko Kopacz "zagrała" w "Idzie". Prezydent też

Gratulacje dla reżysera "Idy" za Oscara płyną z wielu różnych stron. W poniedziałek dołączył się do nich polski prezydent. Bronisław Komorowski zadzwonił do Pawła Pawlikowskiego w trakcie wizyty w Nieporęcie (woj. mazowieckie). Zdjęcie pojawiło się na jego twitterowym koncie, na co internauci odpowiedzieli swoim fotomontażem.

"Cały świat zobaczył, że polska kinematografia należy do czołówki"

- "Ida" to film, w którym wielki talent reżyserski spotkał się z ogromnymi możliwościami operatorskimi i genialnym aktorstwem - mówiła w TVN24 minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podkreślała, że sukces filmu Pawła Pawlikowskiego to m.in. mówienie o prawdach uniwersalnych. "Ida" zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Komorowski dzwoni do Pawlikowskiego

Po konferencji prasowej Bronisław Komorwoski rozmawiał telefonicznie z Pawłem Pawlikowskim, reżyserem nagrodzonej Oscarem Idy. Prezydent pogratulował sukcesu, a zdjęciem z rozmowy pochwalił się na swoim koncie na Twitterze.

Pokonał nie tylko "Lewiatana". Pawlikowski nie dał się też muzyce

Powstała po to, by dyscyplinować zdobywców Oscara. Muzyka, która pojawia się w trakcie ceremonii, gdy któryś z filmowców przemawia za długo, nie zrobiła wrażenia na reżyserze "Idy". Paweł Pawlikowski jak gdyby nigdy nic kontynuował swoje podziękowania, czym zaskarbił sobie sympatię internautów.

Oscar dla "Idy" to "przełamanie fatum"

To dodaje nam odwagi, granica raz przekroczona będzie łatwiejsza do kolejnego przekraczania w przyszłości - tak sukces "Idy" skomentował kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Film w reż. Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Producent "Idy": marzenia się spełniają!

Marzenia się spełniają! Prawdziwe świętowanie jeszcze przed nami - powiedział po oscarowej gali Piotr Dzięcioł, producent "Idy", nagrodzonej Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oscar dla "Idy", "Birdman" najlepszym filmem

"Ida" to najlepszy nieanglojęzyczny film 2015 roku, a filmem roku został "Birdman". Obraz Alejandra Gonzaleza Inarritu zdobył Oscary w najważniejszych kategoriach w czasie 87. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sam Inarritu uniósł w górę trzy statuetki: jako producent - za najlepszy film roku, jako najlepszy reżyser i jako współscenarzysta. "Birdman" zdobył też statuetkę za najlepsze zdjęcia. Cztery Oscary przyznano także obrazowi Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel”, a trzy - filmowi "Whiplash".

Paweł Pawlikowski: outsider z wyboru

Hollywood ma na niego chrapkę, ale na nim nie robi to wrażenia. Paweł Pawlikowski odrzuca kolejne oferty. Kręci filmy wyłącznie na swoich warunkach i tylko o tym, co go obchodzi. Trzyma się z dala od mainstreamu, a mimo to - ku własnemu zaskoczeniu - zdołał podbić świat. Kim jest twórca "Idy"? Polska publiczność nie wie o nim niemal nic, prócz tego, że za jego sprawą po raz pierwszy cieszy się z Oscara dla polskiego filmu.

"Bezwstydnie" zestarzała się na ekranie. Patricia Arquette symbolem rewolucji i z Oscarem

Gdy zaczynała swoją przygodę z filmem "Boyhood", reżyser zabronił jej robienia operacji plastycznych. Przez 12 lat kręcenia obrazu jej filmowy syn dorastał, a ona zestarzała się obok niego, jak zauważa "The New York Times" - "bezwstydnie i naturalnie", stając się symbolem hollywoodzkiej rewolucji. Przez lata starannie dobierała swoje role, grając u największych reżyserów. Jednak to telefon od Richarda Linklatera odmienił jej życie i sprawił, że otrzymała najważniejszą filmową statuetkę.

Co godzinę weteran odbiera sobie życie. "Walczymy, by nie stał się statystyką"

Każdej doby samobójstwo popełnia średnio 22 weteranów, którzy służyli w amerykańskiej armii - wynika z najnowszego raportu Departamentu ds. Weteranów. Od 2001 roku ginie ich w ten sposób więcej, niż na polu walki. Nominowany do Oscara dokument "Crisis Hotline: Veterans Press 1" Ellen Goosenberg Kent pokazuje ten problem ze strony operatorów linii kryzysowej dla weteranów. Film wygrał rywalizację o statuetkę z dwoma polskimi dokumentami: "Joanną" i "Naszą klątwą".

Jak powstają smokingi na galę oscarową

Jak wyglądało szycie garniturów dla polskich twórców, którzy pojawili się w Hollywood na rozdaniu Oscarów? - Wszystko było na ostatnią chwilę - opowiada Tomasz Ossoliński, projektant, który ubrał w tym roku na czerwony dywan Pawła Pawlikowskiego i Tomasza Śliwińskiego.