Kraków

Kraków

Turyści z Holandii wybierają Kraków

Urzędnicy chwalą się, że turyści z Holandii coraz chętniej odwiedzają Kraków. W ubiegłym roku było ich aż 77 tysięcy. Na popularność stolicy Małoposlki mają między innymi wpływ dobre połączenia lotnicze.

Nocny wypadek niedaleko Buska Zdroju. Jedna osoba nie żyje

Na drodze krajowej 79 w pobliżu Buska Zdroju (woj. świętokrzyskie) samochód ciężarowy zderzył się z osobowym. Zginęła 57-letnia kobieta, a pięciu innych uczestników wypadku, z poważnymi obrażeniami zostało odwiezionych do szpitala. Prawdopodobną przyczyną wypadku było nie ustąpienie pierwszeństwa przez kierującą osobówką.

Smog dusi Kraków. Pomysłów na walkę z nim nie brakuje

Piękna pogoda w Krakowie zachęca do spacerów, ale stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu wciąz jest bardzo wysokie. Pomysłów na poprawę jakości powietrza w stolicy Małopolski jest wiele. Niektóre z nich, jak całkowite wyeliminowanie ruchu drogowego w mieście, są jednak zupełnie nierealne.

Polska wyda Polańskiego? Posiedzenie sądu w przyszłym tygodniu

25 lutego odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie ekstradycji Romana Polańskiego – poinformowała we wtorek Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Ekstradycji domagają się Stany Zjednoczone, gdzie reżyser jest ścigany za seks z nieletnią. Według obrońcy Polański stawi się na posiedzeniu.

Selfie Polki w albumie o historii fotografii. Obok zdobywców Pulitzera

Zdjęcie autorstwa Klaudii Cechini z Krakowa, która uznawana jest za prekursorkę artystycznego selfie, znalazło się w brytyjskim albumie obejmującym 200 lat historii fotografii. Selfie sąsiaduje z najbardziej kultowymi fotografiami na świecie: wojennymi, reklamowymi, modowymi i portretami. A wśród autorów jest 50 najbardziej znanych fotografów, w tym zdobywcy nagrody Pulitzera.

1 szpital, 6 prokuratur, 25 postępowań o błędy w sztuce lekarskiej

Sześć prokuratur prowadzi lub prowadziło 25 postępowań dotyczących zawiadomień o błędach lekarskich w limanowskim szpitalu. 16 lutego w sądzie rozpoczął się proces w jednej z tych spraw. Chodzi o wydarzenia z 2012 roku, kiedy to zmarły bliźnięta. Oskarżeni są lekarze. Nie przyznają się do winy.

Z kont bankowych zniknęły pieniądze. Kasjerka odebrała sobie życie. Dwa śledztwa prokuratury

Około 1,5 miliona zł zniknęło z kont bankowych w punkcie kasowym Banku Spółdzielczego w Husowie koło Łańcuta (Podkarpackie). Dotychczas do prokuratury, która wszczęła śledztwo w tej sprawie, zgłosiło się około 50 pokrzywdzonych. Prokuratura prowadzi też osobne śledztwo ws. samobójstwa kasjerki z punktu kasowego. To właśnie dzień po jej śmierci, klienci zauważyli, że pieniądze zniknęły z ich kont.

Pacjentka zmarła, lekarze zniknęli. Sprawę prowadzi już trzecia prokuratura

Prokuratura w Muszynie zajmie się sprawą lekarzy z Limanowej, którzy po śmierci pacjentki zniknęli ze szpitala na kilkadziesiąt godzin. Rodzina zmarłej podejrzewa, że byli pijani. Najpierw postępowanie prowadzić miała limanowska prokuratura, jednak poprosiła o wyłączenie. Sprawa trafiła do Nowego Targu. Tamtejsza prokuratura też chciała się wyłączyć. Bezskutecznie. Wszyscy prokuratorzy złożyli więc indywidualne wnioski.

Naciskali na świadków ws. Ziętary? Jest prokuratorskie śledztwo

- Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wywierania nacisków na świadków zeznających w śledztwie dotyczącym zabójstwa Jarosława Ziętary – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty. Dzisiaj zapadła formalna decyzja w tej sprawie.

Techniką druku 3D skopiują średniowieczną płaskorzeźbę

Dzięki wykorzystaniu techniki drukowania 3D powstaje dokładne odzwierciedlenie płaskorzeźby przedstawiającej modlącego się w Ogrojcu Chrystusa. Dzieło przypisywane jest Witowi Stwoszowi, jednak jego pochodzenie nie jest dla historyków zupełnie jasne.

Maturzystka pozwała komisję egzaminacyjną. Rozprawa 17 marca

17 marca przed krakowskim sądem ruszy precedensowy proces cywilny wytoczony przez maturzystkę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o zaniżenie ocen na maturze. W ten sposób, zdaniem powódki, naruszono jej dobra osobiste, takie jak twórczość naukowa i prawo do kształcenia. W odpowiedzi na pozew Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie informuje, że nie uznaje żądania pozwu i wnosi o oddalenie powództwa w całości.

Niezwykła sesja gwiazd Hollywood. Nad efektem czuwali krakowianie

Dwaj krakowscy magicy postprodukcji powracają z sesją, która ma szanse przyćmić nawet zdjęcia chrztu „royal baby”. Bliscy współpracownicy jednego z najwybitniejszych współczesnych fotografów towarzyszyli mu niedawno przy sesji dla magazynu „Vanity Fair”.

"Naprawienie zniszczeń potrwa jeszcze kilkadziesiąt lat". 2,5 mln zł na zalesianie Tatr

Kiedy ponad rok temu roku halny powalił ponad 140 tys. metrów sześciennych drzew na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, skala zniszczeń była określana jako ogromna, a skutki zniszczeń - katastrofalne. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy tamtejsze służby pracowały nad odbudowaniem lasów. Teraz TPN ogłosił zakończenie tych prac, chociaż zalesianie będzie kontynuowane.

2-letni Adaś wrócił do domu. "Marzylismy, aby w tak dobrym stanie opuścił szpital"

2-letni Adaś, który pod koniec listopada trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w stanie skrajnego wyziębienia, w czwartek opuścił placówkę. - Marzyliśmy żeby dziecko opuszczało szpital, w stanie w jakim wychodzi. Biega, podskakuje, jest nawet niesforny - mówią o efektach swojej pracy lekarze. Chłopiec, którego losy śledziły miliardy ludzi na całym świecie, bawi się już zabawkami, a jego rodzice nie kryją wzruszenia.

Fałszywy "major" załatwiał sprzęt i pracę, z rąk posła odebrał medal. Wpadł z powodu rogatywki

60-latek z Podhala przez dwa lata podawał się za wysokiego rangą wojskowego. Mundury kupował w internecie, pokazywał się na wojskowych uroczystościach. "Major" potrafił załatwić dla różnych służb i osób pracę, sprzęt, a nawet orkiestrę straży granicznej. Oszust był na tyle wiarygodny, że odebrał z rąk posła medal za zasługi dla pożarnictwa. Wpadł, bo podczas jednej z uroczystości założył rogatywkę zamiast beretu.

W czwartek Adaś opuści szpital. "W przyszłości nie powinien mieć problemów"

- Chłopiec wymaga jeszcze rehabilitacji, ale poważnych śladów mieć nie będzie - mówił o 2-letnim Adasiu dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W czwartek opuści placówkę po 3 miesiącach leczenia i rehabilitacji po tym, jak został odnaleziony w stanie skrajnego wychłodzenia. Jak podkreśla dyrektor, szanse na pełny powrót chłopca do zdrowia są niemal stuprocentowe.