Wojsko

Wojsko

"Wojsko przeprowadzi ćwiczenia w centrum Kijowa" - taka informacja pojawiła się w środę w południe na stronie internetowej ukraińskiego rządu i władz miejskich. Ostrzegano mieszkańców przed "kolumnami sprzętu". Dopytywane o szczegóły ministerstwo obrony stwierdziło, że nie planuje żadnych ćwiczeń w stolicy.

Polska armia to armia kontrastów - z jednej strony nowoczesne F-16 i Leopardy, którymi wolą chwalić się rządzący. Z drugiej strony - to jednak przede wszystkim sprzęt, który zamiast służyć, powinien stać już w muzeum. Postsowiecki złom, jak mówią wprost specjaliści. Materiał reportera programu "Czarno na białym".

- W NATO nie ma młodszych czy starszych członków - mówił o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego Barack Obama. Prezydent USA podkreślił, że wszystkie kraje są "równe", jeśli chodzi o zobowiązanie do obrony zbiorowej. - Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO - dodał.

- Polska musi konstruować i produkować własne samoloty bezzałogowe, dlatego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, na polecenie prezydenta, opracuje narodowy program bezzałogowców - poinformował w czwartek szef BBN. Stanisław Koziej podkreślił, że produkcja samolotów bezzałogowych to "konieczność dla Polski, także w kontekście bezpieczeństwa".

Bronisław Komorowski podpisał ustawę zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i pozostałych ubezpieczonych - informuje Kancelaria Prezydenta. Żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, służba więzienna, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną 80-procentowy zasiłek, a nie tak jak dotąd 100-procentowy.

15 lat po wejściu do NATO Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Rozpisany na dekadę - a teraz przyspieszany - plan zakupów obronnych, może uczynić z polskiego wojska potęgę na skalę europejską i filar NATO.

Chiny zapowiadają walkę z zanieczyszczeniem, korupcją i terroryzmem - oświadczył w środę chiński premier Li Keqiang, otwierając w Pekinie tegoroczne obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, chińskiego parlamentu. Li zapowiedział, że wzrost gospodarczy Chin w 2014 roku powinien wynieść 7,5 proc. Ujawnił też plany zwiększenia budżetu obronnego o 12,3 proc.

W poniedziałek na południowym wybrzeżu Chin statek handlowy w następstwie kolizji z inną jednostką wywrócił się do góry dnem. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce po odebraniu wezwania o pomoc, uratowali sześciu członków załogi i wyłowili jedno ciało. Czterech marynarzy uznano za zaginionych; trwają szeroko zakrojone poszukiwania.

Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało firmę, która dostarczy polskiemu wojsku zintegrowany system szkolenia pilotów (AJT). Jak informuje MON, wygrała oferta złożona przez włoską firmę Alenia Aermacchi. W ramach systemu dostarczony zostanie też samolot szkoleniowy M-346 Master.

Dwóch zastępców pełniącego obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Piotra Pytla do dymisji. Zdaniem dziennika.pl ich odwołania chciał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że zastępcy sami złożyli rezygnacje.

Pracują daleko od domu, w Afganistanie. Służą w polskim wojsku, ale pomagają wszystkim - wojskowym, cywilom, niezależnie od ich narodowości. Widzieli i przeżyli już bardzo wiele. Ciężko ranne dzieci, umierających kolegów, ale też radość i wdzięczność, bo lekarz i szpital to w Afganistanie wciąż rzadkość. Bardzo potrzebna.

- 25 samolotów F-16 z poznańskich Krzesin przeniesie się w lipcu do bazy w Łasku - przekazuje rzecznik Dowództwa sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. W tym czasie naprawiony zostanie pas lotniska w Krzesinach.