Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama odbyli w niedzielę na marginesie szczytu najbogatszych krajów świata G20 w Antalyi na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie.

Starsza córka Władimira Putina, Maria, jest endokrynologiem i mieszkała w Holandii wraz z mężem - poinformowała agencja Reutera. Dzień wcześniej dziennikarze agencji opublikowali wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego młodszej córki prezydenta Rosji, Katieriny Tichonowej, której majątek szacuje się na dwa miliardy dolarów.

Katierina Tichonowa, dyrektor organizacji Innopraktika, prorektor głównej rosyjskiej uczelni MGU, jest córką prezydenta Rosji Władimira Putina - donosi Reuters. W rozmowie z agencją prezes zarządu Gazprombanku Andriej Akimow nie tylko potwierdził tożsamość młodszej córki prezydenta Rosji, ale ujawnił też, że majątek, którym dysponuje ona i jej mąż, szacowany jest na 2 mld dolarów.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął zaproszenie na konferencję klimatyczną w Paryżu i będzie wśród mówców pierwszego dnia wydarzenia, obok prezydenta USA Baracka Obamy oraz przywódców Indii i Chin - poinformował w niedzielę szef MSZ Francji Laurent Fabius.

Rosyjscy obywatele na pokładzie airbusa A321 w Egipcie mogli stać się ofiarami dżihadystów. Jeżeli takie wyniki przyniesie śledztwo ws. katastrofy samolotu lecącego z kurortu Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga, dla Kremla i samego Władimira Putina będzie to oznaczało olbrzymi problem. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego już obwieścili, że zamach był zemstą za rosyjskie zaangażowanie w wojnie w Syrii. Co czeka Putina i Rosję?

Rosja będzie zawsze bronić interesów rodaków żyjących poza granicami kraju - zapewnił w czwartek prezydent Władimir Putin w Moskwie na 5. Światowym Kongresie Diaspory Rosyjskiej. Zapowiedział także wsparcie dla rosyjskojęzycznych mediów za granicą.

"Terroryści próbują wykorzystać region Bliskiego Wschodu w charakterze przyczółku, gdzie rekrutują i szkolą bojowników, którzy mogą być wykorzystani do destabilizacji innych krajów" – głosi przesłanie Władimira Putina. Prezydent Rosji skierował je do szefów organów bezpieczeństwa i służb specjalnych krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy spotkali się w Moskwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że rozwiązanie konfliktu syryjskiego wymaga przede wszystkim pokonania terroryzmu i uniemożliwienia rozszerzenia się go na inne kraje.

Kreml i Władimir Putin są źle chronieni - uważa deputowany rosyjskiej Dumy Dmitrij Gudkow, który poskarżył się prezydentowi Rosji na Federalną Służbę Ochrony. Gudkow zwraca uwagę na "zwiększone zagrożenie terrorystyczne w związku z rozpoczętą operacją wojskową Rosji przeciwko islamistom w Syrii".

- Musimy zapobiec wdzieraniu się terrorystów do regionu Azji Środkowej - powiedział Władimir Putin na szczycie przywódców Wspólnoty Niepodległych Państw. Prezydent Rosji wezwał do ścisłego monitorowania granic zewnętrznych WNP, zapowiedział koordynację działań służb specjalnych w tym zakresie i przypomniał, że istniejące już dokumenty przewidują, w razie potrzeby, działanie wspólnego zgrupowania wojsk pogranicznych.

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek w Astanie, że odmowa przyjęcia delegacji rządowej Rosji przez Waszyngton jest przejawem "niekonstruktywnego podejścia". Jego zdaniem słabość stanowiska USA "wynika z braku planu uregulowania w Syrii". Prezydent Rosji przebywa w czwartek z oficjalną wizytą w Kazachstanie.

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w środę urzędników odpowiedzialnych jego zdaniem za kilkumiesięczne opóźnienia w budowie kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jako możliwy termin otwarcia ośrodka podał kwiecień przyszłego roku. O niemożliwości dotrzymania oficjalnie deklarowanych terminów pisaliśmy już pół roku temu.