Władimir Putin

Władimir Putin

Początek nowego wyścigu zbrojeń wynika z wyjścia USA z umowy o obronie przeciwrakietowej, która była "kamieniem węgielnym całego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego" - uważa Władimir Putin. W wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji RTS prezydent Rosji mówił też o relacjach z UE i polityce Moskwy wobec Europy i Ameryki.

Silvio Berlusconi powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotów mianować go ministrem gospodarki i nadać mu rosyjskie obywatelstwo - podał w czwartek dziennik "La Stampa", cytując gospodarzy kolacji, na której wypowiadał się były szef rządu Włoch.

- Putin i stali członkowie rady wymienili poglądy - to jedyny komentarz rzecznika prezydenta Rosji do informacji, że podczas piątkowego posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa jednym z tematów była sprawa decentralizacji władzy na Ukrainie. Ze stałymi członkami rady spotkał się prezydent Władimir Putin.

Monarchistyczne iluzje Rosjan znajdują ucieleśnienie w poparciu przez nich prezydenta Władimira Putina - pisze w czwartek dziennik "Wiedomosti" w redakcyjnym materiale zatytułowanym "Monarchia bez cara".

- W komunikacie dotyczącym rozmowy telefonicznej napisaliśmy wszystko, co uznaliśmy za istotne do przekazania - takimi słowami w środowy poranek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdystansował się do słów Baracka Obamy. Prezydent USA we wtorkowym wywiadzie dla "New York Timesa" powiedział, że Władimir Putin zadzwonił do niego w czerwcu i z rozmowy "dało się wyczuć", że Rosja widzi zbliżający się upadek reżimu Baszara el-Asada w Syrii.

Władimir Putin podpisał dekret przesuwający termin wyborów parlamentarnych w 2016 r. z grudnia na trzecią niedzielę września - podała rosyjska agencja TASS. Dekret wcześniej zatwierdziła niższa izba parlamentu - Duma Państwowa.

Żadną nowością dla Rosji nie była wiadomość, że Amerykanie podsłuchiwali niemieckich kanclerzy - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował w zeszłym tygodniu dokumenty, z których wynika, że NSA podsłuchiwała nie tylko kanclerz Angelę Merkel, ale także jej poprzedników - Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla oraz wielu innych członków niemieckiego rządu.

Władimir Putin, podczas konferencji prasowej podsumowującej szczyty państw BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Ufie, zabrał głos w sprawie Donbasu. Powiedział, że proces pokojowy na wschodzie Ukrainy "napotyka na trudności, bo władze w Kijowie nie wyrażają chęci do prowadzenia negocjacji z tym regionem". - Szanse na sukces są jednak większe niż na porażkę - stwierdził prezydent Rosji.

Władimir Putin spędził krótki urlop w zamkniętym ośrodku Gazpromu, położonym w malowniczym zakątku Ałtaju. Dołączył do niego były włoski premier i magnat medialny Silvio Berlusconi. Dwaj panowie znają się już od wielu lat i łączy ich przyjaźń.

- Prezydent Władimir Putin znajdował się w dwóch miejscach jednocześnie - napisał w piątek na swoim profilu na Facebooku dziennikarz Oleg Kaszyn. Może to świadczyć jego zdaniem o tym, że plotki o istnieniu sobowtóra prezydenta są uzasadnione.

Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił w czwartek do prezydenta USA Baracka Obamy z którym omówił sytuację na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, program atomowy Iranu i problem walki z terroryzmem oraz z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformowali rzecznicy Białego Domu i Kremla.

Rosja jest krajem otwartym na świat, który chce wzmacniać współpracę i partnerstwo ze wszystkimi, którzy są tym zainteresowani - powiedział prezydent Władimir Putin podczas spotkania na Kremlu z absolwentami uczelni wojskowych. Prezydent Rosji podkreślił, że Rosja "nie ma i nie może mieć agresywnych planów".

W najnowszym sondażu rosyjskiego opiniotwórczego Centrum im. Jurija Lewady poparcie dla prezydenta Władimira Putina wzrosło o trzy punkty procentowe i sięgnęło – jak podkreślają socjolodzy – "absolutnego maksimum". Zdecydowana większość Rosjan jest także przekonana, że kraj zmierza w dobrym kierunku.

Szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow przestrzegł w wywiadzie dla "Financial Timesa" Stany Zjednoczone przed magazynowaniem broni ciężkiej w krajach Europy Wschodniej. Omówienie wywiadu zamieszczono w niedzielę na stronie internetowej dziennika.