Węgry

Węgry

Parlament węgierski przyjął we wtorek rezolucję "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Minione osiem lat na Węgrzech było udane, ale przed rządem jeszcze wiele do zrobienia - oznajmił w niedzielę premier Węgier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym ostatni rok. Jak dodał, obecnie Węgrom zagraża niebezpieczeństwo z Zachodu.

Na Węgrzech ruszyła oficjalnie kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 8 kwietnia, w których spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo koalicji rządzącej konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) na sobotnim zjeździe w Budapeszcie zawarła porozumienie z partią Dialog, w myśl którego razem wystawią one listę w wyborach, a ich wspólnym kandydatem na premiera będzie współprzewodniczący Dialogu Gergely Karacsony.

Premier Węgier Wiktor Orban powiedział dziennikowi "La Repubblica", że rządowi w Polsce, będącemu w sporze z Unią Europejską, radzi "wytrwałość i cierpliwość". To jego jedyne słowa na temat Polski. Orban wyraził też opinię, że demonizowanie prezydenta Rosji jest szaleństwem. Wywiad został opublikowany w niedzielę.