USA

USA

Polskie Siły Powietrzne będą miały 32 samoloty wielozadaniowe F-35, czyli najnowocześniejsze amerykańskie maszyny bojowe, zaliczane do piątej generacji myśliwców. Warta 4,6 miliarda dolarów umowa na ich zakup została podpisana w piątek w Dęblinie. Przy okazji w tamtejszej bazie wojskowej można było zobaczyć samolot tego typu należący do Sił Powietrznych Włoch.

Proces w sprawie impeachmentu prezydenta USA jest coraz bliżej rozwiązania. Demokraci chceli wezwać w Senacie dodatkowych świadków, ale senator ze stanu Tennessee Lamar Alexander opowiedział się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Oznacza to, że izba wyższa Kongresu najpewniej nie przegłosuje nowych zeznań w sprawie, a Donald Trump w piątek lub sobotę zostanie uniewinniony.

Część stalowego muru budowanego przez Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem przewróciła się na meksykańską stronę w wyniku bardzo silnego wiatru - informuje agencja Reutera.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) oraz jej szefa - Ali Akbara Salehiego. Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook zaznaczył, że "zagraniczne firmy będą mogły kontynuować pracę w irańskich elektrowniach". Rzecznik irańskiej Organizacji Energii Atomowej w odpowiedzi zaznaczył, że "środki nie będą miały wpływu na program jądrowy".

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości - mówił w Londynie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, w czasie dyskusji o dopuszczeniu chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. Ostrzegł jednocześnie, że "Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów".

Blisko sto pytań do oskarżycieli i obrońców Donalda Trumpa skierowali w czasie środowego posiedzenia amerykańscy senatorowie z obydwu partii. Przed izbą wyższą Kongresu toczy się proces impeachmentowy prezydenta USA. Nadal nie jest jasne, czy na świadka wezwany zostanie były doradca Trumpa John Bolton, czego domagają się demokraci.

Wysiłki administracji prezydenta Donalda Trumpa na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego są godne uznania - ocenił polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że "prawdziwy pokój może być osiągnięty jedynie za dobrowolną zgodą obu stron konfliktu".

Jesteśmy otwarci na wszelkie poważne wysiłki poczynione w celu osiągnięcia pokoju - powiedział sekretarz generalny Ligii Arabskiej, odnosząc się do "planu Trumpa". Poparcie dla propozycji prezydenta USA wyraziły Arabia Saudyjska, Jordania, Katar i ZEA, które postawiły jednak warunek.