Unia Europejska

Unia Europejska

Politico: skarga na Czarneckiego za "lekceważenie i pogwałcenie prawa Malediwów"

Wizyta europosła PiS Ryszarda Czarneckiego oraz trzech innych eurodeputowanych na Malediwach wywołała spore kontrowersje. Ambasador tego kraju przy Unii Europejskiej Ahmed Shiaan napisał skargę do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wyrażając "głębokie zaniepokojenie" działaniem polityków i "całkowitym lekceważeniem i pogwałceniem prawa" - pisze portal Politico.

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.

"Stara Unia znalazła się w kłopotach". Komentarze po szwedzkich wyborach

Niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji były bacznie obserwowane w całej Europie. W poniedziałek przedstawiciele unijnych instytucji i media komentują wstępne wyniki głosowania, według których trzecią siłą w parlamencie będzie skrajnie prawicowe i antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Rozproszenie głosów sprawia, że wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie obejmie stery w Sztokholmie.

Bruksela chce zażegnać 30-letni spór z USA

Komisja Europejska chce uzyskać od krajów członkowskich mandat do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi, który ma jej pozwolić na rozwiązanie sporu z Waszyngtonem w sprawie importu wołowiny do Wspólnoty. To pokłosie porozumienia zawartego pod koniec lipca między szefem KE Jean-Claude'em Junckerem i prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Koniec zmiany czasu? Nieoficjalne wyniki unijnych konsultacji

Zakończone w połowie sierpnia konsultacje publiczne w sprawie zniesienia zmiany czasu przyniosły rekordowy odzew. Złożono 4,6 miliona uwag i jest to największa liczba w historii Unii Europejskiej. Komisja Europejska ma już wstępną analizę, ale na razie nie ujawnia raportu w tej sprawie.

Polska dostanie unijne pieniądze. Na pomoc po nawałnicach

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w środę na przyznaniem Polsce ponad 12 milionów euro z unijnego Funduszu Solidarności w związku z nawałnicami, które w ubiegłym roku nawiedziły Pomorze, Kujawy i Wielkopolskę. Na unijne wsparcie mogą liczyć też Litwini, Bułgarzy i Grecy, którzy również zmagali się ze skutkami klęsk żywiołowych.

"W tych warunkach" Włosi nie poprą unijnego budżetu

Premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegł, że w obecnej sytuacji jego rząd nie może poprzeć nowego budżetu Unii Europejskiej. To odpowiedź władz w Rzymie na brak reakcji ze strony Unii i państw członkowskich na apel o przyjęcie migrantów ze statku stojącego u wybrzeży Sycylii.

Rzym stawia Brukseli ultimatum. "Groźby nie działają w Europie"

Włoski wicepremier Luigi di Maio oświadczył w czwartek, że jego partia będzie głosować za zawieszeniem w przyszłym roku płatności na rzecz Unii Europejskiej, jeśli inne państwa nie przyjmą migrantów znajdujących się na okręcie Straży Przybrzeżnej na Sycylii. Groźby nie działają w Europie, nie prowadzą do niczego - oświadczył w piątek w odpowiedzi rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

"Będzie przywiązywał do ziemi jak pańszczyzna". Eksperci o planach wprowadzenia nowego podatku

Polski rząd planuje wprowadzić exit tax, czyli podatek od wyprowadzki, wcześniej niż zakłada to unijna dyrektywa. - Nowy podatek będzie zniechęcał inwestorów. Będzie przywiązywał do ziemi jak pańszczyzna - uważa ekonomista Marek Zuber. Wiceminister finansów Paweł Gruza tłumaczy, że danina będzie przeciwdziałać nadużyciom polegającym na wygenerowaniu zysku w danym kraju i przeniesieniu go przed opodatkowaniem do innego.

"Nasz model demokratyczny traci na atrakcyjności"

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.

Mogherini: wzywamy do uwolnienia zatrzymanych na Białorusi dziennikarzy

Białoruska milicja kontynuowała w środę rewizje w biurach TUT.by w związku ze sprawą "nielegalnego dostępu do treści płatnych państwowej agencji BiełTA". Media informują o kolejnych zatrzymaniach. O uwolnienie dziennikarzy niezależnych mediów białoruskich zaapelowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini w oświadczeniu przekazanym białoruskiej redakcji Radia Swaboda.