Unia Europejska

Unia Europejska

Bruksela chce zażegnać 30-letni spór z USA

Komisja Europejska chce uzyskać od krajów członkowskich mandat do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi, który ma jej pozwolić na rozwiązanie sporu z Waszyngtonem w sprawie importu wołowiny do Wspólnoty. To pokłosie porozumienia zawartego pod koniec lipca między szefem KE Jean-Claude'em Junckerem i prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Koniec zmiany czasu? Nieoficjalne wyniki unijnych konsultacji

Zakończone w połowie sierpnia konsultacje publiczne w sprawie zniesienia zmiany czasu przyniosły rekordowy odzew. Złożono 4,6 miliona uwag i jest to największa liczba w historii Unii Europejskiej. Komisja Europejska ma już wstępną analizę, ale na razie nie ujawnia raportu w tej sprawie.

Polska dostanie unijne pieniądze. Na pomoc po nawałnicach

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w środę na przyznaniem Polsce ponad 12 milionów euro z unijnego Funduszu Solidarności w związku z nawałnicami, które w ubiegłym roku nawiedziły Pomorze, Kujawy i Wielkopolskę. Na unijne wsparcie mogą liczyć też Litwini, Bułgarzy i Grecy, którzy również zmagali się ze skutkami klęsk żywiołowych.

"W tych warunkach" Włosi nie poprą unijnego budżetu

Premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegł, że w obecnej sytuacji jego rząd nie może poprzeć nowego budżetu Unii Europejskiej. To odpowiedź władz w Rzymie na brak reakcji ze strony Unii i państw członkowskich na apel o przyjęcie migrantów ze statku stojącego u wybrzeży Sycylii.

Rzym stawia Brukseli ultimatum. "Groźby nie działają w Europie"

Włoski wicepremier Luigi di Maio oświadczył w czwartek, że jego partia będzie głosować za zawieszeniem w przyszłym roku płatności na rzecz Unii Europejskiej, jeśli inne państwa nie przyjmą migrantów znajdujących się na okręcie Straży Przybrzeżnej na Sycylii. Groźby nie działają w Europie, nie prowadzą do niczego - oświadczył w piątek w odpowiedzi rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

"Będzie przywiązywał do ziemi jak pańszczyzna". Eksperci o planach wprowadzenia nowego podatku

Polski rząd planuje wprowadzić exit tax, czyli podatek od wyprowadzki, wcześniej niż zakłada to unijna dyrektywa. - Nowy podatek będzie zniechęcał inwestorów. Będzie przywiązywał do ziemi jak pańszczyzna - uważa ekonomista Marek Zuber. Wiceminister finansów Paweł Gruza tłumaczy, że danina będzie przeciwdziałać nadużyciom polegającym na wygenerowaniu zysku w danym kraju i przeniesieniu go przed opodatkowaniem do innego.

"Nasz model demokratyczny traci na atrakcyjności"

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.

Mogherini: wzywamy do uwolnienia zatrzymanych na Białorusi dziennikarzy

Białoruska milicja kontynuowała w środę rewizje w biurach TUT.by w związku ze sprawą "nielegalnego dostępu do treści płatnych państwowej agencji BiełTA". Media informują o kolejnych zatrzymaniach. O uwolnienie dziennikarzy niezależnych mediów białoruskich zaapelowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini w oświadczeniu przekazanym białoruskiej redakcji Radia Swaboda.

Mogherini odwiedziła strefę zdemilitaryzowaną

Wysoka przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini spotkała się w poniedziałek w Seulu z minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha. Na spotkaniu zaznaczono wspólną wizję pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Relacje USA i Unii Europejskiej "wkraczają w nową fazę"

Prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem ogłosił, że relacje USA i Unii Europejskiej wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami celnymi na czas rozmów.