Unia Europejska

Unia Europejska

Początki starań o członkostwo w Unii. "Pojechaliśmy po premiera Mazowieckiego zdezelowaną ładą"

- Pojechaliśmy po premiera Mazowieckiego moją zdezelowaną ładą samarą, to były takie początki, że mieściliśmy się w biurze radcy handlowego - mówił w środę na antenie TVN24 Jan Truszczyński, główny negocjator akcesji Polski do Unii Europejskiej, wspominając rozpoczęcie starań o członkostwo w Unii Europejskiej. - To był proces, który obfitował we wzloty i upadki, trudny proces - mówił.

Od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. "Bilans przynależności jest pozytywny"

Od wejścia Polski do Unii mija właśnie 15 lat. Dla wielu być członkiem wspólnoty to już normalność, dlatego warto sięgnąć pamięcią wstecz i zobaczyć, co w Polsce przez ten czas się zmieniło. - Bilans przynależności Polski do Unii Europejskiej jest bilansem pozytywnym - mówi była minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga. Materiał "Polski i Świata".

Oklaski na stojąco. Eurodeputowany odegrał "Odę do radości" na harmonijce

To są nasze ostatnie decyzje podczas pełnienia tego mandatu. Chciałbym podziękować za pięć lat jedności i różnorodności - powiedział podczas czwartkowej sesji Parlamentu Europejskiego europoseł ze Słowenii, Alojz Peterle. - Wesołego Alleluja! - dodał, po czym wyciągnął harmonijkę ustną i odegrał na niej "Odę do radości", hymn Unii Europejskiej.

Napięcie między Unią i USA. Powodem nieruchomości na Kubie

Stany Zjednoczone nie odnowią obowiązującego od dwóch dekad zakazu procesów wobec firm korzystających z nieruchomości, które Kuba odebrała Amerykanom po rewolucji z 1959 roku - poinformował w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ta decyzja otworzy drogę do pozwów przeciwko zagranicznym firmom robiącym interesy w Hawanie. Bruksela jest gotowa chronić inwestycji i działalności gospodarczej obywateli i podmiotów z państw Unii Europejskiej - poinformowała w środę Komisja Europejska.

Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wskazał, że Unia nie może rezygnować z "marzenia" o tym, iż Wielka Brytania może zrezygnować z opuszczenia Wspólnoty. Dał też do zrozumienia, że "zmęczenie" brexitem nie powinno doprowadzić do nieuregulowanego wyjścia.

Morawiecki w Brukseli rozmawiał o rolnictwie

Unijna polityka rolna, wyrównywanie dopłat oraz pomoc dla polskich rolników w razie bezumownego brexitu - te tematy premier Mateusz Morawiecki omówił podczas niedzielnego wieczornego spotkania z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem.

Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii

Bułgarzy są najtańszymi pracownikami w całej Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu, który podał, jak przedstawiają się godzinowe koszty pracy w poszczególnych krajach. W ogonie zestawienia znaleźli się również pracownicy z Polski, najdrożsi są zaś pracownicy w Danii.

Zdjęcie Macrona czy śmieszne kotki? Czym Merkel rozbawiła przywódców

Theresa May i inni unijni przywódcy z wyraźnym rozbawieniem przyjęli coś, co na tablecie tuż przed szczytem w sprawie brexitu pokazała im Angela Merkel. Zagadkowy żart, którym podzieliła się niemiecka kanclerz, natychmiast stał się przedmiotem spekulacji. Nieoficjalną informację, jaka była prawda, podaje tymczasem amerykański "Washington Post".

Jest zgoda na przedłużenie brexitu. Tusk podaje datę

Unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie brexitu - poinformował w nocy ze środy na czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przywódcy 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodzili się na opóźnienie brexitu do 31 października.

Tusk: przedłużenie brexitu do końca czerwca byłoby niekorzystne dla Unii

Przesunięcie brexitu na 30 czerwca zwiększyłoby ryzyko serii krótkich przedłużeń, nadzwyczajnych szczytów, co wpłynęłoby na funkcjonowanie Unii Europejskiej - ostrzegł w liście do unijnych przywódców szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przedłużenia do końca czerwca chciałby rząd Wielkiej Brytanii.

Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów

Unijna dyrektywa plastikowa jest wymierzona głównie w dziesięć produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na europejskich plażach czy w morzach - informuje w analizie firma PwC, która przeanalizowała projekt unijnych regulacji w tej sprawie.