Unia Europejska

Unia Europejska

"W listopadzie będzie specjalny szczyt" Rady Europejskiej w sprawie brexitu

Kanclerz sprawującej prezydencję w Radzie UE Austrii Sebastian Kurz potwierdził w czwartek na nieformalnym spotkaniu przywódców w Salzburgu, że odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w sprawie brexitu. - Mamy zgodę, w listopadzie będzie specjalny szczyt - powiedział Kurz dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów unijnych liderów

Sojusznik Orbana nabiera dystansu. "Rozmowy nie mają mocy prawnej"

Centroprawicowy bułgarski premier Bojko Borisow zdystansował się w środę wieczorem od wcześniejszej decyzji bułgarskiego rządu w sprawie poparcia dla rządu premiera Victora Orbana w konfrontacji władz Węgier z instytucjami Unii Europejskiej. Jak powiedział, rezultat rozmów toczonych podczas roboczych spotkań ministerialnych nie ma "mocy prawnej" - podkreślił Borisow.

May apeluje do liderów europejskich: porzućcie nieakceptowalne żądania

Ciężar wypracowania porozumienia spoczywa na nas wszystkich - miała powiedzieć, według relacji jednego z dyplomatów, brytyjska premier Theresa May podczas szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu. Zaapelowała do liderów pozostałych 27 państw Unii, by porzucili "nieakceptowalne" żądania w sprawie brexitu.

Szef MSZ Włoch o "szaleństwie lewicowej Europy"

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier to "akt polityczny, szaleństwo lewicowej Europy, która nie może pogodzić się ze zmianami" - oświadczył szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini. Ponownie stanął w obronie premiera Węgier Viktora Orbana.

Rząd Węgier uważa głosowanie Parlamentu Europejskiego za nieważne

Rząd węgierski uważa decyzję Parlamentu Europejskiego o przyjęciu rezolucji w sprawie Węgier za "pozbawioną mocy prawnej" i analizuje obecnie niezbędne kroki, jakie można podjąć w tej sprawie - napisali w oświadczeniu węgierscy delegaci w Europejskiej Partii Ludowej. Jak argumentowali, nie został spełniony "warunek większości wymaganej w artykule 354 Traktatu o funkcjonowaniu UE".

Kwaśniewski pisze do Dudy. "Pańskie słowa są niebezpieczne"

Unia Europejska to realna wspólnota, która przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi - napisał w liście otwartym do Andrzeja Dudy były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w nim do słów obecnego prezydenta o Unii Europejskiej jako "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Parlament Europejski uruchamia artykuł 7 wobec Węgier

Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem wobec Węgier procedury określonej w artykule 7 unijnego traktatu. Za było 448 europosłów, przeciw 197, 48 wstrzymało się od głosu. To pierwszy raz, kiedy to europarlament rozpoczął procedurę artykułu 7. Inicjatorem podobnego procesu wobec Polski w grudniu 2017 roku była Komisja Europejska.

Juncker o zmianie czasu. Jest propozycja

Proponujemy zatrzymanie zmiany czasu - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w orędziu o stanie Unii Europejskiej. Jak dodał, "kraje członkowskie same powinny zdecydować, czy ich obywatele żyją w czasie letnim, czy zimowym". Zaznaczył również, że unijni wyborcy nie będą zadowoleni, jeśli nadal będzie trzeba zmieniać czas dwa razy w roku.