Unia Europejska

Unia Europejska

Premier: Polska gotowa na "twardy brexit", ale ma nadzieję na porozumienie z Wielką Brytanią

Istnieją uzgodnienia bilateralne co do traktowania wzajemnie naszych obywateli, polskich na Wyspach Brytyjskich i brytyjskich w Polsce, na zasadzie wzajemności - zapewnił premier Mateusz Morawiecki po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Podkreślił, że Polska jest gotowa na "twardszą wersję brexitu", czyli wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy, ale dodał, że nadal ma nadzieję na porozumienie.

Juncker: nie będzie nowych negocjacji w sprawie brexitu

Unijna "27" potwierdziła na swym szczycie, że mechanizm awaryjny dotyczący granicy irlandzkiej ma być tymczasowy, a rozmowy w sprawie przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny rozpocząć się tak szybko jak możliwe po zatwierdzeniu umowy o brexicie przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Ostatni taki szczyt w tym roku. Unijni przywódcy wysłuchają May

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że jeszcze przed szczytem Unii Europejskiej spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, by przeprowadzić rozmowy "ostatniej chwili". Unijna "27" przygotowuje deklarację o gwarancjach dla Londynu. Do Brukseli przybył także po południu premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska: dialog w sprawie praworządności w Polsce musi być kontynuowany

Podczas wysłuchania Polski w Radzie Unii Europejskiej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to dobry kierunek, ale pozostały inne wątpliwość Komisji dotyczące praworządności w Polsce i w tej sprawie musi być kontynuowany dialog - przekazał w środę rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Unia Europejska nakłada sankcje za "wybory" w Donbasie

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o objęciu unijnymi sankcjami dziewięciu osób za zorganizowanie listopadowych "wyborów" w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Na razie nie ma szans na restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty.

Europejska wiza humanitarna? Nowy pomysł na rozwiązanie kwestii migracji

Osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach krajów UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy - uznali w poniedziałkowym głosowaniu europosłowie komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego.

"Znaczne postępy" Serbii w drodze do Unii. Kosowo ma więcej problemów

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucje w sprawie perspektyw przyjęcia do Unii Europejskiej Serbii i Kosowa. Zwrócono uwagę, że pięć państw członkowskich Unii nie uznało jeszcze Kosowa i europosłowie zachęcają je, by to zrobiły, ponieważ - jak sądzą - ułatwi to stosunki między Kosowem a sąsiednią Serbią.

Przedstawiciele 16 unijnych państw przylecieli do Bratysławy

Mateusz Morawiecki wylądował w Bratysławie, gdzie weźmie udział w szczycie "przyjaciół polityki spójności". Przedstawiciele 16 państw Unii Europejskiej mają tam podpisać wspólną deklarację, w której opowiedzą się za wsparciem zrównoważonego budżetu Unii Europejskiej.

Europejska rewolucja w energetyce. "Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność"

Komisja Europejska przedstawiła w środę długoterminową strategię klimatyczną, przewidującą, że do połowy tego stulecia Unia Europejska stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych, co oznacza, że emisja będzie równa pochłanianiu CO2. Punktem wyjścia ma być jednak 45-procentowa redukcja emitowanego dwutlenku węgla w 2030 roku.