Ukraina

Ukraina

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w sobotę w Kijowie udział w inauguracji prezydentury Petra Poroszenki - poinformował w poniedziałek Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Uzbrojeni stronnicy samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) wywieźli w poniedziałek w nieznanym kierunku redaktorów naczelnych gazet "Donbass" i "Wieczernij Donieck". Wcześniej zażądali zmiany polityki tych gazet.

NATO rozważa wzmocnienie wielonarodowego korpusu w Szczecinie - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu. Sprecyzował jednak, że plany te nie przewidują rozmieszczenia sił bojowych, a jedynie wzmocnienie dowództwa korpusu.

- Polska będzie musiała podejmować decyzje na własną rękę, w oparciu o relacje z innymi państwami z obszaru Międzymorza, tak jak to rozumiał Piłsudski. A także ze Stanami Zjednoczonymi - uważa George Friedman. Politolog z ośrodka analitycznego Stratfor był gościem programu "Horyzont". W rozmowie z Maciejem Wierzyńskim Friedman podkreślił, że Unia Europejska jest w kryzysie, dlatego Polsce potrzebne jest wsparcie innego sojuszu. - Czego spodziewacie się po rozdartej politycznie Europie? - pytał.

Nie mieszajmy obrony antyrakietowej z odpowiedzią NATO na agresję Rosji na Ukrainie – apelowali amerykańscy eksperci na dorocznej konferencji poświęconej obronie antyrakietowej konserwatywnego think-tanku Atlantic Council. Europejczykom, w tym Polsce, zarzucili brak zrozumienia celu, metod i skutków rozmieszczenia elementów amerykańskiej "tarczy antyrakietowej".

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Francois Hollande'em mówił o konieczności natychmiastowego wstrzymania przez władze w Kijowie przemocy i rozpoczęcia bezpośredniego dialogu z reprezentantami wschodniej Ukrainy.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował na szczycie szefów rządów Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku, by nie śpieszyć się z wyjściem z tej organizacji. Wystąpienie z WNP zapowiadała Ukraina, którą na szczycie reprezentował ambasador.