Ukraina

Ukraina

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył po spotkaniu z prezydentem Finlandii, że Rosja i Finlandia uczynią wszystko, co od nich zależne, aby powstrzymać konflikt zbrojny na Ukrainie, zainicjować dialog między jego stronami i udzielić pomocy humanitarnej.

Ukraińskie służby graniczne i celne są gotowe do inspekcji rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną, zanim wjedzie on na terytorium ukraińskie - podała agencja AFP powołując się na szefa misji OBWE w regionie Paula Picarda. Na razie jednak inspekcja, która miała zostać przeprowadzona przez ukraińskich pograniczników i celników, jeszcze się nie rozpoczęła.

- Niedługo wszyscy będą pamiętali Putina jako nie tego, który sprowokował zestrzelenie samolotu, a jako tego, który niesie pomoc - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal z Polski Razem zauważając, że prezydent Rosji od czasu zestrzelenia boeinga Malaysia Airlines 17 lipca, zaczął odzyskiwać swoją pozycję i wysyłając "z cynizmu" konwój z pomocą humanitarną zdobył pewne uznanie w Europie.

Do Polski i krajów bałtyckich przyjedzie część 1. Dywizji Kawalerii USA wraz ze swoim najcięższym sprzętem. Jak poinformował Pentagon, pojawią się nawet czołgi M1 Abrams. Żołnierze przyjadą jesienią na kilkumiesięczną turę ćwiczeń. W tym samym czasie mają do Polski zawitać brytyjskie siły zmechanizowane.

Ukraińscy żołnierze odbili z rąk rebeliantów miejscowość Nowoswietłowka w obwodzie ługańskim, co pozwoliło im na całkowite okrążenie Ługańska i odcięcie go od innych terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów - poinformowała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Igor Striełkow, najbardziej znany dowódca prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, zrezygnował z posady "ministra obrony Donieckiej Republiki Ludowej". Zostanie "szefem sztabu" wojsk Donbasu. Niewiele wcześniej do dymisji z powodu odniesionych ran podał się Walerij Bołotow, "prezydent" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Zdaniem znanego rosyjskiego eksperta ds. wojskowości Aleksandra Goltza, ewentualny wjazd "białego konwoju" do Donbasu oznaczać może prowokacje ze strony rosyjskiej. Chodzić miałoby o znalezienie pretekstu do wprowadzenia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Drugi scenariusz przewiduje wymuszenie faktycznego rozejmu, co dałoby cofającym się separatystom czas na odzyskanie sił.

280 ciężarówek rosyjskiego "białego konwoju" stanęło obozem około 20 kilometrów od ukraińskiej granicy w pobliżu miasta Kamieńsk Szachtyński. Tam mają spędzić noc. Obecni na miejscu zachodni dziennikarze nieustannie donoszą o poruszających się w pobliżu kolumnach wojska i pojedyńczych pojazdach. Dobitnie świadczy to o wzmocnionej obecności rosyjskiego wojska u granic Ukrainy.