Ukraina

Ukraina

Zaprzecza zarzutom korupcyjnym i mówi, że marzy o powrocie do ojczyzny. Starszy syn Wiktora Janukowycza, Ołeksandr udzielił wywiadu opozycyjnej wobec Kremla "Nowej Gaziecie". Prawdziwy lider oligarchicznego klanu zwanego Familią, ścigany przez ukraiński wymiar sprawiedliwości, kreuje się na pogrążonego w bólu uchodźcę, któremu leży na sercu los mieszkańców Ukrainy.

- Militarne odbicie Donbasu nie jest w tym momencie możliwe, ale presja na Rosję - sankcje, konsultacje międzynarodowe - może doprowadzić do powrotu Ukrainy do granic państwa z lutego 2014 roku. Jednak jak długo to potrwa, trudno mi powiedzieć - stwierdził w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce i były szef MSZ.

Co się kryje za przygotowaniami rebeliantów i Rosji do wojny w Donbasie? Przyczyn może być kilka. Od czysto defensywnej, czyli obaw przed atakiem ukraińskim, po ofensywne, czyli rozszerzenie obszaru "Noworosji". Przy czym chodzić może nie tylko o lądowe połączenie z Krymem. Drugi cel kryje się na północ od Donbasu.

Władze Gruzji nie powinny łamać zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE i powtarzać błędów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Inaczej w kraju zaczną się kłopoty, bo społeczeństwo poczuje, że się je oszukuje - przestrzegł w czwartek w Brukseli eurodeputowany PE Jacek Saryusz-Wolski zwracając się do władz w Tbilisi w czasie debaty.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej ostrzegło w czwartek, że wznowienie działań wojennych na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla tego kraju. Zaprzeczyło, jakoby na wschodzie Ukrainy przebywali wojskowi z Rosji i oskarżyło Kijów, że to Ukraina dąży do wojny.

Osiem państw z basenów Bałtyku i Morza Północnego podpisało porozumienie ws. wzmocnienia ochrony swoich powietrznych granic, zwiększenia wymiany danych wywiadowczych i stałego informowania się o militarnych działaniach Rosji w regionie. To odpowiedź na notoryczne łamanie prawa międzynarodowego w ruchu lotniczym przez Moskwę - ogłoszono w Oslo.

Organizacja Narodów Zjednoczonych "jest bardzo zaniepokojona groźbą powrotu wojny totalnej" na wschodzie Ukrainy - powiedział w środę zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Jens Andres Toyberg-Frandzen na pilnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Uznawana za jedną z najgroźniejszych terrorystek świata Samantha Lewthwaite vel Biała Wdowa po raz kolejny trafiła na czołówki mediów. Jak twierdzi rosyjska agencja REGNUM, Brytyjka zginęła w Donbasie, gdzie miała walczyć w szeregach ukraińskich oddziałów rządowych. Jak piszą Rosjanie, a co podchwyciły zachodnie tabloidy, "ukraińskie służby specjalne" miały wyznaczyć milion dolarów nagrody za głowę snajpera separatystów, który ją zabił.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji USA Johnem Kerry'm wskazał na niedopuszczalność zerwania porozumień z Mińska i na priorytetowy charakter bezpośredniego dialogu Kijowa z Donieckiem i Ługańskiem - podało rosyjskie MSZ.

NATO zaobserwowało w tym tygodniu kolumny rosyjskiego sprzętu i żołnierzy wjeżdżających na Ukrainię - oświadczył cytowany przez BBC dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove. Moskwa, jak zwykle, zaprzeczyła, by jej żołnierze byli na terytorium sąsiada.

Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) nie mogą uzgodnić z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Holandii protokołu o wywozie szczątków malezyjskiego boeinga - poinformowała w środę rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na tzw. ministerstwo transportu samozwańczej separatystycznej republiki. Holendrzy mieli zmienić treść umowy i usunąć z niej nazwę "DRL".

Marsz narodowców odbił się niespodziewanie szerokim echem na Ukrainie. Wielu ukraińskich internautów znalazło w sieci nagrania sprzed roku i uznało je za tegoroczne. Podchwycili wulgarną przyśpiewkę i wyprowadzili hasło "RuskaKu**a" na pierwsze miejsce najpopularniejszych wyszukiwań na Twitterze.

Moskiewski sąd oddalił wniosek obrony Nadii Sawczenko, która starała się uniknąć skierowania na badania psychiatryczne w szpitalu. Rosyjscy śledczy twierdzą, że ukraińska żołnierka może mieć problemy psychiczne. Kobieta na sali sądowej założyła koszulkę z tryzubem i pytała Rosjan, dlaczego prowadzą wojnę w jej kraju.