Ukraina

Ukraina

Jeśli Rosja nadal będzie łamać prawo międzynarodowe i nie będzie przestrzegać integralności suwerennych krajów, jej izolacja będzie coraz większa - ostrzegł szef NATO Jens Stoltenberg. Jednocześnie poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych państw NATO oficjalnie uruchomią we wtorek fundusz powierniczy, który ma pomóc w modernizacji ukraińskiej armii.

Ponad 40 ataków "wojsk rosyjsko-terrorystycznych" odnotowali w ostatnich dniach Ukraińcy na wschodzie kraju - informuje ukraiński ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk. Ukrainiec pisze też o konflikcie między rosyjskimi "Kozakami", którzy do Doniecka przybyli z Ługańska, a przywódcami miejscowych separatystów. Tymczasem na Ukrainę wjechało w niedzielę z Rosji 106 ciężarówek konwoju tzw. pomocy humanitarnej dla mieszkańców opanowanych przez separatystów terenów

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że jego kraj skrajnie negatywnie odnosi się do oświadczeń Ukrainy o możliwości jej wstąpienia do NATO. Mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie z szefem Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem.

Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 mln euro pomocy makrofinansowej oraz 55 mln euro na finansowanie rozwoju polityki regionalnej – oświadczył w piątek w Kijowie unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

"Rosyjscy terroryści i najemnicy" ostatniej doby się "przebudzili" i dokonali zmasowanych ataków na ukraińskie pozycje w Donbasie - przekazało dowództwo operacji antyterrorystycznej (ATO) prowadzonej na wschodzie Ukrainy przez Kijów. Separatyści zaatakowali aż 47 miejsc, ale żadnego z nich nie udało im się zająć - napisano w komunikacie z frontu.

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w czwartek na stanowisku premiera dotychczasowego szefa rządu, Arsenija Jaceniuka. Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 341 parlamentarzystów. Wcześniej w Radzie Najwyższej ogłoszono powstanie nowej koalicji rządowej, składającej się z pięciu ugrupowań, które dostały się do parlamentu w wyniku październikowych wyborów.