Ukraina

Ukraina

Jedni uciekają z Ukrainy, inni tam jadą, w bojowych nastrojach. Codziennie z Polski odjeżdżają autokary pełne Ukraińców, którzy chcą bronić ojczyzny. Rozmawiał z nim Łukasz Wieczorek. Nasz reporter pytał, czy się boją i co dokładnie będą robić, gdy dojadą na miejsce.

Rosja musi być odcięta od rynków finansowych - mówi polski premier i apeluje do Europy, by szybko przyjąć miażdżące sankcje dla Rosji. Jednomyślności w Unii w tej sprawie niestety nie ma. A co jest w sprawie sankcji? Barbara Sobska.

"Potrzebuję amunicji, a nie przejażdżki" - tak prezydent Ukrainy odpowiada na propozycję ewakuacji z Kijowa. Ukraina broni się dzielnie. Najnowsza informacja jest taka, że Niemcy wreszcie dostarczą 400 granatników przeciwpancernych za pośrednictwem Holandii, czego wcześniej nie chciały zrobić. Dawid Rydzek.

Uciekają przed wojną, na granicy czekają nawet kilkadziesiąt godzin, wszystkie granice z Ukrainą otworzyły się na pieszych, polskie koleje udostępniają darmowy przejazd pociągiem dla ewakuujących się z Ukrainy, ma być też pociąg dla rannych. Na wszystkich przejściach przyjmowane są nawet osoby bez dokumentów a na dworcach i w strategicznych punktach miast zorganizowano centra informacyjne dla uchodźców. Maria Mikołajewska.

Trzeci dzień wojny to ciągły atak na Kijów z ziemi i powietrza. Rakiety uderzają w stolicę, która ciągle pozostaje niezdobyta. W nocy był ostrzał artyleryjski. W kilku miejscach w mieście i jego okolicach doszło do zaciętych walk z siłami rosyjskimi. Maciej Warsiński.