Parlament Europejski

Parlament Europejski

"Podły atak przeciwko Węgrom"

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

PiS: UE przeżywa kryzys, a zajmuje się wspieraniem opozycji w Polsce

- Parlament Europejski, poważna instytucja, która powinna stać na straży dialogu, kompromisu i bezstronności, w sposób bezpardonowy włącza się w konflikt polityczny w Polsce, a na dodatek po złej stronie - powiedział we wtorek szef delegacji PiS w PE europoseł Ryszard Legutko tuż przed rozpoczęciem w Strasburgu debaty o Polsce.

Twardsze stanowisko UE wobec Turcji? "Oddala się od Europy"

Niemiecki eurodeputowany Elmar Brok powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, że Turcja "idzie w złym kierunku" i przestała być państwem praworządnym. UE powinna jego zdaniem wykazywać w kontaktach z Ankarą większą pewność siebie.

"Ci brexiterzy to po prostu szczury, które uciekają z tonącego okrętu"

- Farage'a już tutaj nie ma dzisiaj. Może sobie gdzieś na wyspach robi wakacje, korzysta z życia - takie określenia padały we wtorek pod adresem liderów kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Emocjonalna dyskusja była kolejnym starciem euroentuzjastów z eurosceptykami.

Schulz uspokaja brytyjskich europosłów

Formalny wniosek Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej może wpłynąć także na pozycję brytyjskich europosłów, ale na razie ich status pozostaje bez zmian - ocenił szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Brexit, Farage i milion euro. Słynny Tony G proponuje zakład

Litewski europarlamentarzysta i były zawodowy pokerzysta Antanas Guoga zaproponował liderowi brytyjskich eurosceptyków Nigelowi Farage’owi zakład. Jeżeli Brytyjczycy w referendum opowiedzą się za Brexitem, wpłaci milion euro na wskazaną przez Farage’a fundację. Jeżeli opowiedzą się przeciw - milion będzie musiał wpłacić Farage.

Co zrobić z Turcją i propozycją KE? Europarlament zabrał głos

Europosłowie z głównych frakcji politycznych w PE potwierdzili w środę, że poprą zniesienie wiz dla obywateli Turcji tylko wówczas, gdy kraj ten spełni wszystkie warunki liberalizacji wizowej. Przestrzegli też Ankarę przed szantażowaniem UE. Również w środę eurodeputowani z większości frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim opowiedzieli się za reformą unijnej polityki azylowej. Zdaniem socjalistów, liberałów i Zielonych najnowsze propozycje KE w tej dziedzinie nie są jednak wystarczające.

Więcej pieniędzy na uchodźców i antyterrorystów

Parlament Europejski poparł zmiany w budżecie UE na ten rok, dając zielone światło dla przekazania 100 mln euro nadzwyczajnego wsparcia na pomoc dla uchodźców na terenie UE oraz 2 mln euro na zatrudnienie nowych pracowników w Europejskim Centrum Antyterrorystycznym Europolu.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Głosowało za nią 513 deputowanych, 142 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. Rezolucja wzywa rząd PiS do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku.

"Ułomny obraz sytuacji". Wiceminister o projekcie rezolucji

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski jest niekompletny i przynosi "ułomny obraz sytuacji", jest konfrontacyjny i nie przybliży nas do znalezienia rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.