Francja

Francja

Florence Cassez, Francuzka uwoniona z meksykańskiego więzienia, przyleciała w czwartek do Paryża. Została powitana jak bohaterka narodowa przez szefa MSZ Laurenta Fabiusa i swoją rodzinę. Cassez, skazana na 60 lat więzienia m.in. za cztery porwania (w tym małej dziewczynki), za kratkami spędziła siedem lat. Zwolniono ją w środę po wyroku meksykańskiego Sądu Najwyższego.

Interwencja wojsk francuskich w Mali, wspierająca armię malijską w ofensywie przeciwko islamistom, w ciągu trzynastu dni kosztowała około 30 mln euro - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Zaprawione w pustynnych walkach z rebeliantami wojska z Czadu nadciągają nad granicę Nigru z Mali, by na malijskiej północy otworzyć drugi front w wojnie z dżihadystami. Szef sztabu malijskiej armii zapewnia, że do końca lutego przeciwnik zostanie rozbici. Mniejszymi optymistami są dowódcy korpusu zachodnioafrykańskiego, który wspólnie z Francją wspiera rząd Mali w wojnie z islamistami.

Dobrze, że w Wielkiej Brytanii zaczyna się debata o jej przyszłości w UE - oceniła europosłanka PO Danuta Huebner, komentując przemówienie premiera Davida Camerona. - To też gest protestu wobec coraz silniejszej dominacji Niemiec w UE. Myślę, że z postawy Londynu wynikną dobre rzeczy dla Wspólnoty - stwierdził natomiast Janusz Wojciechowski z PiS.

Wielka Brytania nie może traktować UE jak menu, z którego wybiera tylko to, co jej odpowiada - powiedział szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. W podobnym tonie wypowiada się Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec. Wystąpienie Davida Camerona, w którym ten zapowiedział referendum ws. pozostania W. Brytanii w UE, skrytykował już także Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Angela Merkel i Francois Hollande świętują pół wieku przyjaźni francusko-niemieckiej. We wtorek przypada 50. rocznica podpisania traktatu elizejskiego, który pogodził dawnych wrogów. Na uroczystym obiedzie w Berlinie przywódcy podkreślili kluczową rolę obu krajów w Europie, zapowiadając propozycje pogłębienia unii gospodarczej i walutowej.

Nad północną Francją unosi się cuchnąca chmura gazu, który wyciekł z fabryki chemikaliów w Rouen. Gaz jest nieszkodliwy, ale ma bardzo nieprzyjemną woń gnijącej kapusty i zepsutych jajek. Smród odczuwany jest nawet w Londynie.

- Obecnie w Mali przebywa tysiąc żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej oraz Czadu, którzy stanowią fundament sił do walki z islamistami kontrolującymi północ kraju - poinformował w poniedziałek rzecznik francuskich sił zbrojnych Thierry Burkhard.

Ten pokaz był najbardziej oczekiwanym w sezonie. Hedi Slimane pokazał pierwszą męską kolekcję od 6 lat i to, co zaproponował dla domu mody Saint Laurent, gdzie jest nowym dyrektorem kreatywnym, zachwyciło wszystkich. "Przygotujcie się na rocka! Slimane trafił w dziesiątkę!", "To jest wszystko, za co chcemy umrzeć!" - brzmią recenzje.

Francuskie wojsko zajęło malijskie miasto Diabaly, zaledwie tydzień temu zajęte przez islamistów. Bojówkarze mieli "rozpłynąć się w powietrzu" i nie stawiali oporu. W ciągu weekendu przeprowadzono kilkanaście ataków lotniczych na północy Mali, w tym na nieformalną stolicę islamistów, Timbuktu. Celami były głównie "pojazdy wykorzystywane przez terrorystów".

Algieria nie pozwoli, by obcokrajowcy pomagali w zabezpieczaniu miejscowych pól naftowych - oświadczył w niedzielę minister odpowiedzialny za surowce i sprawy energetyczne w tym kraju - Yusuf Yusufi. To oświadczenie po ataku islamistów na kompleks gazowy w In Amenas. W sąsiednim Mali do walki z islamistami zaangażowała się Francja.

Zimowa aura stanowi utrudnienie nie tylko dla kierowców. Padający śnieg i niska temperatura potrafią pokrzyżować plany osobom, które zdecydowały się na podróż samolotem. W niedzielny poranek z powodu śniegu i oblodzenia na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem odwołano 130 lotów. Trudna sytuacja panuje na paryskich lotniskach.

Przywódca dżihadystów Mokhtar Belmokhtar w imieniu Al-Kaidy przyznał się do wzięcia zakładników w algierskim kompleksie gazowym In Amenas. Zażądał, by Francja zaprzestała ataków w Mali. Wcześniej prywatna algierska telewizja Ennahar powiadomiła, że w In Amenas znaleziono 25 ciał, prawdopodobnie należących do zabitych zakładników. Bilans ofiar ma być większy niż podawane wcześniej 23 osoby.

Kraje UE zatwierdziły decyzję o ustanowieniu wojskowej misji szkoleniowej w ogarniętym konfliktem Mali, gdzie siły rządowe przy wydatnym wsparciu wojska Francji walczą z islamistami.