Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Odtworzą każdy krok przestępcy. Po jakich cyfrowych śladach podąża policja?

Przestępców coraz częściej łapią algorytmy rozpoznawania twarzy oraz systemy śledczo-wywiadowcze, które analizują najdrobniejsze cyfrowe ślady pozostawione w sieci. - W Polsce doświadczonej Pegasusem powstaje pytanie, czy zostaną użyte wyłącznie w uzasadnionym celu - zastanawia się Wojciech Klicki, prawnik z fundacji Panoptykon.

Cyfrowego Pearl Harbor nie było. Czy Rosja dalej jest potęgą w sieci?

Przez lata postrzegaliśmy Rosję jako potęgę w cyberprzestrzeni, bezwzględnie realizującą cele geopolityczne rękami hakerów. Spodziewaliśmy się, że zasieją w Ukrainie chaos, sparaliżują komunikację i infrastrukturę krytyczną. - Nasza sieć okazała się odporna. Jesteśmy celem ataków od 2014 roku, odrobiliśmy już swoją lekcję - mówi tvn24.pl wiceminister transformacji cyfrowej Ukrainy Heorhij Dubinski.

Komisja Europejska walczy z rosyjską propagandą

Rosyjskie media rozpowszechniają fałszywą propagandę, pomagają im w tym internetowe trolle i zwykli użytkownicy, którzy na fejkach chcą zarobić. Komisja Europejska wypowiada im wojnę i prezentuje zaostrzony kodeks walki z dezinformacją, obowiązuje branżę internetową do usuwania z sieci fałszywych kont i blokowania dochodów z fake newsów. Magdalena Śleziak.