Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Francja nie chce, aby Iran brał udział w międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii - oświadczył francuski MSZ. Na udział Iranu w tym forum nastaje Moskwa - sojuszniczka, podobnie jak Teheran, władz w Damaszku.

Zaha Hadid, która jest jednym z najwybitniejszych architektów na świecie, wygrała konkurs na projekt stacji metra w stolicy Arabii Saudyjskiej. Konkurentów z całego świata pokonała tworząc coś, co nie przypomina żadnej stacji metra, jaką kiedykolwiek zbudowano. Inspirację zaczerpnęła z przyrody - jej projekt jest jak poruszane przez wiatr fale piasku na pustyni.

Stanął na pustyni w Abu Zabi i zachwycił nie tyle wielkością, co kształtem. Wieżowiec Aldar wygląda jak olbrzymia muszla małża, która zamiast w skorupie, zamknięta jest w lśniącym szkle. - To architektura imponująca zarówno z bliska, jak i daleka, która kwestionuje tradycyjne podejście do budowy obiektów z dachem. I za tę śmiałość wizji została nagrodzona - oceniło jury konkursu A' Design Award.

Arabia Saudyjska zaopatruje syryjskich rebeliantów w broń kupowaną w Chorwacji - pisze wtorkowy "New York Times". Dziennikarskie śledztwo prowadzone w kilku krajach wskazuje na to, że kilka miesięcy temu w Waszyngtonie mogło dojść do cichego porozumienia Białego Domu z Zagrzebiem, który zaoferował "przeniesienie" w inne miejsce broni będącej pozostałością po wojnie w byłej Jugosławii. Chodzi o "tysiące karabinów i tysiące granatów".

Niemieckie firmy zbrojeniowe sprzedały w zeszłym roku do krajów nad Zatoką Perską broń i sprzęt wojskowy za 1,42 mld euro, podwajając w porównaniu z rokiem 2011 wartość eksportu do tej części świata - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej - ujawniły amerykańskie media. Utworzono ją, by likwidować członków Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, którzy działają z Jemenu.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan chce zostawić po sobie wielki ślad, stosowny do swoich ambicji. Polityk w Stambule stawia meczet godny wielkiego sułtana. Krytycy wytykają mu imperialne tęsknoty i chęć pokazania, że "zapanował nad Turcją", a projekt nazywają "tandetną repliką" słynnego Błękitnego Meczetu.

Nowy wirus z rodziny koronawirusów, podobny do SARS, nie zagraża zdrowiu pielgrzymów udających się do Mekki - oświadczył w poniedziałek saudyjski minister zdrowia Abd Allah ar-Rabja. W Arabii Saudyjskiej zmarł jakiś czas temu mężczyzna, u którego wykryto takiego wirusa.

Burza i deszcz zaskoczyły we wtorek mieszkańców i pielgrzymów w Mekce. Nietypowe przy 45-stopniowym upale opady to wynik ruchów powietrza związanych z bryzą morską. Deszcz nie przyniósł jednak przyjemnego orzeźwienia - krople osiągające temperaturę nawet 41 st. C bardziej przypominały gorący prysznic.

25 lat temu była tam pustynia i nic więcej. Dzisiaj rosną zboże, owoce i warzywa. Jak to możliwe? Rząd Arabii Saudyjskiej zainwestował w nowoczesne technologie, a woda potrzebna do produkcji roślin znalazła się głęboko pod ziemią. NASA publikuje zdjęcia pustynnego skrawka zrobione przez satelitę w 1987 i 2012 roku.