Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Masowe aresztowania w Arabii Saudyjskiej. Mieli planować zamachy

Saudyjskie MSW poinformowało w sobotę o aresztowaniu 431 osób podejrzanych o "związki z organizacją terrorystyczną". Jak podały saudyjskie media, grupa ta ma związki z Państwem Islamskim (IS). Zdaniem saudyjskich władz dzięki akcji udało się zapobiec licznym zamachom.

Zmarł najdłużej urzędujący szef MSZ na świecie

Były saudyjski minister spraw zagranicznych książę Saud ibn Fajsal zmarł w czwartek, w dwa miesiące po opuszczeniu stanowiska szefa dyplomacji, które zajmował przez 40 lat. Był najdłużej sprawującym funkcję ministrem spraw zagranicznych na świecie.

Jemeńczycy wystrzelili scuda w Saudów

Walczące z arabską koalicją jemeńskie siły ruchu Huti wystrzeliły pocisk rakietowy scud w kierunku bazy Al Sulajil w Arabii Saudyjskiej - podała jemeńska agencja informacyjna Saba.

"Kalifat" w rok zmienił historię regionu. Bliski Wschód "zostanie rozczłonkowany"

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Niezapłacony milionowy rachunek za limuzyny i inne niedyskrecje. Przecieki od Saudów

Ujawnione przez Wikileaks 61 tysięcy depesz saudyjskiej dyplomacji zawiera szereg niewygodnych tajemnic bogatego petrodolarowego królestwa. Saudowie mieli być na przykład gotowi zapłacić 10 miliardów dolarów za uwolnienie obalonego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka. Dyplomacja musiała też rozwiązywać takie problemy jak niezapłacony rachunek za wynajem limuzyn dla członka rodziny królewskiej za 1,6 miliona dolarów.

Tysiąc batów dla blogera. Władze oburzają się na krytykę

Arabia Saudyjska potępiła w oficjalnym oświadczeniu "niektóre kraje i organizacje międzynarodowe za wtrącanie się w kwestie ustawodawstwa Królestwa" po tym, jak sąd zdecydował w ubiegłym tygodniu o utrzymaniu wyroku chłosty dla liberalnego blogera Raifa Badawiego. Od stycznia, gdy skazany za obrazę islamu otrzymał serię pierwszych 50 batów, wyrok Arabii Saudyjskiej komentuje się na całym świecie.

Trzy tysiące lat historii niszczone przez bomby

W piątek celem nalotów koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską walczącej z bojownikami Hutich stało się Stare Miasto w stolicy Jemenu, Sanie. Bomby o potężnej sile spadły na zabudowania trwającej od 3 tys. lat starówki. Wiele z nich - objętych ochroną i wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - runęło.

Znacznie biedniejsi od Polski, a mają "najszybciej rosnący" arsenał jądrowy

Pakistan i jego arsenał jądrowy po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania. Wszystko przez przypuszczenia, że jego część została przekazana Arabii Saudyjskiej, czyniąc z niej kolejne mocarstwo atomowe. Dlaczego Pakistańczycy mieliby to uczynić? Ich program jądrowy ma bardzo zawiłą historię i chcąc go ukończyć, prawdopodobnie zaciągnęli kilka dużych długów. Między innymi u Saudów.

Zamach w Arabii Saudyjskiej. Odwet Państwa Islamskiego?

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas modłów w szyickim meczecie na wschodzie Arabii Saudyjskiej, zabijając około 20 osób - podał Reuters, powołując się na źródła szpitalne. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym kilka poważnie.

Kolejne atomowe mocarstwo na Bliskim Wschodzie? "Dla nich nadszedł czas"

- Arabia Saudyjska podjęła strategiczną decyzję o pozyskaniu gotowych do użycia ładunków jądrowych z Pakistanu - twierdzi anonimowe źródło brytyjskiego tygodnika "Sunday Times". Ma to być odpowiedź na zarysowujące się porozumienie ws. irańskiego programu jądrowego. Arabowie są mu zdecydowanie przeciwni i widzą je jako zagrożenie.

Arabowie mogą ruszyć na drogę atomowych zbrojeń. "Nie możemy siedzieć bezczynnie"

Dążenie do ugody z Iranem w sprawie jego programu jądrowego oznacza poważne problemy dla dotychczasowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Burzy się nie tylko Izrael, ale też państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele. Ich przywódcy przyznają nieoficjalnie, że jeśli pozwoli się Iranowi zachować istotną część jego programu, to oni sami uruchomią własne, aby dorównać Irańczykom.