Najnowsze

Najnowsze

Bruksela oszukała stocznie?

Wysoki unijny urzędnik miał radzić inwestorom, by zaczekali z kupnem Stoczni Szczecińskiej do czasu jej upadłości - podała tvp.info. Bruksela mówi, że to bzdura. - To przemyślany przeciek z Warszawy i próba przerzucenia odpowiedzialności na nas. Nigdy nie dawaliśmy takich porad - stanowczo zaprzeczył TVN24 rzecznik Komisji Europejskiej, Jonathan Todd.

Zrobią biznes na tysiącu fotoradarów?

Fotoradar na każdym rogu ulicy? - kiedyś taki bat na piratów drogowych kręcił PiS. Donald Tusk tłumaczył to wtedy brakiem prawa jazdy u Jarosława Kaczyńskiego. Teraz posłowie PO opracowali swój projekt ustawy fotoradarowej: kamer ma być więcej, a mandaty uderzą po kieszeniach bardziej dotkliwie niż dotychczas - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Komisja ma "poważne wątpliwości" ws. polskich stoczni

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes stwierdziła po spotkaniu z Aleksandrem Gradem, że ma "poważne wątpliwości" co do przedstawionych przez Polskę planów restrukturyzacji stoczni. Podpisy pod listem z apelem do KE w tej sprawie zbierają polscy europarlamentarzyści.

Kolejki po iPhone'a 3G już stoją

Rzesze fanatyków najnowszego iPhone'a już zaczęły gromadzić się pod sklepami Apple na całym świecie, mimo że premiera nowego telefonu firmy dopiero za dwa dni.

Motoryzacyjny mezalians: BMW i... Fiat

Dwa znane koncerny samochodowe nieoczekiwanie zawiązują współpracę - donosi portal Handelsblatt.de. Fiat i BMW szukają w ten sposób recepty na pogarszająca się sytuację na rynku samochodowym.

Polski PKB w czołówce Europy

Produkt Krajowy Brutt Polski w I kwartale 2008 roku wzrósł o 6,4 proc. rok do roku, po wzroście o 6,7 proc. w IV kwartale 2007 r. - podał Eurostat. Według tych samych danych PKB krajów strefy euro wzrósł w tym okresie o 2,1 procent.

Korki, adieu!

Charakterystyczny dźwięk odkorkowywanej butelki z winem, może juz wkrótce przejść do historii. Coraz częściej tradycyjny korek zastępują zwykłe zakrętki. Przekonują się już nawet do nich tacy winni puryści jakimi są Francuzi.

Szykują kwity na rząd PiS

Szef resortu skarbu Aleksander Grad przygotował wstępną wersję "Białej Księgi" w sprawie zaniechań i błędów, jakich rząd Prawa i Sprawiedliwości miał dopuścić się w sprawie polskich stoczni - donosi "Gazeta Wyborcza"

Groclin ofiarą silnego złotego

Jeden z największych polskich eksporterów z branży motoryzacyjnej, firma Groclin jest pierwszą dużą ofiarą silnego złotego. Spółka będzie musiała sprzedać nie tylko drużynę piłkarską, ale i największy zakład produkcyjny - informuje "Parkiet".

Gudzowaty: Specsłużby PRL rządzą w sektorze energetycznym

Polski rząd nie ma pomysłu na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a sektor energetyczny został opanowany przez specsłużby PRL - taką opinię na antenie radiowej Trójki wyraził Aleksander Gudzowaty, szef sprowadzającej do kraju rosyjski gaz ziemny firmy Bartimpex.

Zadyszka bankowego kolosa

Początek rządów w PKO BP nie jest dla Jerzego Pruskiego udany. Rozpędzony kolos nie wypełnił planów sprzedaży kredytów, a flagowa Lokata Olimpijska nie wypaliła - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W jak wódka, W jak wakacje

Producenci mocnych trunków nie oszczędzają na wakacyjnych promocjach. Największe firmy wydają na nie nawet o kilka milionów złotych więcej niż na pozostałe kampanie w ciągu roku i szturmują kurorty - wylicza "Rzeczpospolita".

Protesty transportowców przyniosą sukces?

Winiety drogowe dla ciężarówek prawdopodobnie jednak nie znikną. Sejmowa komisja infrastruktury rozważa podniesienie opłat za winiety i jednoczesne obcięcie rekompensat za przejazdy ciężarówek po autostradach - wszystko to do czasu wprowadzenia "elektronicznego myta".

E-Uszatek rusza na podbój Japonii

Już w przyszłym roku polska firma Nicolas Games zrobi dla Japończyków gry komputerowe oparte na przygodach bohatera z klapniętym uszkiem - informuje "Puls Biznesu".

Producent antywłamaniowych zamków łamał prawo?

Firma Gerda - znany na polskim rynku producent drzwi i zamków antywłamanionych - mogła stosować niedozwoloną zmowę cenową. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma to sprawdzić.

Kolejny bój Rostowskiego ze Skrzypkiem

Minister finansów Jacek Rostowski zmienia ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - donosi "Rzeczpospolita". Zdaniem dziennika, w ten sposób chce osłabić wpływ NBP na działalność BFG.

Minister Grad znów w Brukseli walczy o stocznie

Aleksander Grad leci do Brukseli na spotkanie z unijną komisarz ds. konkurencji. Minister skarbu będzie przekonywał ją i europejskich urzędników o tym, że warto dać szansę stoczniom w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.

Kiedy autostrady?

Setki kilometrów dróg zaplanowanych w naszym kraju nie zostaną zbudowane? Może tak się stać. Realizacja inwestycji współfinansowanych przez Unie Europejską została wstrzymana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na polecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jak napisała „Rzeczpospolita” powodem jest brak ustawy środowiskowej zgodnej z unijnymi przepisami. Czy lepiej chuchać na zimne jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa, czy może resort rozwoju regionalnego chucha niepotrzebnie jak uważają posłowie z komisji infrastruktury i jak to chuchanie może wpłynąć na realizację drogowych inwestycji w Polsce sprawdzał Wojtek Kowalik.

"Silesia" jednak nie dla Szkotów

Wydawało się, że kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach już jest w rękach szkockiej Gipson Group. Jednak we wtorek Kompania Węglowa, właściciel "Silesii", unieważniła przetarg na sprzedaż kopalni z powodu braku warunków "formalno-prawnych". W odpowiedzi związkowcy urządzili w zakładzie masówki.

Laptop w Warsie "łamie dobre maniery"

Na krótkiej na razie liści czynności zabronionych w wagonach restauracyjnych "Wars", poza np. paleniem, znalazło się ... korzystanie z laptopa. Ponoć przeszkadza to innym podróżnym, w przeciwności choćby do długich i głośnych rozmów przez telefon.

Złoty bije rekord i sam walczy z inflacją

Europejska waluta jeszcze nigdy nie była tak tania. We wtorek po informacji, że Komisja Europejska uznała, że deficyt polskiego budżetu jest już ustabilizowany i nie grozi gwałtownym wzrostem, euro kosztowało 3,29 zł. Eksporterzy na tym tracą, wszyscy inni jednak zyskują.

Trybunał uwolnił hipermarkety

Ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH) jest niezgodna z Konstytucją - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że po ogłoszeniu orzeczenia w Dzienniku Ustaw dotychczasowe przepisy przestaną obowiązywać.

Dwukrotna podwyżka cen gazu z Azji

Cena gazu kupowanego przez Rosję w Azji Środkowej "wzrośnie więcej niż dwukrotnie" w 2009 roku w stosunku do tego roku - zapowiedział w Moskwie szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller. Głównym odbiorcą azjatyckiego surowca sprzedawanego przez rosyjski Gazprom jest Ukraina.

Nie masz na spłatę długów? Zbankrutuj

Każdy Polak, który wpadł w pętlę zadłużenia, w nadzywczajnych wypadkach będzie mógł ogłosić bankructwo. Postępowanie wobec dłużnika chcącego skorzystać z nowych przepisów będzie prowadzone przez sąd na podstawie przepisów upadłościowych. W likwidacji majątku "upadłemu konsumentowi" będzie mógł pomóc komornik.

Tysiące laptopów giną na lotniskach

60 procent zagubionych na lotniskach laptopów nigdy nie wraca do swojego właściciela. Komputery gubione głównie podczas kontroli ochrony. Najczęściej nie są potem odbierane przez właścicieli.

Zrobiliśmy pierwszy krok do przyjęcia euro

Ministrowie finansów UE zakończyli prowadzoną od 2004 rok wobec Polski procedurę ograniczania nadmiernego deficytu budżetowego. Bez tego o wejściu do strefy euro nie moglibyśmy nawet marzyć.

Gazociąg Północny na cenzurowanym

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął krytyczny raport polskiego europosła o wpływie Gazociągu Północnego na środowisko Bałtyku. Mimo to Komisja Europejska uznaje projekt Nord Stream za jeden z priorytetowych projektów UE.

30,126 korony za jedno euro

1 stycznia 2009 roku Słowacja zostanie 16. członkiem strefy euro. W Brukseli właśnie zakończył się ostatni etap procedury akcesyjnej naszych południowych sąsiadów. Ministrowie finansów państw UE ustalili, że kurs wymiany koron na euro wyniesie 30,126.

Fiat zamyka fabryki

Największy włoski producent aut, Fiat, zamknie cztery z sześciu swoich fabryk na trzy tygodnie między wrześniem, a listopadem - donosi serwis Bloomberg.com.