Najnowsze

Najnowsze

Polski kierowca 2007

Połowa Polaków jeździ samochodem: jest jego posiadaczem lub kierowcą - wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator. Najwięcej jest kierowców w wieku 30-39 lat.

Kolejne debiuty na GPW

Na warszawskim parkiecie miały dziś miejsce dwa debiuty. Jeden na alternatywnym rynku NewConnect oraz jeden na szerokim rynku WIG.

Gazprom weźmie stacje BP?

Czy rosyjski gigant gazowy Gazprom przejmie znajdujące się na terenie Polski stacje benzynowe należące do BP? Stanie się tak, jeśli rosyjski i brytyjski potentat energetyczny podpiszą porozumienie - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Spada liczba ofert pracy

Prawie we wszystkich województwach spadła we wrześniu liczba ofert pracy - pisze "Rzeczpospolita". To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę rośnie.

Biedniejsi płacą za żywność więcej

Mieszkańcy biedniejszych regionów Polski są poszkodowani podwójnie: nie tylko mniej zarabiają, ale też więcej muszą zapłacić za podstawowe dobra, których ceny są tam wyższe - wynika z raportu GUS do którego dotarł dziennik.pl.

Rosjanie skontrolują niewłaściwe zakłady?

Rosyjscy inspektorzy skontrolują polskie zakłady mięsne, ale tylko te, przetwarzające mięso, mleko i pasze. Problem w tym, że embargo dotyczy mięsa nieprzetworzonego - przypomina "Puls Biznesu".

Niepełnosprawni poczekają na pieniądze

Od 7 listopada niepełnosprawni mogą się starać m.in. o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Według "Gazety Prawnej", niektórzy niepełnosprawni otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku.

Szef Citigroup odchodzi

Prezes i dyrektor naczelny Citigroup, Charles Prince, zrezygnował ze stanowiska. Jego następca to były sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Robert Rubin. Ustąpienie Prince'a zostało wymuszone przez 57-procentowy spadek dochodów grupy.

"Gospodarka - jak polityka - potrafi trzymać w napięciu"

Jaki związek ma poziom bezrobocia w USA z polską giełdą? Jaki wpływ na cenę ropy ma polityka? I jaką rolę odgrywa polska gospodarka w globalnej wiosce? O tym każdego dnia mówi się w TVN CNBC Biznes w Polsce - i w CNBC Europe.

W Polsce auta droższe niż w Niemczech

Średnia cena nowych samochodów jest w Polsce na tym samym poziomie, co w Czechach, Węgrzech i Wielkiej Brytanii. Ale jednocześnie musimy zapłacić za auto więcej niż Niemcy czy Szwedzi - wynika z danych szwajcarskiego ośrodka badawczego Roadtodata.

Niemcy: Sąd pozwala rozszerzyć strajk na kolei

Strajku na niemieckiej kolei ciąg dalszy. Dziś krajowy sąd pracy w Chemnitz zdecydował, że Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów może rozszerzyć strajk na pociągi towarowe i dalekobieżne. Do tej pory strajk obejmował tylko przewozy regionalne i podmiejske.

Rynek prądu wolny, ale pod kontrolą

Po uwolnieniu cen energii, przedsiębiorstwa energetyczne będą monitorowane, by zachować warunki konkurencji na rynku - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. To odpowiedź na zarzuty, że liberalizacja rynku jest nie przygotowana i doprowadzi do gwałtownych podwyżek cen prądu.

Benzyna będzie drożeć

Nie koniec wzrostu cen benzyny na polskich stacjach. W przyszłym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych podwyżek - ocenia biuro Reflex monitorujące rynek paliwowy. Powód? Sytuacja na rynku światowym.

Nowy naczelny Gazety Prawnej

Robert Lidke, współtwórca audycji Radio Biznes, został dziś redaktorem naczelnym "Gazety Prawnej". Na stanowisku zastąpił p.o. redaktora naczelnego Zbigniewa Biskupiego. Lidke zapowiada, że pod jego przewodnictwem gazeta będzie kontynuowała dotychczasową linię.

Szejnfeld: Uwolnienie cen prądu to błąd

Nieodpowiedzialnością polityczną i gospodarczą nazwał poseł Adam Szejnfeld z PO decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o uwolnieniu cen energii elektrycznej. Jego zdaniem, może ona w przyszłości doprowadzić do narastania presji inflacyjnej.

Wyższa inflacja, niższy PKB

W IV kwartale 2007 roku inflacja wyniesie 2,5 proc. i będzie stopniowo przyspieszać, poza krótkotrwałym wyhamowaniem tempa wzrostu cen w I połowie 2008 roku. Poziom 3,5 proc. zostanie przekroczony w II kwartale 2009 roku - prognozuje NBP.

Ukraina: Prywatni inwestorzy sfinansują 90 proc. Euro 2012

Ukraina będzie potrzebowała 118 mld hrywien (59,7 mld zł) na przygotowanie piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012 - powiedziała wiceminister gospodarki Ukrainy Oksana Sliusarienko. Dodała, że 90 proc. tej sumy, czyli 101 mld hrywien, powinno zostać sfinansowane przez prywatnych inwestorów, a tylko 10 proc. przez budżet państwa.

Polska nie gotowa na 67 mld euro

Zanim wystartują fundusze unijne na lata 2007-2013 rząd musi uzgodnić z Komisją Europejską aż 42 programy pomocowe, regulujące zasady udzielania pomocy publicznej - czytamy w "Gazecie Prawnej". Na razie w życie weszło zaledwie 14 z nich.

Platforma chce uzdrowić VAT

Żadna ustawa gospodarcza w ostatnich latach nie była tak krytykowana, jak ustawa o VAT. Partia Donalda Tuska ma od dwóch lat gotowy projekt ustawy o podatku od wartości dodanej. I jest duża szansa, że uda się go wprowadzić w życie, ponieważ potencjalny koalicjant PO wydaje się być również zainteresowany jego realizacją - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zakaz handlu: Alkohol i pieczywo sprzedawały się najlepiej

Dzień Wszystkich Świętych był dla Polaków testem nowych przepisów zakazujących handlu. Z wyjątkiem stacji paliw i aptek, mało który sklep mógł być otwarty. Jednak, poza centrami handlowymi i hipermarketami, niewiele placówek było zamkniętych - wynika z dzisiejszej prasy.

Droższy prąd od nowego roku

Urząd Regulacji Energetyki zrezygnował z kontroli taryf i pozwolił na całkowitą swobodę w ustalaniu cen przez firmy sprzedające energię - pisze "Dziennik". Od stycznia za energię drożej zapłacą wszyscy.

Wraca sprawa "bałtyckiej" rury

Niemcy liczą na to, że rząd PO-PSL zgodzi się na włączenie Polski w budowę Gazociągu Północnego - informuje "Nasz Dziennik".

Olechowski na szefa PKN Orlen?

Andrzej Olechowski, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej, jest kandydatem na stanowisko szefa Orlenu – pisze dziennik "Polska".

Halloweenowe "zęby" trują

Po toksycznej paście do zębów i "ołowianych" zabawkach, w USA odkryto kolejne produkty z Chin, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Około 43 tysięcy sztucznych zębów na halloweenowe zabawy zostało wycofanych z amerykańskich sklepów.

Kanada bez wiz ...dla Czechów i Łotyszy

Obywatele już tylko sześciu krajów członkowskich UE, w tym Polski, wciąż muszą ubiegać się o wizy wjazdowe do Kanady. Dziś Kanadyjczycy wprowadzili ruch bezwizowy dla Czechów i Łotyszy.

USA: Fed obniżył stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Celem przeprowadzonej obniżki jest ochrona gospodarki amerykańskiej przed negatywnymi efektami recesji na rynku nieruchomości.

RPP ostrzega: będzie coraz drożej

Wysoki wzrost gospodarczy powinien utrzymać się przynajmniej przez kilka najbliższych kwartałów - ocenia Rada Polityki Pieniężnej. Jednocześnie ostrzega, że w średnim okresie wzrośnie ryzyko presji inflacyjnej.

Zmiany w zarządzie NBP

Józef Sobota został odwołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze stanowiska członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Do zarządu banku centralnego wejdą Jakub Skiba i Zbigniew Hockuba. Wniosek w tej sprawie złożył prezes banku Sławomir Skrzypek.