Najnowsze

Najnowsze

Wino owocowe to też wino

Polska nadal będzie mogła produkować wina owocowe i sprzedawać je z etykietką z nazwą "wino" - wynika z nieoficjalnych informacji TVN24. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca roku. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapytany o reformę na rynku wina odpowiedział: - Jestem optymistą.

EXPO: nieuczciwej konkurencji STOP

Gospodarza Expo 2012 poznamy wieczorem. Tymczasem polska delegacja złożyła w Międzynarodowym Biurze Wystaw wniosek o powołanie specjalnej komisji ds. przestrzegania dżentelmeńskiej umowy i ograniczenia nieuczciwej konkurencji w czasie wyboru organizatora wystawy EXPO w 2012 roku - poinformował wiceminister kultury Krzysztof Olendzki.

Prezes NBP: czeka nas ciężki czas

Rada Polityki Pieniężnej będzie obserwować, czy obecny okres wzrostu inflacji jest spowodowany czynnikami podażowymi, mającymi charakter jednorazowych szoków, czy jest to jakiś nowy trend - powiedział prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

Rostowski: nie ma czasu na większe zmiany

Obniżenie składki rentowej w przyszłym roku oraz podatków w 2009 - zapowiedział nowy minister finansów na swej pierwszej konferencji prasowej. Jacek Rostowski przedstawił priorytety gospodarcze rządu. Wśród nich jako pierwszy wymienił redukcję długu publicznego. Do 2011 r. rząd chce obniżyć dług publiczny o 4-7 punktów proc.

Rząd na razie rezygnuje z likwidacji podatku Belki

Rząd zrezygnował z planów likwidacji podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) od 2008 roku, ponieważ zdecydował się na utrzymanie zaplanowanej przez swoich poprzedników drugiej obniżki składki rentowej, co obniży dochody budżetu - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Stare drogi połączą Polskę i Litwę

W połowie przyszłego roku Polskę i Litwę będą łączyły nie tylko dwie główne drogi, przy których znajdują się punkty kontroli granicznej Budzisko-Kalwaria i Ogrodniki-Lazdijai, ale też mniejsze drogi, zamknięte przed 60 laty - napisał w weekend dziennik "Lietuvos Żinios".

Więcej zarabiamy, więcej kupujemy

Sprzedaż detaliczna w październiku 2007 roku wzrosła o 19,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku, po wzroście o 14,2 proc. we wrześniu br., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 7,4 proc. - podał w poniedziałek GUS. Stoi za tym spadek bezrobocia i rosnące pensje Polaków.

Pierwsze stacje Orlenu na Litwie

Na Litwie otwarto pierwsze stacje paliwowe PKN Orlen Lietuva, w charakterystycznych czerwono-białych barwach. Zastąpiły one niebieskie stacje "Ventus", należące do rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), zarządzanej przez PKN Orlen.

Wrocław chce komisji ws. EXPO

- Będziemy się domagać powołania specjalnej komisji, która zbada, czy nasi konkurenci złamali umowę dżentelmeńską - zapowiada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Chodzi o powiększenie składu Biura Wystaw Międzynarodowych, które wybiera organizatora.

Dobrzański nie będzie szefem URE

Podejrzany o współpracę z SB Stanisław Dobrzański nie będzie szefem Urzędu Regulacji Energetyki - dowiedziało się RMF FM. Jak doniósł "Wprost", były PSL-owski minister obrony, a potem szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w latach 80. miał donosić na kolegów z ZSL-u i Biblioteki Narodowej.

Koszt pieniądza wzrośnie do 6 proc.?

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie podwyższy koszt pieniądza o 25 pkt bazowych - przypomina "Gazeta Prawna". Najbardziej pesymistyczni eksperci prognozują nawet wzrost głównej stopy do sześciu proc. pod koniec przyszłego roku.

Bezrobocie już tylko 11,3 proc.

Bezrobocie na koniec października tego roku spadło do 11,3 proc. z 11,6 proc. we wrześniu - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu trzymiesięcznym - liczonym według BAEL - bezrobocie w III kwartale to już tylko 9 proc.

Ile można zyskać na Expo

Chociaż stolica Dolnego Śląska w wyścigu o organizację targów Expo 2012 od dłuższego czasu uważana była za faworyta, to wygrana wydaje się być niebezpiecznie daleko. Stawka jest na tyle wysoka, że konkurenci "idą na całość", my - nie.

11 mld euro dla polskich firm

Wsparcie z programu UE "Kapitał Ludzki" na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła "Gazeta Prawna".

Warszawski parkiet atrakcyjny dla zagranicy

Warszawska giełda jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem finansowym w regionie i z powodzeniem może przyciągać kolejne zagraniczne spółki - pisze "Gazeta Prawna". Warunek: dobra koniunktura musi się utrzymać.

Oddajcie vodce "w"!

Przygotowana przez agencję Wieden+Kennedy kampania "Wyborowej" o spolszczeniu pisowni słowa "wódka" oraz kampania, którą dla brytyjskiej firmy Ocean Spirits, dystrybutora wódki "Soplica" na Wyspach, przygotowała londyńska agencja Westbury Communications, są do siebie łudząco podobne - pisze "Wprost".

Cena ropy znów bliska 100 dol.

- Cena ropy w transakcjach elektronicznych w Azji przeprowadzanych w poniedziałek rano na głównej amerykańskiej giełdzie surowcowej New York Mercantile Exchange poszła w górę i zbliżyła się ponownie do 99 dolarów za baryłkę.

"Polska" jeszcze nie ogólnopolska?

Czy dziennik „Polska” jest tytułem ogólnopolskim? - pyta "Rzeczpospolita". Według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy nie, bo wydawca nie zarejestrował go jako ogólnopolskiej gazety z regionalnymi mutacjami.

PO: budżet powinien trafić do kosza, ale już za późno

Projekt, przygotowany przez poprzednią ekipę, krytykują zarówno koalicjanci, PO i PSL, jak też opozycyjny LiD. Przyznają jednak, że pozostało zbyt mało czasu, by wprowadzić znaczące zmiany. Teraz projektem zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Niemcy: Czy 13 proc. podwyżki zadowoli kolejarzy?

Zarząd państwowych Kolei Niemieckich (DB) zaoferował Związkowi Zawodowemu Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) podwyżkę wynagrodzeń w skali do 13 proc., by doprowadzić do zakończenia obecnego sporu płacowego i towarzyszących mu strajków.

Budżet na przyszłość

Po wotum zaufania udzielonym rządowi Donalda Tuska posłowie zabrali się za pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. To ten sam budżet, który przygotował rząd Jarosława Kaczyńskiego, ale poddany lekkiemu liftingowi.

Grupa ITI coraz mocniejsza

Po trzech kwartałach 2007 roku skonsolidowane dochody Grupy ITI wzrosły o 33,1 proc. do poziomu 318,5 mln euro. Za ciągłym rozwojem na wielu medialnych frontach idzie zwiększanie udziału w poszczególnych segmentach rynku.

Bilety tańsze, bo był strajk

Dyrekcje kolei państwowych SNCF i transportu regionu paryskiego RATP obiecały, że zrekompensują pasażerom ponadtygodniowe strajki przez obniżkę w styczniu cen biletów okresowych na kolei i w transporcie miejskim.

Na Wyspach nie da się już pracować na czarno?

10 tys. funtów kary za zatrudnianie na czarno, oraz więzienie i nie limitowana grzywna, jeśli pracodawca zrobił to świadomie. Wchodzące w lutym w życie przepisy są elementem reformy brytyjskiego systemu kontroli imigracji, wprowadzanej przez tamtejsze MSW.

Porażające suszarki Grundiga

Spółka Grundig Polska powiadomiła UOKiK, że wyprodukowane w Chinach suszarki do włosów HD 5580 koloru czarno-srebrnego mogą być niebezpieczne. Na polski rynek trafiło ponad 2500 sztuk.

Biznes wie, co chce zrobić rząd, ale nie wie jak

Premier w swoim expose mówił m.in. zaufaniu do przedsiębiorców, liberalizacji gospodarki i cięciu wydatków budżetowych. Przedsiębiorcy i ekonomiści, chociaż czują niedosyt konkretnych dróg do realizacji tych postulatów, to dają rządowi kredyt zaufania.

Superfundusz na ratunek kredytom

Trzy największe amerykańskie banki komercyjne podejmą w przyszłym tygodniu rozmowy ze swymi zagranicznymi partnerami w sprawie utworzenia superfunduszu, łagodzącego skutki zawirowań na rynku kredytów hipotecznych.

56 tys. Volvo do naprawy

Koncern Volvo ma kłopoty ze swoimi samochodami osobowymi. Firma będzie musiała naprawić usterki w co najmniej 56 tys. aut - poinformowała rzeczniczka Volvo Marina Bohlin. Nie wiadomo, ile wadliwych aut trafiło do Polski.

Bułgaria wybrała liniowy

Bułgaria stała się krajem o najniższym podatku dochodowym w Unii Europejskiej. Parlament głosami rządzącej koalicji przyjął ustawę o wprowadzeniu liniowego podatku dochodowego od stycznia 2008 roku.

Expose: wolność gospodarcza i zaufanie dla przedsiębiorców

Rząd będzie prowadził "liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną" - zapowiedział premier w sejmowym expose. Donald Tusk obiecał szybkie uproszczenie prawa, ułatwienia przy zakładaniu firm, a także znaczne przyspieszenie procesu prywatyzacji.