Najnowsze

Najnowsze

Niemcy chcą uczyć Polaków lojalności

Rewolucja konsumencka w Polsce? Wielce prawdopodobne, i to już w przyszłym roku. Niemiecki gigant od programów lojalnościowych Loyalty Partner, który zdobył portfele naszych zachodnich sąsiadów, teraz wchodzi na polski rynek. Już rozpoczęły się prace nad tworzeniem imponującej sieci powiązanych ze sobą firm - pisze "Puls Biznesu".

Bez komórki jak bez ręki

42 miliony - tyle aktywnych telefonów komórkowych posiadają Polacy. Aparaty stały się przedłużeniem naszych rąk. Nie potrafimy bez nich żyć. Dzwonimy z nich kilkanaście razy dziennie. Część z nas jest od nich uzależniona - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Pracodawcy śledzą, testują, kontrolują...

Coraz więcej pracodawców używa wobec swoich pracowników wariografów, czy nakazuje im wypełniać testy psychologiczne. Mimo zgody podwładnych, nie mają jednak do tego prawa - informuje "Gazeta Prawna", powołując się na opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Wars powita Was... wódeczką

Czy zniknie kategoryczny - a nagminnie naruszany - zakaz konsumpcji alkoholu w pociągach? Na warsztat wzięła go komisja "Przyjazne Państwo" - i zamierza dopuścić sprzedaż i konsumpcję piwa i wina w całych pociągach, a mocniejszych trunków w wagonach restauracyjnych - donosi dziennik "Polska".

Gazprom kryzysu się nie boi, ale traci

Gazprom, rosyjski gigant energetyczny, nie boi się kryzysu finansowego, zapewniał prezes koncernu Aleksiej Miller. Dobrą kondycję firmy mają zapewnić wciąż wysokie ceny ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na kryzys złoto i nieruchomości

Jak przetrwać globalny kryzys? Menedżerowie i właściciele firm radzą lokowanie oszczędności w nieruchomościach, złocie i na lokatach bankowych oraz trzymanie się z dala od giełdy – wynika z sondażu "Wprost".

Polakom kryzys niestraszny

Krach na giełdach i bankructwa wielkich banków nie przerażają Polaków. Większość z nich jest przekonana, że nie straci pracy na skutek kryzysu. Tak przynajmniej wynika z sondażu wykonanego przez ośrodek Millward Brown SMG/KRC dla "Newsweeka".

Tydzień na Wall Street skończył się nad kreską

Polscy inwestorzy mogli w piątek z zazdrością patrzeć na sytuację za oceanem. Podczas gdy nasz WIG20 runął o ponad 6 proc., sesja na giełdzie w Nowym Jorku zakończyła się jedynie lekkimi spadkami głównych indeksów.

50 tys. euro na koncie - bezpieczne

Jeśli twoje oszczędności na koncie nie przewyższają kwoty 50 tys. euro, to możesz spać spokojnie. Posłowie przewidują stuprocentowe gwarancje dla depozytów bankowych właśnie do takiej kwoty. Projekt zostanie wpisany do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zapis będzie obowiązywać bezterminowo.

Kryzys jest niedaleko

Kryzys finansowy mocno objawił się w naszej części Europy, a konkretnie na Węgrzech i Ukrainie. Oba kraje zwróciły się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Co więcej, Węgry obcięły dziś prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok - z 3-ch do 1,2 procent.

Gra o kredyt

Brak szacunku do klienta i poszanowania własnych ustalonych już zasad kredytowych. Banki w obliczu kryzysu łamią reguły - nie troszcząc się o klientów i ich zaufanie. Dokąd może zaprowadzić taka polityka i które banki za nic mają kredytobiorców?

Wracają cła na zboża

Wraca cło na importowane do Unii Europejskiej zboże - taką decyzję podjęła w piątek Komisja Europejska. Z wnioskiem o przywrócenie opłat wyszła Polska. Nasze stanowisko poparła większość państw członkowskich. To odpowiedź Brukseli na spadające ceny zboża na światowym rynku - oceniają analitycy.

Sprawdź swojego dewelopera

O ponad 23% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku od stycznia do września w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak dobre wyniki to już przeszłość. Teraz dla deweloperów nastają ciężkie czasy. Zaostrzone procedury kredytowe sprawiają, że co raz mniej polaków stać będzie na własne mieszkanie. Jak w tych niezwykle trudnych dla branży mieszkaniowej okolicznościach wybrać firmę, która zdoła dokończyć inwestycję?

Co dalej?

Trudne czasy, ciężkie czasy, niepewna przyszłość - to sformuowania, które dyrektorzy i prezesi wielu firm odmieniają na różne sposoby. I starają się jak najlepiej przygotować do spowolnienia gospodarczego w światowej gospodarce.

Benzyna tania jak woda?

Już teraz na każdych 100 litrach zatankowanej benzyny oszczędzamy ok. 15 zł w odniesieniu do poprzednich miesięcy. A może być jeszcze lepiej. Analitycy rynku mówią o utrwalającej się tendencji spadkowej cen paliw. Korekta może wynieść nawet 20 groszy na litrze.

RPP: "PKB wzrośnie o 4 proc."

Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniesie ponad 4 procent - prognozuje Rada Polityki Pieniężnej. - To najlepszy miesięczny wynik w trzecim kwartale - ocenił w rozmowie z TVN CNBC Biznes członek Rady Marian Noga.

3. najgorsza sesja w 2008 roku

Najpierw 3-procentowy wzrost, później 9-procentowy spadek. Zmienność podczas piątkowych notowań na warszawskiej giełdzie była ogromna. Analitycy nie mają wątpliwości - to trzecia najgorsza sesja w 2008 roku. WIG 20 zakończył tydzień na ponad 6-procentowym minusie.

Rząd przyjął ustawę o finansach publicznych

Rząd przyjął ustawę o finansach publicznych. Zajął się także uproszczeniem rejestracji firm i urlopami wychowawczymi dla osób samozatrudnionych. - Ustawa konsumuje pomysły przedstawiane przez poprzedni rząd, ale idzie dużo dalej - tłumaczył podczas konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski.

Likwidujemy konta, boimy się o oszczędności

Jesteśmy pesymistami. Sądzimy, że zawierucha na rynku finansowym negatywnie odbije się na naszych portfelach. Przestajemy ufać bankom, boimy się o zaciągnięte kredyty - taki obraz polskich konsumentów przedstawia najnowsze badanie SMG/KRC dla Money.pl.

Nowa autostrada pod Grudziądzem

Kujawsko-Pomorskie bogatsze o 65 km autostrady - w piątek minister infrastruktury odda do użytku nowy węzeł komunikacyjny w Nowych Marzach pod Grudziądzem. Rząd zapowiada, że do 2012 roku powstanie 3 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. Obecnie jest ich 765 km.

Ile kosztuje referendum?

90 mln zł - tyle może kosztować budżet państwa dwudniowe referendum, w którym Polacy odpowiadaliby na jedno pytanie: czy jest Pani/Pan za komercjalizacją jednostek służby zdrowia, która może prowadzić do ich prywatyzacji?

Połączyć, sprzedać majątek, nie produkować statków

Sprzedać dwie stocznie, zwrócić dług wobec państwa i zacząć na nowo - to plan unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, z która rozmawiała "Gazeta Wyborcza". Komisja Europejska nie akceptuje polskich planów restrukturyzacji stoczni, ale chce wspólnie z polskim rządem znaleźć rozwiązanie.

Przybędzie "złych kredytów"?

Przeciętna rata kredytu mieszkaniowego we frankach wzrosła w ostatnich tygodniach o jedną czwartą. Czy powtarzany przez ekonomistów argument, że kryzys finansowy nas nie dotknie, ponieważ spłacalność pożyczek w Polsce jest duża, wkrótce się zdezaktualizuje? - zastanawia się "Puls Biznesu".

Pakiet klimatyczny: 1:0 dla Polski

Na porozumienie unijnych przywódców w kwestii pakietu klimatycznego, trzeba będzie poczekać do grudnia. Jednak nasza delegacja nie wróciła na tarczy - udało jej się wynegocjować zmianę zasad przyjęcia pakietu. Zasad korzystnych dla Polski bo uwzględniających jej specyficzną sytuację.

Giełdowa huśtawka

Równia pochyła. Głębokie spadki dzielone niewielkimi odreagowaniami nie są w stanie zatrzymać spadkowego trendu. Chociaż dzisiejsza sesja w Nowym Jorku zakończyła się sporymi wzrostami to analitycy już nawet nie próbują prognozować jak nisko mogą znaleźć się giełdowe indeksy. Tym razem złe nastroje spotęgowały zapowiedzi o grożącej światu recesji. Dlaczego teraz spowodowały one gwałtowną reakcję rynków choć o możliwości recesji mówiło się od dawna i jakie są szanse na poprawę beznadziejne jak się wydaje sytuacji?

Kryzys nie zabił optymizmu w USA

Choć kryzys ekonomiczny puka do ich drzwi, Amerykanie nie tracą charakterystycznego dla siebie optymizmu - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Pew Research Center. Prawie 2/3 z nich uważa, że ich sytuacja finansowa poprawi się w następnym roku.

Wall Street: złe miłego początki

Mniej bezrobotnych i niższa inflacja, ale gorsze od oczekiwanych dane o produkcji przemysłowej - kiedy opublikowano te przed początkiem sesji na Wall Street początek sesji musiał być czerwony. Ale finał okazał się całkiem niezły: wzrost o 4,63 procent.

Chłopi zablokują granicę i najadą Warszawę

Rolnicy za tydzień zjadą do Warszawy, aby zaprotestować przeciwko niskim cenom zbóż, jakie oferuje im się za wyprodukowane ziarno. Wcześniej mają zablokować drogi w okolicy przejścia granicznego z Ukrainą, skąd importuje się tańsze ziarno.

Recesja: nie czy, tylko kiedy...

Największe światowe indeksy giełdowe nurkują co raz głębiej, a analitycy już nawet nie próbują prognozować jak nisko może sięgać bessa. Recesja staje się co raz bardziej realna - pytanie tylko na ile państw skapnie, zalewając Stany Zjednoczone.