Najnowsze

Najnowsze

Problemy z wyborem wiceprezesa NBP

Pusty gabinet wiceprezesa NBP wciąż czeka… a premier zamyka drzwi. Zamyka je przed profesorem Witoldem Kozińskim. Premier swoimi wątpliwościami w sprawie tego kandydata podzielił się już z prezydentem i prezesem NBP. Szef rządu oświadczył, że pod nazwiskiem Kozińskiego się nie podpisze.

Służby zgubiły dokumenty Eureko?

Służby w niedostateczny sposób dbały o interes Skarbu Państwa podczas prywatyzacji PZU - wynika z ustaleń gdańskiej prokuratury, do których dotarła "Rzeczpospolita". Dziennikarze dowiedzieli się, że były pracownik Eureko przekazał polskim służbom dokumenty holenderskiego ubezpieczyciela. Te jednak zniknęły.

Palikot: Przesuniemy termin składania PITów

W poniedziałek rusza strajk włoski w urzędach skarbowych. Skrupulatna i drobiazgowa obsługa petentów może sprawić, że część podatników nie zdąży do końca marca złożyć swojego PITu. W "Dzienniku" Janusz Palikot z PO zapowiada, że zapropoonuje rządowi zmianę terminu składania rozliczeń podatkowych.

Święto mediów w Warszawie

Media, technologia, reklama, pieniądze - to tematy przewodnie tegorocznej konferencji Media Trendy. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Agencji Reklamowych oraz "Harvard Business Review" odbędzie się 10 marca w Warszawie.

Polacy wolą diesle

Aż 48 proc. kierowców w Polsce tankuje olej napędowy - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Benzynę wybiera jedynie co czwarty użytkownik samochodów, a na LPG jeździ 16 proc.

Polacy kochają Egipt

Jak na wakacje to do Egiptu, a jak do Egiptu to do Hurghady - tak od kilku lat wyglądają wakacyjne preferencje Polaków. W kraju Faraonów w ubiegłym roku wypoczywał niemal co czwarty klient biur podróży.

Grad ponagla KRRiT

O pilne uzupełnienie składu Rady Nadzorczej Polskiego Radia, zaapelował do KRRiT Minister Skarbu Aleksander Grad. Praca RN jest sparaliżowana od 30 stycznia, kiedy z funkcji przewodniczącego zrezygnował Irena Kleniewska.

Terminal 2 gotowy na Schengen

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie hali odlotów nowego Terminalu 2 na warszawskim Okęciu - dowiaduje się TVN24. Ten dokument otwiera drogę do uruchomienia całości obiektu już 30 marca, czyli w dniu otwarcia wszystkich lotniskowych przejść granicznych w Polsce i ośmiu w innych krajach Strefy Schengen.

Polacy zadowoleni z mieszkań

- 59,5 proc. polskich rodzin ocenia swoje warunki mieszkaniowe jako dobre, 33,3 proc. jako przeciętne, a 1,9 proc. - bardzo złe - wynika z badań CBOS. Średnia powierzchnia mieszkania zajmowanego przez gospodarstwo domowe to ok. 70 m2.

Albo jedzenie, albo jeżdżenie

Rosnące zainteresowanie biopaliwami dla uzupełnienia malejących zasobów kopalnianych surowców energetycznych powoduje zmniejszenie areału pod uprawę zbóż - pisze brytyjski dziennik. Niesie to groźbę niedoboru żywności, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie.

1,3 mln Niemców zastrajkuje?

Piąta i ostatnia runda rozmów między związkami zawodowymi i pracodawcami w Niemczech zakończyła się fiaskiem. Związek zawodowy Verdi domagał się ośmioprocentowej podwyżki płac dla 1,3 mln pracowników służb publicznych. Pracodawcy proponowali pięć procent, ale w ciągu dwóch lat i przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy.

Pracodawcy chwalą plany rządu

- Z dużą satysfakcją przyjmiemy zapowiadane przez rząd zmiany w Ordynacji podatkowej - zapowiadają przedsiębiorcy zrzeszeni w PKPP Lewiatan. Chodzi głównie o plan wstrzymania wykonania decyzji organów podatkowych, które zostaną zaskarżone przez podatnika.

"Złamiemy prawo w obronie pracowników"

Po fali strajków pojawiły się informacje, że PO chce ograniczyć prawa liderów związkowych, a obecne zmiany w prawie pracy "uwalniają" spod ich wpływu małe firmy. - Użyjemy wszystkich środków, prawnych i bezprawnych, aby chronić interesy pracownicze - mówił w TVN CNBC Biznes przewodniczący OPZZ Jan Guz. - To nie będzie żadna rewolucja - odpowiada PO.

Spada bezrobocie

- Stopa bezrobocia w lutym spadła do 11,5 proc. z 11,7 proc. w styczniu - poinformowało ministerstwo finansów. Resort oczekuje, że bezrobocie będzie teraz spadać, zgodnie z sezonowymi trendami.

Wschodni raj mieszkaniowy

Jeśli chcesz zbić fortunę, a nie boisz się ryzyka, kup mieszkania w Kijowie i Bukareszcie. Jeśli zaś cenisz sobie bezpieczeństwo, a zadowoli cię mniejszy zysk, najlepszymi miejscami do inwestycji są Bratysława i Warszawa - radzi "Gazeta Wyborcza".

Płeć równo traktowana i opłacana

Różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami w Polsce wynosi aż 23 proc. – najwięcej w Europie - wynika z raportu ITUC. I nie jest to jedyna forma dyskryminacji. Ale to się zmieni. Resort pracy ma już projekt ustawy o równym statusie zakładający m. in. też zakaz dyskryminacji w dostępie do towarów i usług ze względu na płeć.

Operatorzy walczą o kobiety

Kobiety płacą wyższe rachunki za telefon niż mężczyźni - wynika z ostatniego raportu Fundacji "Partners Polska". Dla operatorów telefonii komórkowej to sygnał, żeby budować dla nich specjalną ofertę - czytamy w dzienniku "Polska".

Reforma finansów PO swojemu

Nie będzie likwidacji zakładów budżetowych, gospodarstw i rządowych agencji. PO rezygnuje ze zmian planowanych przez Zytę Gilowską. Ciężar oszczędności ma spocząć na ministerstwach, które będą musiały zacząć "kombinować" jak zaoszczędzić - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ukraińcy jadą po pracę (legalną) do Polski

O 100 proc. wzrosło zainteresowanie polskich firm legalnym zatrudnieniem Ukraińców - podaje "Gazeta Prawna". W ubiegłym roku miesięcznie składały Ukraińcom 3,5 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia. W styczniu 2008 było ich już 7,2 tys.

"Plan prywatyzacji gotowy"

Ministerstwo Skarbu Państwa kończy prace nad programem prywatyzacji na lata 2008-2011. Chcemy, by po czterech latach prywatyzacja w Polsce zmierzała ku końcowi - powiedział minister skarbu Aleksander Grad (PO).

"Polska może być drugą Irlandią"

- Słusznie mówi się, że Polska może być drugą Irlandią. Irlandia stała się cudem gospodarczym końca lat 80. głównie dlatego, że zredukowała państwo fiskalne, ograniczyła wydatki i obniżyła podatki - powiedział prof. Leszek Balcerowicz. B. szef NBP odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Agora nie sprzedaje akcji

Wbrew doniesieniom agencji Reuters, Agora nie sprzedaje swoich akcji. Jest to nie do pomyślenia - oświadczył pełnomocnik spółki Marek Szydłowski.

Platforma szykuje zmiany w VAT

Platforma Obywatelska szykuje zmiany podatkowe. Propozycje zaprezentowane przez PO, mają uprościć zasady rozliczania się z podatku VAT i ograniczyć biurokrację.

Awarii systemu Visa ciąg dalszy

Przy wypłacaniu z bankomatów pieniędzy przy użyciu karty Visa, system naliczał tę samą transakcję wiele razy. Tym samym konta klientów niektórych banków zostały wyczyszczone z pieniędzy. W wyniku tych transakcji często dochodziło do debetów. Tymczasem klienci MBanku muszą teraz płacić karne odsetki za powstały debet w koncie, chociaż zadłużenie nie powstało z ich winy.

Nowa wojna gazowa?

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko odrzuca część porozumienia gazowego, jakie prezydenci Władimir Putin i Wiktor Juszczenko zawarli w połowie lutego. Jej zdaniem, jest ono "sprzeczne z interesem narodowym Ukrainy".

PO zwalnia z abonamentu

Już niedługo emeryci i renciści mogą być zwolnieni z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. W przyszłym tygodniu Platforma Obywatelska chce złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Od 1 stycznia 2009 r. PO chce całkowicie zlikwidować abonament.

Kredyt w euro bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Czwartkowa decyzja banku centralnego Eurolandu jest zgodna z prognozami analityków.

Jeden kandydat do NBP z kontrasygnatą, drugi bez

Premier Donald Tusk poparł kandydaturę Piotra Wiesiołka na wiceszefa Narodowego Banku Polskiego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. To jedna z dwóch osób wskazanych przez prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Bankowi brakuje dwóch wiceprezesów.

"Nowy kodeks pracy cofnie nas do XIX wieku"

- Proponowane przez rząd przepisy dotyczące nowelizacji kodeksu pracy mogą być niezgodne z konstytucją - uważa Marek Borowski z LiD. Dodaje, że przypominają one kapitalizm rodem z XIX wieku. Swój sprzeciw wobec planów rządu wyraziły też NSZZ "Solidarność" i "Sierpień 80".