Najnowsze

Najnowsze

Ma być czyściej, ale drożej

Do 2020 roku 20 proc. energii w UE będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych przez co emisja CO2 ma spaść o 20 proc. - zaproponowała Komisja Europejska. W Polsce "zielona energia" ma stanowić 15 proc. KE umożliwia przy tym rozwój tzw. czystych energii węglowych. Tyle, że podnoszą one produkcję energii o 60 proc.

Giełda: sprzedają, gdy tylko pojawi się lepsza cena

Startujący z 3-procentowego plusa WIG 20 po godzinie 12 tracił już 0,6 proc. w porównaniu z wtorkowym zamknięciem. Dużo lepiej mają się indeksy małych i średnich spółek, które utrzymują cały rynek proc. nad kreską.

W opolskiem 25 tys. osób bez wody

Prawie 25 tys. mieszkańców Strzelec Opolskich i kilku okolicznych wsi nie ma wody pitnej, po awarii miejskiego wodociągu. Jej naprawa powinna zakończyć się do godz. 15.

Górnicy strajkują, a liderzy liczą kasę

Kopalnia nie płaci strajkującym, ale inspirującym protest związkowym szefom - tak - czytamy w "Pulsie Biznesu". Główny organizator strajku w Budryku zarobił w w zeszłym roku 156 tys. brutto, a szef "Kadry" - 110 tys. zł. I zarabiają dalej. A górnicy nie.

Schengen karczuje handel na pograniczu

Według szacunków podlaskich pograniczników od 22 grudnia liczba Białorusinów przekraczających granicę z Polską spadła o dwie trzecie - pisze "Gazeta Wyborcza". W miesiąc po wejściu Polski do Strefy Schengen na ścianie wschodniej pustoszeją bazary, znikają polskie sklepy i kantory.

Azja idzie z pieniędzmi do Polski

Są duże szanse na pobicie rekordu z 2006 roku, kiedy do Polski napłynęły inwestycje o łącznej wartości 15,1 mld euro - prognozuje "Gazeta Prawna". Eksperci oceniają, że szczególnie widoczny będzie kapitał azjatycki, którego jest coraz więcej w naszym kraju.

Balcerowicz: Nie widzę kryzysu. Reformujmy

- Mówienie o kryzysie i szukanie analogii w historycznych krachach to duża przesada - mówi "Dziennikowi" Leszek Balcerowicz. Obecna sytuacja na rynkach to wg niego przegrzanie sztucznie napędzanej gospodarki USA. Były szef NBP radzi Polsce wyciągnąć z tego wnioski i, choć nad Wisłą jest na razie bezpiecznie, nie igrać z ogniem i zacząć w końcu reformy.

Nowe rozmowy, nowa szansa

Przedstawiciele komitetu strajkowego z kopalni "Budryk", gdzie od 38 dni trwa strajk na tle płacowym, pojadą w środę na rozmowy z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Rozmowy mają się rozpocząć wczesnym popołudniem w siedzibie tej spółki w Jastrzębiu Zdroju.

Mały spadek na zamknięciu w USA

Dokonana przez Rezerwę Federalną redukcja stóp procentowych nie zapobiegła we wtorek dalszym spadkom na giełdzie nowojorskiej, ale spowodowała, że były mniejsze niż się obawiano.

Huśtawka na giełdzie

Huśtawka na giełdzie, wojna nerwów i wyjście ewakuacyjne. Co nie zawsze oznacza - najlepsze wyjście z sytuacji w jakiej znaleźli się inwestorzy.

Piraci zabierają miejsca pracy

Nawet 2 tys. nowych miejsc pracy może powstać, jeżeli w ciągu najbliższych 4 lat Polska ograniczy piractwo komputerowe o 10 proc. Takie wnioski płyną z badań Business Software Alliance (BSA) - organizacji, do której należą m.in. Adobe, Apple, Corel, Microsoft i Sumantec.

GDDKiA ma nowego szefa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma nowego szefa. Janusz Koper zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Kotlarka, dla którego dotychczas pracował jako jego zastępca.

PKiN otoczony "koroną"?

Okazałe wieżowce, czy niska zabudowa wokół Pałacu Kultury i Nauki? - o tym m. in. dyskutowali we wtorek miejscy urzędnicy. Obecne władze mają inny pomysł na ten teren niż poprzednie, a centrum miasta to gorący temat w stołecznym ratuszu już od wielu lat.

Giełda odrabia straty

Warszawska giełda odrabia poniedziałkowe straty. Notowania największych spółek na WIG 20 wzrosły o 1,8 proc. Szeroki rynek WIG zyskał zaś 1,36 proc. Analitycy przekonują, że zanim spokój na dobre zagości na warszawskim parkiecie, może minąć kilka dni.

Davos znów bez prezydenta i premiera

Na Światowym Forum Ekonomicznym, które rokrocznie odbywa się w szwajcarskim Davos, po raz kolejny zabraknie polskiego prezydenta i premiera. Szczyt rusza w środę 23 stycznia. Jednym z głównych jego punktów będzie wystąpienie amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice.

Jaka płeć, taka płaca

Znaczne różnice w płacach oraz obejmowaniu wyższych i kierowniczych stanowisk, na korzyść mężczyzn; molestowanie seksualne i mobbing - życie kobiety w polskiej firmie nie jest łatwe. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.

Zaskakująca decyzja Fed

Aż o 75 punktów bazowych obniżył główne stopy procentowe amerykański bank centralny. Choć inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pozytywnie zareagowali na obniżki, nie wszystkie światowe indeksy się zazieleniły. Np. sesja na amerykańskim Nasdaq rozpoczęła się na ponad 5-procentowym minusie.

Górnicy z "Budryka" znów chcą rozmawiać

Strajkujący od 37 dni górnicy z kopalni "Budryk" wysłali do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wojewody śląskiego pismo, w którym proszą o wznowienie negocjacji. Zastrzegają jednak, że po rozpoczęciu rozmów nie przerwą głodówki.

Warszawski parkiet się zazielenił

Tuż po otwarciu WIG20 odrabiał poniedziałkowe straty, potem znów spadł poniżej poziomu zamknięcia. Jednak od godziny 11-tej inwestorzy znów próbowali go wywindować. Udało się godzinę póżniej i wczesnym popołudniem indeks największych spółek zyskiwał już 1,66 proc., a WIG prawie 0,8 proc. Na niewielkim minusie są indeksy małych i średnich przedsiębiorstw.

Kolejka do Dorohuska powoli topnieje

Korek na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku stopniał od poniedziałkowej nocy z 30 do 24 km. Na odprawę czeka ok. 800 ciężarówek. W nocy celnicy odprawili 311 samochodów - o sto więcej niż normalnie.

Palikot utrzyma się na czele komisji

Dajcie szansę Januszowi Palikotowi, jest dobrym kandydatem na szefa komisji "Przyjazne Państwo" - zaapelował do opozycji w TVN24 szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Kontrowersyjnego posła chce odwołać z tej funkcji PiS. Wniosek jednak przepadnie, bo nie poprze go PSL.

Las Vegas za miedzą

Nad Bałtykiem ma powstać centrum hazardu. Premier Federacji Rosyjskiej Wiktor Zubkow podpisał rozporządzenie o wydzieleniu na ten cel 400 hektarów ziemi pod Kaliningradem.

Kolejny górnik z "Budryka" głoduje

Do czterech głodujących górników na powierzchni w kopalni "Budryk" dołączył rano kolejny. 1050 metrów pod ziemią taką formę protestu prowadzi nadal 31 osób.

Idzie cyfra? Nikt nic nie wie.

O tym, że od 2014 roku telewizja będzie nadawana wyłącznie cyfrowo, słyszało tylko 23 proc. Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA, na który powołuje się "Gazeta Wyborcza". Nie wiemy, bo nikt o tym nie informuje podobnie jak o tym, że jej odbiór wymaga zakupu specjalnego sprzętu.

W Sejmie o "wyzwoleniu mediów" wg PO

Projekt Platformy zakłada "wyzwolenie mediów publicznych spod władzy PiS" i "ograniczenie wpływu polityków na TVP i Polskie Radio". Dlatego większość swoich kompetencji traci KRRiT. Przeciwnicy nowelizacji mówią, że dopiero teraz władza idzie w ręce polityków.

Apokalipsa czy tylko krach

Inwestorzy w panice opuszczają rynki akcji, obawiając się gigantycznych strat największych światowych instytucji finansowych. We wtorek rano otwarcie na japońskiej giełdzie było na poziomie października 2005 r. Coraz częściej mówi się nie tylko o recesji za oceanem, ale także o załamaniu na Starym Kontynencie.

Studniówka

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej w ubiegłym roku do matury podeszło ponad 400 tysięcy uczniów. Studniówka każdego z nich to w sumie średni 1500 zł. Dla rynku oznacza ponad pół miliarda złotych.

Pogrom na giełdach

Rzeź niewiniątek, Dramat w kilku aktach, O jeden włos od tragedii - tak o sytuacji na warszawskiej giełdzie w ostatnich dniach mówią sami inwestorzy oraz maklerzy. Niestety poniedziałek przyniósł im kolejne srogie rozczarowanie.

Problemy z kartami Visa

Po zamieszaniu i wielokrotnym powielaniu przez system - transakcji kartami VISA - multibank zwraca (ale tylko na razie) wszystkie pieniądze także te rzeczywiście wypłacone przez klientów piętnastego stycznia.