Najnowsze

Najnowsze

Starszemu można zapłacić mniej?

Niższe płace zwiększają szanse na na zatrudnienie starszych pracowników - uważa komisarz UE Vladimir Spidla, i proponuje, aby państwa członkowskie ustaliły bardziej elastyczne przepisy płacowe dla zatrudnionych w starszym wieku.

Kryzys jak malowany

Kryzys finansowy wyrwał się z parkietów giełdowych i wpadł salony domów aukcyjnych. W Londynie w miniony weekend zyski ze sprzedaży dzieł sztuki wyniosły 59 mln funtów, czyli o prawie połowę mniej niż oczekiwano.

GPW: Zielono na jedną setną procenta

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przez dużą część dnia była w zieleni, ale pod koniec notowań WIG 20 ląduje w okolicy piątkowego poziomu zamknięcia. Sesja upływa przy niewielkich obrotach.

Zero szans na raty zero procent

Po kredycie hipotecznym przyszedł czas na samochodowy i gotówkowy. Niektóre banki już zaczęły zaostrzać procedury i wprowadzać nowe ograniczenia dla klientów.

Nieurodzaj dla maklerów

Według danych GUS przychody maklerów spadły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o blisko 350 milionów złotych, czyli o jedną trzecią. Zła koniunktura na giełdzie powoduje także zmniejszoną liczbę klientów instytucjonalnych. Zapewne od debiutowania na parkiecie odstrasza chociażby wykres WIGU 20,który w ciągu roku stracił blisko pięćdziesiąt pięć procent.

Jeszcze jeden plan dla stoczni...

MSP pracuje nad planem dla stoczni - potwierdza wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Plan miałby zostać użyty w przypadku negatywnej decyzji Komisji Europejskiej wobec dotąd przedstawionych koncepcji.

NBP pożycza w Szwajcarii

NBP negocjuje z Centralnym Bankiem Szwajcarii pożyczkę we frankach szwajcarskich. Pieniądze mają wesprzeć polskie banki, którym brakuje pieniędzy przede wszystkim na udzielanie kredytów w tej walucie. Tymczasem okazuje się, że Bank Szwajcarii sam musi szukać wsparcia finansowego

Sony boi się gniewu muzułmanów

Miał być hit na rynku gier komputerowych, ale wyszedł mały skandal. Firma Sony przesunęła premierę swojej najnowszej gry LittleBigPlanet, bo... jedna ze ścieżek dźwiękowych produkcji mogła obrazić muzułmanów.

KGHM zastrajkuje

5 listopada we wszystkich oddziałach KGHM Polska Miedź SA odbędzie się 24-godzinny strajk. Pracownicy przeciwstawiają się restrukturyzacji firmy - i chcą 200 zł podwyżki. Zarząd spółki twierdzi, że stoi ona na granicy rentowności.

OPEC zahamuje spadek cen ropy?

Jeśli OPEC zgodzi się na zmniejszenie wydobycia ropy, może nastąpić spowolnienie spadku cen tego surowca - zauważają publicyści "The Economist". Kartel przyspieszył spotkanie przedstawicieli krajów członkowskich - odbędzie się już w piątek.

Bankierze, zapomnij o premii

Europejskie rządy wychodzą na ratunek zagrożonym bankom, ale nie bez ograniczeń. Niemcy ustanowiły surowe warunki pomocy w ramach pakietu ratunkowego.

Chińska gospodarka najsłabsza od 5 lat

Chińska gospodarka zwalnia tempo. Wskaźnik wzrostu PKB spada już piąty kwartał z rzędu i nie był tak niski od 5 lat - tłumaczą ekonomiści i dodają - ucierpią na tym światowe rynki żelaza, miedzi i paliw. W tym tygodniu z wizytą do Chin wybiera się premier Donald Tusk.

Samochody podrożeją 4-7 tys. euro

Osiągniecie celów wyznaczanych przez projekty unijnych dyrektyw ekologicznych i klimatycznych oznacza koszt 4-7 tys. euro w przeliczeniu na każdy wytworzony samochód – oceniają przedstawiciele koncernu General Motors. Decyzje o ewentualnym ograniczeniu emisji CO2 mają zapaść w grudniu.

ING pod rządową kroplówką

Rząd Holandii ruszył na pomoc odczuwającemu skutki światowego kryzysu finansowego bankowi ING. - Zamierzamy wesprzeć go kwotą 10 miliardów euro - poinformował holenderski minister finansów Wouter Bos. Na giełdzie w Amsterdamie wartość akcji ING - jednej z 20 największych w świecie instytucji finansowych - w ciągu trzech tygodni spadła o 27,48 proc. Kryzys banku-matki nie wpłynie na kondycję ING Polska - ocenia w TVN CNBC Biznes szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza.

Polskie banki nie ratują spółek-matek

- Zagraniczne spółki matki nie otrzymują pieniędzy z polskich instytucji finansowych - oświadczył w TVN CNBC Biznes Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Stracił 600 mln euro, podał się do dymisji

Charles Milhaud - prezes jednego z największych francuskich banków podał się do dymisji. Rezygnację złożył trzy dni po ujawnieniu, że kierowana przez niego placówka straciła 600 milionów euro.

Darmowy internet jak w Ameryce

Perspektywa darmowego internetu dla Polaków jest coraz bliższa. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje przetarg, jakiego dotąd nad Wisłą nie było. Zwycięzca będzie musiał zagwarantować bezpłatny dostęp do sieci tym, których na surfowanie nie stać - pisze "Gazeta Wyborcza".

Niemcy chcą uczyć Polaków lojalności

Rewolucja konsumencka w Polsce? Wielce prawdopodobne, i to już w przyszłym roku. Niemiecki gigant od programów lojalnościowych Loyalty Partner, który zdobył portfele naszych zachodnich sąsiadów, teraz wchodzi na polski rynek. Już rozpoczęły się prace nad tworzeniem imponującej sieci powiązanych ze sobą firm - pisze "Puls Biznesu".

Bez komórki jak bez ręki

42 miliony - tyle aktywnych telefonów komórkowych posiadają Polacy. Aparaty stały się przedłużeniem naszych rąk. Nie potrafimy bez nich żyć. Dzwonimy z nich kilkanaście razy dziennie. Część z nas jest od nich uzależniona - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Pracodawcy śledzą, testują, kontrolują...

Coraz więcej pracodawców używa wobec swoich pracowników wariografów, czy nakazuje im wypełniać testy psychologiczne. Mimo zgody podwładnych, nie mają jednak do tego prawa - informuje "Gazeta Prawna", powołując się na opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Wars powita Was... wódeczką

Czy zniknie kategoryczny - a nagminnie naruszany - zakaz konsumpcji alkoholu w pociągach? Na warsztat wzięła go komisja "Przyjazne Państwo" - i zamierza dopuścić sprzedaż i konsumpcję piwa i wina w całych pociągach, a mocniejszych trunków w wagonach restauracyjnych - donosi dziennik "Polska".

Gazprom kryzysu się nie boi, ale traci

Gazprom, rosyjski gigant energetyczny, nie boi się kryzysu finansowego, zapewniał prezes koncernu Aleksiej Miller. Dobrą kondycję firmy mają zapewnić wciąż wysokie ceny ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na kryzys złoto i nieruchomości

Jak przetrwać globalny kryzys? Menedżerowie i właściciele firm radzą lokowanie oszczędności w nieruchomościach, złocie i na lokatach bankowych oraz trzymanie się z dala od giełdy – wynika z sondażu "Wprost".

Polakom kryzys niestraszny

Krach na giełdach i bankructwa wielkich banków nie przerażają Polaków. Większość z nich jest przekonana, że nie straci pracy na skutek kryzysu. Tak przynajmniej wynika z sondażu wykonanego przez ośrodek Millward Brown SMG/KRC dla "Newsweeka".

Tydzień na Wall Street skończył się nad kreską

Polscy inwestorzy mogli w piątek z zazdrością patrzeć na sytuację za oceanem. Podczas gdy nasz WIG20 runął o ponad 6 proc., sesja na giełdzie w Nowym Jorku zakończyła się jedynie lekkimi spadkami głównych indeksów.

50 tys. euro na koncie - bezpieczne

Jeśli twoje oszczędności na koncie nie przewyższają kwoty 50 tys. euro, to możesz spać spokojnie. Posłowie przewidują stuprocentowe gwarancje dla depozytów bankowych właśnie do takiej kwoty. Projekt zostanie wpisany do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zapis będzie obowiązywać bezterminowo.

Kryzys jest niedaleko

Kryzys finansowy mocno objawił się w naszej części Europy, a konkretnie na Węgrzech i Ukrainie. Oba kraje zwróciły się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Co więcej, Węgry obcięły dziś prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok - z 3-ch do 1,2 procent.

Gra o kredyt

Brak szacunku do klienta i poszanowania własnych ustalonych już zasad kredytowych. Banki w obliczu kryzysu łamią reguły - nie troszcząc się o klientów i ich zaufanie. Dokąd może zaprowadzić taka polityka i które banki za nic mają kredytobiorców?

Wracają cła na zboża

Wraca cło na importowane do Unii Europejskiej zboże - taką decyzję podjęła w piątek Komisja Europejska. Z wnioskiem o przywrócenie opłat wyszła Polska. Nasze stanowisko poparła większość państw członkowskich. To odpowiedź Brukseli na spadające ceny zboża na światowym rynku - oceniają analitycy.