Najnowsze

Najnowsze

Ukraina: Lokata rzecz święta

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wydał w poniedziałek zakaz przedterminowego zrywania lokat bankowych. W ostatnich dniach Ukraińcy ruszyli do banków, obawiając się o swoje pieniądze.

Parkiety odetchnęły

Warszawska giełda poniedziałkowe notowania po piątkowej zapaści rozpoczęła od sporego wzrostu o 3,51 procent. Poszła więc w ślady rynków dalekowschodnich, które także optymistyczniej rozpoczęły nowy tydzień.

Nobel z ekonomii dla profesora Paula Krugmana

Tegorocznym laureatem Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii został Amerykanin Paul Krugman, twórca nowej teorii urbanizacji; doceniany za analizę efektów i nowe spojrzenie na handel międzynarodowy.

Min. Finansów podtrzymuje prognozę PKB

Weryfikacja założeń makroekonomicznych w projekcie budżetu na 2009 rok nie jest wykluczona w miarę rozwoju sytuacji w gospodarce światowej - podał resort finansów. Tymczasem ekonomiści są przekonani, że będzie to niezbędne.

Gaz droższy - ale o ile?

Za gaz zapłacimy więcej, ale podwyżka nie będzie najprawdopodobniej tak odczuwalna, jak wstępnie przewidywano. Gazowy monopolista schodzi z ceny o kilka procent. Szczegóły mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Leszek Balcerowicz wiceprezydentem

Leszek Balcerowicz objął funkcję wiceprezydenta International Atlantic Economic Society - prestiżowego forum naukowego zrzeszającego ekonomistów z całego świata. To kolejna już taka funkcja byłego wicepremiera i prezesa NBP.

Dolarów, ile tylko zechcesz

Europejski Bank Centralny stworzył nowy instrument w walce z kryzysem finansowym: będzie oferować instytucjom finansowym nieograniczone fundusze w USD, aby złagodzić napięcie na rynkach pieniężnych - ogłosił w poniedziałek EBC. Operacje mają być przeprowadzane co najmniej do stycznia 2009 roku.

"Szczegóły podamy we wtorek prezesom"

Czym jest zapowiadany przez NBP i Związek Banków Polskich "pakiet zaufania" skierowany do sektora bankowego? Wciąż wiemy mało. Wbrew zapowiedziom pomysłodawcy w poniedziałek ograniczyli się jedynie do przedstawienia ogólników dotyczących pomocy bankom.

Kryzys w nierządzie

Konsekwencje kryzysu finansowego stają się widoczne nawet w najciemniejszych zakamarkach gospodarki. W Hiszpanii dotknął nawet "najstarszego zawodu świata". Jak wynika z szacunków - w 2008 roku dochody z prostytucji spadły tam o ok. 30-40 proc. Jednocześnie, z powodu problemów finansowych, coraz więcej Hiszpanek skłania się do nierządu.

Eat Wedel, drink Żywiec Zdrój...

Sięgnij po czekoladę Wedla, popij ją wodą Żywiec, ubierz się w garnitur z Vistuli i koszulę Wólczanki, a na koniec zaopatrz się w kosmetyki Dr Irena Iris - tak odpowiedziałby przeciętny Polak, zapytany przez obcokrajowca o polskie marki, które mógłby polecić. Tak przynajmniej wynika z sondażu TNS OBOP, który opisuje "Puls Biznesu".

Chorobowe z ZUS, a nie od pracodawcy

Resort pracy zamierza skrócić okres, w którym to firma płaci zasiłek chorobowy swego pracownika. Ma to dotyczyć tylko zatrudnionych po 50. roku życia - wynika z projektu ustawy, do którego dotarła "Gazeta Prawna".

Kryzys finansowy miesza w Noblu z ekonomii

Czy toczący się kryzys finansowy zamknie drzwi do noblowskiej nagrody w dziedzinie ekonomii przed Amerykaninem Eugenem Famą? Dotychczasowy pewniak u brytyjskich bukmacherów z Labrokes - autor tzw. hipotezy rynku efektywnego - może okazać się zbyt kontrowersyjnym laureatem. Rezultaty jego pracy dowodzące adekwatności cen papierów wartościowych ustalanych przez rynek zdają się nie przetrwać próby czasu...

Nie ubezpieczysz się od podatku Belki

Trwa bitwa legislacyjna o 19-procentowy podatek Belki. Ubezpieczyciele proponują polisy, które są sposobem na ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Jednak ministerstwo finansów próbuje znaleźć sposób na egzekwowanie go i w takiej sytuacji - i pracuje nad nowymi przepisami.

Resort finansów: Polska gospodarka bezpieczna

Rzecznik prasowy ministra finansów wydał specjalny komunika z zapewnieniem, że pomimo zaburzeń na światowych rynkach finansowych, sytuacja gospodarcza Polski jest stabilna. "Nie ma zagrożeń dla jej rynku finansowego" - stwierdza komunikat MF.

Pół miliona bezrobotnych więcej w 2009?

Polacy coraz dotkliwiej zaczynają odczuwać skutki kryzysu finansowego na rynkach zachodnich. Gospodarka zwalania, fabryki okresowo zatrzymują taśmy, a eksperci mówią o wzroście bezrobocia. - W przyszłym roku liczba osób bez pracy może wzrosnąć nawet o pół miliona - pisze "Rzeczpospolita".

NBP rzuca koło ratunkowe

- Narodowy Bank Polski jest przygotowany na to, by w razie konieczności pomóc bankom, które nie rozbudowały depozytów i mogą mieć problemy z pozyskiwaniem kapitału - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dodaje, że w takiej sytuacji, NBP stanie się dla nich "pożyczkodawcą ostatniej szansy".

Więcej ulgi na internet?

Platforma Obywatelska chce, by w rocznym zeznaniu podatkowym odliczać wszystkie poniesione wydatki na internet, a nie tylko 760 zł, jak jest obecnie - donosi "Gazeta Prawna".

Plany ratunkowe banków już w poniedziałek

- Niemcy, Francja, Włochy "i inne kraje" przedstawią w poniedziałek po południu "jednocześnie" szczegóły własnych planów ratunkowych w związku z obecnym kryzysem finansowym - zapowiedział w niedzielę prezydent Francji Nicolas Sarkozy na zakończenie nadzwyczajnego szczytu państw grupy euro w Paryżu. Wcześniej, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stwierdził: - W obliczu bezprecedensowego kryzysu finansowego potrzebna jest nam równie bezprecedensowa koordynacja wysiłków zmierzających do jego opanowania.

Kiedy giełdy odbiją się od dna?

Czy piątkowy szczyt G7 i niedzielne spotkanie przywódców Eurolandu przyniosą receptę na światowy kryzys gospodarczy i odwrócą spadkowy trend na giełdach? Przekonamy się w nocy, gdy otworzą się azjatyckie rynki. Potem do gry wejdzie Europa, ale i tak wszyscy będą czekać na notowania w USA. Zdaniem pytanych przez portal tvn24.pl ekonomistów, przełomu oczekiwać jednak nie należy.

Na kryzys najlepsza Australia

- Jeśli jest miejsce na świecie, gdzie chcesz teraz być, jest to Australia – zapewnia rząd tego kraju. Z pewnością Antypody to dobre miejsce dla posiadaczy sporych oszczędności: australijski rząd właśnie zagwarantował wszystkie depozyty.

Polacy ratują niemiecką gospodarkę

"Konsumpcyjny przełom, który może za sobą pociągnąć przełom mentalny" - tak niemiecki tygodnik "Der Spiegel" określa nowy trend polsko-niemieckich relacjach - coraz więcej Polaków przyjeżdża na zakupy do przygranicznych miast niemieckich.

Brytyjski pakiet na 35 miliardów funtów

Brytyjski rząd ustalił pakiet pomocy dla czterech banków o wartości 35 miliardów funtów - donosi "Sunday Times". Państwo ma stać się głównym akcjonariuszem w co najmniej dwóch wielkich bankach - HBOS i Royal Bank of Scotland. Tymczasem brytyjski minister skarbu nazywa niedzielne spotkanie szefów państw i rządów stry euro "chwilą prawdy".

General Motors przejmie Chryslera?

Motoryzacyjny gigant General Motors i amerykański Chrysler rozmawiają o ewentualnym połączeniu - fala takich doniesień przetacza się przez zachodnie media. Rozmowy mają być toczone już od miesiąca, ale wciąż nieustalone pozostają szczegóły ewentualnej fuzji. Żadna ze stron nie potwierdza oficjalnie tych doniesień.

W weekend hamburgery nie dla Wenezuelczyków

Wenezuelskie władze nakazały zamknięcie wszystkich lokali sieci McDonald's. Zakaz obowiązuje na 48 godzin, a powodem jego wprowadzenia według władz są nieprawidłowości podatkowe, jakich miała się dopuszczać sieć.

W upadających bankach luksusu wciąż nie zbywa

Francusko-włoski bank Dexia przed kilkoma dniami omal nie zbankrutował - od upadłości uratowała go jedynie pomoc trzech rządów, pochodząca oczywiście z publicznych pieniędzy. To jednak nie przeszkodziło jego szefom w zorganizowaniu luksusowe przyjęcie na 200 osób w najdroższym hotelu Monako...

Portfele oligarchów chudsze o 230 mld dolarów

Światowy kryzys gospodarczy uderza nie tylko w finanse maluczkich, tracą też największe rekiny światowej finansjery. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia bajecznie bogaci rosyjscy oligarchowie stracili 230 mld USD na krachu londyńskiej giełdy i na spadkach w Moskwie donosi "The Times".

Niewielki spadek w USA zamiast wielkiej rzezi

Zamiast spodziewanej przez wszystkich koszmarnej rzezi - tylko lekki spadek głównego indeksu giełdy przy Wall Street. Gdy Dow Jones w ciągu pierwszych pięciu minut handlu stracił 697 punktów, inwestorom wydawało się, że spadki nie mają dna. Ale to był dopiero początek emocji. Bo indeks w ciągu sesji zmieniał wartość o ponad 1000 punktów. Na zamknięciu wzrósł natomiast technologiczny Nasdaq.

Kup Islandię na eBay

Jedni w panice walczą o odzyskanie funtów zainwestowanych na islandzkich lokatach, inni pogodzili się z ich stratą i wystawiają Islandię na sprzedaż. Gdzie można ją kupić? Na portalu aukcyjnym eBay. Przyszli posiadacze północnoatlatyckiej wyspy - przygotujcie się na wydatek przekraczając funt kłaków.

"Trzymam w funduszu i śpię spokojnie"

Gdzie jest dno? Dno jest jeszcze grząskie. Stabilizacja powinna jednak nadejść za kilka tygodni - ocenia w "Faktach po faktach" sytuację na zagranicznych rynkach finansów Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezes Narodowego Banku Polskiego radzi posiadaczom dużych oszczędności - Warto mieć pieniądze rozproszone w kilku bankach. Wtedy nasze pieniądze będą bezpieczne - tłumaczy.

Wraca epoka taniej ropy?

Cena ropy spadła o prawie 9,5 dolara za baryłkę, osiągając najniższy od trzynastu miesięcy poziom. Powód? Świat ogarnął niepokój o przyszłość rozwoju gospodarczego i tym samym o popyt na surowce energetyczne. Spadają również ceny innych surowców; jedynie złoto pozostaje bezpieczną inwestycją.