Najnowsze

Najnowsze

Polska oddala się od euro

W lutym Polska przestanie spełniać jeden z podstawowych kryteriów wejścia do strefy euro, ostrzega "Rzeczpospolita". Chodzi o inflację, która w lutym może wzrosnąć do 4,4 procenta.

Bankomatowe oszustwo

Uderzenie bankomatowych złodziei. Pieniądze zniknęły z kont co najmniej kilkudziesięciu osób, które wypłacały pieniądze w bankomacie na rogu ulic Grójeckiej i Banacha na warszawskiej Ochocie. Na maszynie były zainstalowane skanery, kopiujące dane z pasków magnetycznych i kamery, rejestrujące wpisywane numery PIN. Złodzieje wykorzystali te dane we Włoszech.

Limity CO2

Czy rząd przestraszył się kolejnych podwyżek cen energii? Rozdzielając limity emisji dwutlenku węgla, jakie przyznała nam Komisja Europejska, wprowadzono taki podział, który faworyzuje zakłady energetyczne względem innych branż przemysłowych. Okazuje się jednak, że to może nie wystarczyć i kolejnych podwyżek cen prądu i tak nie unikniemy.

Minister Finansów: do euro jak będzie spokojniej

- Polska powinna wejść do systemu ERM2, kiedy na rynkach światowych będzie panował relatywny spokój - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Minister powtórzył, że to nie Polska wyznacza datę wejścia do strefy euro.

Most energetyczny: dwa lata na przygotowania

Budowa mostu energetycznego łączącego Litwę i Polskę rozpocznie się w 2010 r., a główne przygotowania do tego projektu powinny zostać zakończone do końca 2009 r. - oświadczył litewski minister gospodarki Vytas Navickas.

Rząd tnie limity CO2 wszystkim po równo

Limity na emisję dwutlenku węgla zostały rozdane. Rozporządzeniem ministerstwa środowiska przerażone są huty, zakłady papiernicze i chemiczne. Cieszą się energetycy.

O ile zdrożeje gaz?

Podwyżki cen gazu od 1 kwietnia wydają się przesądzone. Będą one znacznie wyższe od planowanych wcześniej 10 procent. O ile? Analitycy mówią o nawet 20-25 procentach.

Budżet sporo nad kreską

Po styczniu 2008 r. budżet państwa zanotuje prawdopodobnie nadwyżkę w wysokości 4,4 mld zł. Niewykluczone, że nadwyżka wystąpi również w lutym - ujawniła wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Spór o akcje Polkomtela rozstrzygnięty - ale jak?

Sąd w Wiedniu ustalił warunki sprzedaży pakietu Polkomtela należącego do duńskiego TDC - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Powiedział on jednak, że decyzja sądu "może być trudna do wprowadzenia w krótkim terminie".

Rolnicy: Jest wstępne porozumienie

Rolnicy spotkali się w kancelarii premiera z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa. - Jest wstępne porozumienie. Za tydzień odbędą się kolejne negocjacje z rządem. Oczekujemy, że na spotkaniu zjawi się wielki nieobecny, czyli premier, albo przynajmniej wicepremier - mówił przedstawiciel związków zawodowych rolników.

"Budryk" szykuje nowy strajk

W środę w południe liderzy czterech związków, które do 31 stycznia przez 45 dni prowadziły w kopalni "Budryk" w Ornontowicach strajk okupacyjny, ogłosili pogotowie strajkowe.

Gonimy europejskie zarobki

Zarobki polskich pracowników przyspieszyły i powoli doganiają pensje europejskie - zauważa "Puls Biznesu". Szczególnie na najwyższych posadach, co jeszcze bardziej powiększa płacowe dysproporcje wśród Polaków.

Zawieszony za Terminal 2

W środę rano minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zawiesił w pełnieniu obowiązków szefa Państwowych Portów Lotniczych Pawła Łatacza. Jak spekulują media powodem może być był brak wiary w to, że Łataczowi uda się otworzyć Terminal 2 na warszawskim lotnisku Okęcie do końca marca, kiedy musimy spełnić warunki z Schengen.

Streżyńska grozi dymisją

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska jest gotowa podać się do dymisji, jeśli resort infrastruktury będzie naciskać na wstrzymywanie działań prowadzonych przez Urząd. Chodzi o konflikt dotyczący podziału Telekomunikacji Polskiej.

Banki blokują karty

Pekao S.A., Multibank i mBank blokują karty klientów, którzy korzystali z bankomatu Euronetu na rogu ulic Grójeckiej i Banacha w Warszawie. To dlatego, że dane kilku tysięcy klientów skopiowali złodzieje - wyjaśnia "Życie Warszawy".

Kobiety i chorzy zapłacą więcej

Kobiety zapłacą więcej niż mężczyźni, a chorzy więcej niż zdrowi - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Składka dodatkowego ubezpieczenia ma być wyliczana bowiem na podstawie naszego stanu zdrowia, a nie jak obecnie w NFZ - na podstawie naszej pensji.

Rolnicy jadą na Warszawę

Mimo podjęcia rozmów z rolniczymi związkowcami przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego ponad trzy tysiące hodowców trzody przyjeżdża do Warszawy protestować przeciwko niskim cenom skupu. - To nic nie da. Najskuteczniejsze są blokady - radzi szef Samoobrony Andrzej Lepper.

Marsz na urlop!

Miliony Polaków nie wykorzystują urlopu w całości. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada masowe naloty na firmy. Efektem mogą być wysokie kary - donosi "Polska".

Frank znów rządzi kredytem

- Niewiele pomogły wprowadzone ponad 1,5 roku temu utrudnienia w uzyskaniu kredytu hipotecznego w walucie obcej i szeroko zakrojona akcja promująca pożyczanie w złotych - pisze "Dziennik". Palmę pierwszeństwa złotemu udało się przejąć tylko na rok.

Wyższe pensje dla samorządowców

Praca w urzędzie miejskim czy gminnym zacznie się wreszcie opłacać. W myśl nowego rozporządzenia Ministerstwa Pracy, do którego dotarła "Polska", pensje w administracji samorządowej wzrosną od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Skala podwyżki będzie zależała od rady gminy.

Podwyżka wbrew obietnicom

Największy polski ubezpieczyciel wycofuje się z obietnicy danej klientom i wkrótce podwyższy ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Autostrada i prokurator

Krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie opłat pobieranych od kierowców na autostradzie A4 Kraków-Katowice.

Szwecja blokuje Gazociąg Północny

Sztokholm odesłał do poprawki rosyjsko-niemiecki projekt Gazociągu Północnego, który ma przebiegać przez wody terytorialne Szwecji. Powodem jest brak informacji o wpływie rurociągu na środowisko naturalne.

Genetyczna pasza zakazana

Ustawa o paszach zakazująca stosowania organizmów genetycznie modyfikowanych, nie będzie zmieniona. Rada Ministrów podtrzymała stanowisko poprzedniego rządu w sprawie stosowania GMO - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Polska i Litwa: Unia energetyczna

W obecności prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Litwy Valdasa Adamkusa, prezesi spółek PSE Operator i Lietuvos Energija podpisali umowę o powołaniu spółki, która zajmie się przygotowaniem inwestycji mostu energetycznego łączącego oba kraje.

Wybierasz się na emeryturę - poczekaj do marca.

Jeśli ktoś zaczeka i złoży wniosek po marcu, jego świadczenie będzie się znacząco różniło od świadczeń wyliczanych w lutym. GUS właśnie wyliczył, że od marca kwota bazowa - która jest podstawą do wyliczania emerytur - wzrośnie aż o ponad 215 złotych.

"Budryk" zwalnia związkowców

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wszczął procedurę zwolnienia z pracy pięciu kolejnych związkowców z kopalni "Budryk". Zarzuca im łamanie prawa podczas strajku w tej kopalni.

Ukraina nie zamarznie

Rosja osiągnęła porozumienie z Ukrainą w sprawie gazu - oświadczył po spotkaniu z Wiktorem Juszczenką Władimir Putin. Ukraiński prezydent zadeklarował, że Kijów zacznie spłacać swój dług wobec rosyjskiego dostawcy.

Szwecja może zablokować Gazociąg Północny

Szwecja ma nie tylko prawo, ale także możliwość przeciwstawienia się rosyjsko-niemieckiemu Gazociągowi Północnemu po dnie Bałtyku i powinna to zrobić, bo leży to w jej interesie - napisał liberalny dziennik "Dagens Nyheter".

Kongres 3GSM w Barcelonie: Google w komórce

Pierwsza prezentacja systemu Android brytyjskiej firmy Arm. System powstały we współpracy wielu firm z Google'm pozwala na dostęp do przeglądarki przez telefon. Można np. obejrzeć plany miast, także polskich. Relacja Marka Klapy ze Światowego Kongresu Komunikacji Mobilnej w Barcelonie.