Najnowsze

Najnowsze

Prowizje OFE: PSL naciska

Operacja na otwartym... funduszu emerytalnym. Skalpelem prowizje OFE chce ciąć rząd. Problem w tym, że fundusze stanowczo takiemu zabiegowi się sprzeciwiają, a konsylium ekspertów uważa, że proponowana operacja nie przyniesie żadnych, albo bardzo niewielkie korzyści... emerytom. Czy zatem przy takiej diagnozie należy pozwalać Funduszom zarabiać olbrzymie pieniądze bez względu na osiągane przez nie wyniki?

SMS: szybko możesz stracić

2 tysiące albo nowy telefon w 60 sekund. Orange razem możemy więcej. 1 miejsce na liście z szansą na wygranie 10 tysięcy złotych - tak to tylko w Erze dopasują. Problem jednak w tym, ze nie tylko mogą więcej dopasować mogą też oszukać. O sposobach operatorów telefonii komórkowej na wyciąganie pieniędzy z kieszeni klientów i o tym czy jest to łamanie prawa.

Bank Anglii dodrukuje funty

Co ma pomóc Wielkiej Brytanii w walce z recesją? Produkcja... banknotów. Maszyny drukarskie pójdą w ruch. Bank Anglii może zwiększyć podaż pieniądza, by walczyć z recesją. Zdaniem ekonomistów, same niskie stopy procentowe już nie wystarczają - pisze "Rzeczpospolita".

Opcje zatopią stocznie?

- Gdańska prywatna stocznia Remontowa SA ma kontrakty w opcjach na co najmniej 600 mln złotych - czytamy w "Gazecie Wyborczej". To prawdopodobnie rekordowa kwota takiej umowy w polskiej spółce. Podobne, choć mniejsze, kontrakty na Stocznia Szczecińska Nowa, ale zakład i tak jest w fazie upadłości.

Bez nadziei na Wall Street

Na Wall Street we wtorek znów spadły wszystkie indeksy, a wskaźnik Standard & Poor's 500 po raz pierwszy od października 1996 r. znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 700 pkt.

Watykan poleca szariat

Nad receptą na finansowy kryzys głowy wytężają politycy i ekonomiści z całego świata. Tymczasem rozwiązanie problemu znalazł Watykan. W artykule "Propozycje i idee islamskich finansów dla Zachodu w kryzysie", watykański dziennik "L’Osservatore Romano" wskazuje, że że niektóre zasady kodeksu etycznego islamu mogą być przydatne w obecnej sytuacji!

Koalicjanci spierają się o pieniądze

W koalicji rysuje się kolejny spór: PO upiera się, by pieniądze na pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych pochodziły z Funduszu Pracy, natomiast PSL nie chce oddać pieniędzy z kasy podległej swej minister Jolancie Fedak - i żąda, by płacił Krajowy Fundusz Mieszkaniowy.

Moto - salon odrzuconych

Cztery przebite koła, brak paliwa a może zatarty silnik - takie opisy pojawiają się określając obecny stan branży motoryzacyjnej na świecie. o tym który jest najbliższy prawdy można się przekonać podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Tam również producenci starają się rozwiązać swoje problemy i zaprezentować najnowsze rozwiązania.

KRUS do Trybunału Konstytucyjnego

Business Centre Club złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów o KRUS. Według ekspertów BCC, system ubezpieczenia rolników jest niesprawiedliwy.

Władza na połowie pensji

Szukając oszczędności w czasach kryzysu, ukraiński parlament obciął o połowę zarobki deputowanych, prezydenta i premiera, a także innych wysokich urzędników państwowych.

OFE zabiorą mniej z naszych emerytur

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, na mocy której opłata pobierana przez Otwarty Fundusz Emerytalny, ma zostać obniżona z obecnych 7 proc. do 3,5 proc. To reakcja rządu na fatalne wyniki OFE w ostatnim czasie.

Trzecia fala kryzysu uderzy w Trzeci Świat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że trzecia fala światowego kryzysu gospodarczego uderzy w kraje najbiedniejsze, stwarzając w nich zagrożenie kryzysem humanitarnym.

Niemcy kupują auta, bo rząd im dopłaca

Sprzedaż nowych samochodów w Niemczech wzrosła w lutym aż o 22 proc. w ujęciu rocznym. Powód? Za wymianę starego auta na nowe niemiecki rząd dopłaca 2,5 tys. euro.

Z własnym piwem do pubu

Z powodu kryzysu finansowego brytyjskie puby zaczynają świecić pustkami, a ponieważ alkohol w supermarketach jest tańszy niż w lokalach, ich właściciele postanowili pozwolić gościom przynosić własne trunki.

KE daje miliony na internet. Wolimy na mleko

W ramach planu pobudzania gospodarki Komisja Europejska chce wydać 1,25 mld euro na inwestycje na wsi, głównie rozwój szerokopasmowego internetu. 180 mln euro z tej kwoty powinno trafić do Polski, ale nie wiadomo, na co dokładnie te pieniądze będą przeznaczone.

Rośnie zainteresowanie uglami

Do końca kwietnia Polacy muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. O tym, z jakich ulg mogą skorzystać i co odpisać, a także jakie prawa przysługują osobom pracującym za granicą, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP.

Rozlicz się poprawnie

Do końca kwietnia mamy czas, by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W związku z tym w TVN CNBC Biznes w ramach akcji "Twój Brat PIT" odpowiadamy na e-maile widzów. W "Biznes Lunchu" wątpliwości rozwiewa Marek Kolibski z kancelarii Ożóg i wspólnicy.

Państwo, Unia i recesja

Zawierucha na światowych rynkach finansowych zawierucha, a obecny lekkie zahamowanie spadków to tylko krótkookresowe wyhamowanie negatywnych tendencji. Jednak zdaniem gości TVN CNBC Biznes, prof. marii Drozdowicz - Bieć z Bureau for Investments and Economic Cycles i Alfreda Adamca, głównego ekonomisty Nobvle Bank, juz pod koniec roku polska gospodarka odczuje pierwsze pozytywne sygnały polepszenia sytuacji.

IV kwartał 2008 w Apatorze

Apator odnotował solidny wzrost zysku operacyjnego w IV kwartale, niestety dużo gorzej wygląda wynik netto. Z prezesem spółki Apator SA, Januszem Niedzwieckim rozmawialiśmy o przyczynie takiej sytuacji, dodatkowo poruszony został temat opcji walutowych.

Podsumowanie IV kwartału w spółce Projprzem

Spółka Projprzem ogłosiła wyniki za IV kwartał. Z prezesem Henrykiem Chylińskim rozmawialiśmy na temat tegorocznych perspektyw a także posiadanych przes Projprzem opcji walutowych.

Apteczki z "Gazety Wyborczej" do wymiany

"Firma Filmar Communication zwraca się z prośbą o niezwłoczne zaprzestanie użytkowania apteczek (...), które zostały sprzedane łącznie z Gazetą Wyborczą w dniu 30 października 2008" - ogłoszenie takiej treści znalazło się w dzisiejszej "Wyborczej". Związane jest to z formalnym uchybieniem przy imporcie apteczek - poinformowano nas w biurze prasowym Agory.

PIT rozliczysz przez internet bez e-podpisu

Jeszcze w tym roku będzie można wysłać PIT-a drogą elektroniczną, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Projekty rozporządzeń są gotowe - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Moto-fiesta w cieniu kryzysu

W Genewie rozpoczyna się 79. Międzynarodowy Salon Samochodowy. Mimo, że globalna branża motoryzacyjna znajduje się w głębokim kryzysie, organizatorzy zapowiadają, że na targach będzie można zobaczyć premiery aż 85 nowych modeli aut.

PO i PiS mają opcje na opcje

Banki nie będą zajmować kont i majątków przedsiębiorców do czasu rozstrzygnięcia spraw przed sądem dotyczących opcji walutowych - to główne założenie projektu ustawy o opcjach, do którego dotarła TVN24. Dokument przygotował razem ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

"Niech Goldman Sachs wytłumaczy się publicznie"

Szefowie Goldman Sachs zapewnili ministra skarbu, że bank nie spekulował polską walutą. Aleksander Grad, który przyjął bankowców, poprosił ich jednak o wyjaśnienie tej sprawy polskiej opinii publicznej.

Opel woła o pomoc

General Motors nie wyklucza zwolnień w Oplu i rozważa sprzedaż części jego udziałów, także firmom z Azji - zapowiada podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie Bob Lutz, wiceprezes General Motors, właściciela marki Opel. GM potwierdza politykę oszczędności w fabrykach tej marki, w tym plan zamykania niektórych zakładów w Europie. Liczy także na pomoc europejskich rządów.

Ukraina: zapłacimy za gaz w terminie

Nie będzie kolejnej gazowej wojny na Wschodzie. Naftohaz zapewnił we wtorek, że nie będzie miał problemów z rozliczeniem się za rosyjski gaz dostarczony Ukrainie w lutym. Do 7 marca spółka powinna przelać na konta rosyjskiego dostawcy 400 mln dolarów.

Poleciało 18 mln osób

Blisko 18 mln pasażerów korzystających z regularnych połączeń lotniczych do i z Polski obsłużyły krajowe lotniska w 2008 roku - poinformował we wtorek Urząd Lotnictwa Cywilnego. To o 3,6 proc. więcej niż w 2007 roku. Jednak nasz narodowy przewoźnik PLL LOT tracił udział w rynku.

Mieszko z rezerwą

Mieszko zdecydował się na utworzenie rezerwy w związku z sytuacją, jaka ma miejsce na rynku. Co się dokładnie dzieje w spółce, o jaką rezerwę chodzi i jak wyglądają wyniki finansowe spółki, mówi w "Dniu na Rynkach" prezes Marek Moczulski.

Gastronomia trzyma się dobrze

Mimo, że największe wzrosty przychodów restauracje i bary w Polsce mają już za sobą, rok 2009 nie powinien przynieść spadków. Zdaniem Aldony Witak, redaktor naczelnej Food Service, sposobem na gastronomiczny biznes może być znalezienie swojej niszy.