Najnowsze

Najnowsze

Gminy walczą o fundusze

W całym kraju samorządy nie godzą się z decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odbierającą im unijne pieniądze. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o wielkim nadużyciu - pisze "Rzeczpospolita".

Azjatyckie giełdy dołują

Czołowe giełdy Azji rozpoczęły sesję środową od głębokich spadków, idąc w ślady nowojorskiej giełdy Wall Street, której główne wskaźniki spadły we wtorek o 3 % i więcej. Inwestorzy azjatyccy uciekają od akcji w stronę mniej ryzykownych obligacji.

Nowojorska giełda w dół

Na amerykańskim rynku akcji nastąpił we wtorek gwałtowny spadek kursów akcji, najgłębszy od prawie roku. Trzy główne wskaźniki rynku obniżyły się o ok. 3 procent. Według komentatorów ma to związek z obawami, że nadchodzi recesja.

Oszust stulecia: nie będę kozłem ofiarnym

- Uznaję moją częściową odpowiedzialność, ale nie będę kozłem ofiarnym Societe Generale - oświadczył Jerome Kerviel, obwiniany o oszustwo stulecia francuski makler z banku Societe Generale. Jego zdaniem dyrekcja banku świadomie wskazała go jako jedynego odpowiedzialnego za stratę ponad 4,8 mld euro.

Rewolucja w portfelu

Zamiast drobniaków w kieszeni czy karty płatniczej w portfelu - telefon komórkowy, który przykładamy do specjalnego czytnika. Czy taka rewolucja w naszych portfelach już od dziś może stać się faktem?

Drogiemu gazowi Szczecin mówi "nie"

Wysokim rachunkom za gaz głośne "nie" powiedzieli mieszkańcy Szczecina. Wszystko dlatego, że choć zima jest łagodna, to wyjątkowo sroga okazała się miejscowa gazownia, która nagle zaczęła liczyć sobie wyjątkowo drogo za swoje usługi. Historia, która może się zdarzyć w każdym mieście, dziwi tym bardziej, że trudno ją wyjaśnić w racjonalny sposób.

Nowy superpociąg

W obecności francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego firma Alstom zaprezentowała w La Rochelle w zachodniej Francji prototyp nowego superszybkiego pociągu AGV. Pocią potrafi pokonać dystans tysiąca kilometrów w ciągu trzech godzin.

Terminal 2: Powrót konsorcjum marnotrawnego

W środę konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex-Estudio Lamela ma przedstawić ofertę na wykonanie części prac dotyczących systemów operacyjnych w Terminalu 2 na warszawskim Okęciu. Kilka miesięcy temu po długim konflikcie Porty Lotnicze zrezygnowały z usług Budimexu.

Nowi kandydaci na wiceprezesów NBP

Profesor Witold Koziński kandydatem na nowego wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. To drugi po Piotrze Wiesiołku przyszły zastępca Sławomira Skrzypka. Obaj kandydaci czekają teraz na zgodę premiera Donalda Tuska. Zmianę wiceprezesów wymusiły styczniowe rezygnacje wiceprezesów NBP - Krzysztofa Rybińskiego i Jerzego Pruskiego.

Komisja walczy z prawnymi bublami

Prawie półtora tysiąca prawnych bubli i pracująca pełną parą sejmowa komisja Przyjazne Państwo, która ma się zająć ich likwidacją. Pierwsze efekty mają ujrzeć światło dzienne za nieco ponad miesiąc. Takie obietnice składa przewodniczący komisji Janusz Palikot. Jakie są szanse na ich realizację i nad czym posłowie muszą pochylić się szczególnie?

Defraudacja w Pekao SA

Około pięciu milionów złotych – taka suma zniknęła z kont klientów private bankingu w PEKAO S.A. w Sopocie. Sprawczyni – pracownica banku zniknęła razem z nimi. Czy na pewno w całym zamieszaniu nie ucierpieli klienci?

Pogotowie strajkowe w PKP

Kolejarze żądają podwyżek płac o co najmniej 500 zł. Dlatego Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych ogłosiła pogotowie strajkowe w całej sieci Polskich Kolei Państwowych. Zarząd kolei zapewnia, że zrobi wszystko, aby nie doszło do strajku.

Ukraina jedną nogą w WTO

Rada WTO zdecydowała o przyjęciu Ukrainy. - Przekroczyliśmy właśnie Rubikon na drodze do integracji z globalną przestrzenią gospodarczą - oświadczył uradowany prezydent Wiktor Juszczenko. Dodał, że nie będzie czynił przeszkód, aby do Organizacji przystąpiła też Rosja.

PO: To PiS przedłużyło kontrowersyjną umowę gazową

- To rząd Jarosława Kaczyńskiego przedłużył umowę na dostawy gazu od powiązanej z mafią spółką - mówi Zbigniew Chlebowski z PO. - Nie pamiętam, żebym cokolwiek podpisywał - mówi były premier Jarosław Kaczyński

Rząd idzie na rękę małym przedsiębiorcom i emerytom

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, będzie mógł zawiesić działalność na 24 miesiące - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rząd chce również podnieść również limit obrotów do pełnej księgowości i zgodnie w decyzją TK umożliwić mężczyznom wcześniejszą emeryturę

Prof. Witold Koziński kandydatem na wiceprezesa NBP

Prof. Witold Koziński jest kandydatem na wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej Skrzypek przedstawił już pierwszego kandydata na stanowisko wiceprezesa NBP - Piotra Wiesiołka. Nowi wiceprezesi zastąpią Krzysztofa Rybińskiego i Jerzego Pruskiego, którzy w ubiegłym tygodniu podali się do dymisji.

Komisja sprawdzi, czy z Pekao uciekły miliony

- Dobrze by było, żeby bank zawiadomił nas trochę wcześniej, bo o całej sprawie dowiedzieliśmy się od dziennikarza, który o tym pisał. Chyba to nie tak powinno wyglądać - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz. Rzecznik skomentował informację o nieprawidłowościach w jednym z oddziałów banku Pekao.

Bieńkowska: Projekty i tak nie dostałyby pieniędzy

- Projekty, które zniknęły z listy nie spełniały podstawowych kryteriów. Z tego powodu nigdy nie dostałyby dofinansowania i nie zostałyby zaakceptowane przez Komitet Monitorujący, w którym są przedstawiciele Unii Europejskiej - tak na antenie TVN CNBC Biznes minister Elżbieta Bieńkowska komentowała weryfikację listy projektów kluczowych.

Klienci bezpieczni po uwolnieniu cen

Ochrona przed nieuczciwymi praktykami firm i pomoc najbiedniejszym. Bez tego nie da się od stycznia 2009 r. uwolnić cen prądu dla odbiorców indywidualnych - przekonuje "Rzeczpospolita".

Druga Irlandia coraz dalej

Rząd zaczyna mieć kłopoty z likwidacją barier dla przedsiębiorczości. Pakiet Szejnfelda wpadł na rafy. 15 stronom projektu urzędnicy przeciwstawili 300 stron uwag - pisze "Puls Biznesu".

Podatek od spadku

Dostałeś spadek, nie ciesz się za wcześnie. Przepisy wprowadzające zwolnienie podatkowe od spadku otrzymanego w ramach najbliższej rodziny mają jeden haczyk. Jeśli w ciągu miesiąca nie zgłosisz fiskusowi nabycia spadku, ze zwolnienia nie skorzystasz.

VAT na dziecięce ubranka - 22%

Małe dziecko - duże wydatki. Tę prawdę poznają wszyscy rodzice. A wydatki na dziecięce ubranka i to te najmniejsze, z których dzieci najszybciej wyrastają - wzrosną, gdy Polska podniesie z 7 na 22% podatek VAT na nie.

Gadu-biznes

Zastosowania polskiego komunikatora Gadu Gadu – wbrew nazwie - wykracza poza przyjacielskie pogawędki...

Informatyzatorka Polski

Spadły ceny połączeń, pięciokrotnie wzrosła liczba użytkowników szerokopasmowego internetu, a komórek jest więcej niż Polaków - tak wg portalu gazeta.pl wygląda bilans dwóch lat Anny Streżyńskiej na stanowisku prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Giełdowe spadki odmieniły bankowców

Styczniowe spadki na giełdzie odbiły się nie tylko na portfelach inwestorów. Pracownicy banków już nie przekonują swoich klientów do lokowania oszczędności w ryzykowne fundusze akcyjne - czytamy na portalu "Rzeczpospolitej". Coraz częściej proponują im lokaty.

Ignalina wypełni Polskę mocą?

- Jeżeli badania ochrony środowiska zezwolą na budowę siłowni atomowej w Ignalinie o mocy do 3400 megawatów, to Polska będzie mogła pozyskać tyle energii, ile chce, czyli 1000-1200 megawatów - powiedział premier Litwy Gediminas Kirkilas po spotkaniu w wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

LPR dostanie śmigłowce

Ministerstwo Zdrowia może podpisać kontrakt z francusko-niemiecką firmą Eurocopter na helikoptery dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. O unieważnienie przetargu wystąpiła włosko-brytyjska spółka AgustaWestland, której ofertę odrzucono.

Praca w Austrii bez podwójnego podatku

Już niedługo Polacy zarabiający tylko w Austrii, nie będą płacić podatku w Polsce. Ministrowie finansów obu krajów podpisali protokół w tej sprawie, ale skutki umowy - jeśli wejdzie w życie jeszcze w tym roku - zainteresowani odczują najwcześniej w 2010 roku.

"Fiskusie, daruj VAT dobroczynnym sms-om"

Organizacje pożytku publicznego i Centrum im. Adama Smitha apelują do Ministerstwa Finansów o objęcie SMS-ów na cele dobroczynne zerową stawką VAT. Obecnie obowiązuje 22-procentowy podatek od każdego datku wysłanego przez komórkę. Resort rozważa tę prośbę.