Najnowsze

Najnowsze

Polscy filmowcy na wojnie z piratami

Co drugi uczeń szkoły podstawowej ściąga z sieci nielegalną muzykę i filmy. Na każdy ściągnięty legalnie plik przypada aż 20 skradzionych. Stowarzyszenie Filmowców Polskich żąda od Ministerstwa Kultury ustawy zaostrzającej karanie piratów komputerowych.

Kredyt we frankach spłaca się sam

Kredyt na mieszkanie zaciągnięty w szwajcarskiej walucie okazuje się strzałem w dziesiątkę. Ekonomiści cytowani przez "Gazetę Prawną" radzą, by nadal czekać z ewentualnym przewalutowaniem kredytu na złotówki.

Mamy trzy miesiące na ratowanie stoczni

Komisja Europejska daje Polsce trzy miesiące na ratowanie stoczni - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Komisja przeanalizowała dziś poprawki rządu do planów restrukturyzacji stoczni, a także list premiera do Komisji w sprawie ratowania polskich przedsiębiorstw. We wtorek dojdzie do rozstrzygającej rozmowy telefonicznej premiera z przewodniczącym Jose Manuelem Barroso.

Amerykański rząd ratuje banki

Amerykański Sekretarz Skarbu, Henry Paulson, ogłosił plan ratunkowy dla Fannie Mae i Freddie Mac, dwóch największych amerykańskich kredytodawców stojących na granicy bankructwa. Obie instytucje gwarantują kredyty hipoteczne o wartości ponad 5 bilionów dolarów - to blisko połowa wartości wszystkich amerykańskich hipotek.

Wielka susza grozi Polsce

Susza dotyka prawie 70 procent polskich gmin i 60 procent gruntów ornych - alarmują eksperci. Jak wynika z ostatniego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, suszą zagrożonych jest ponad 2 tysiące gmin Polski. Problem ominie tylko Małopolskę.

Słowacja o krok od europejskiej waluty

Piętnaście lat po rozwodzie z Pragą, cztery po małżeństwie z Brukselą - Słowacja robi kolejny ważny krok: 1 stycznia wchodzi do strefy Euro. Już teraz Słowacy zaczynają przyzwyczajać się do dwóch walut: ceny w euro widnieją już w sklepach obok cen w koronach.

Kto będzie mógł pracować w święta?

Stacje benzynowe obok piekarni i cukierni znajdą się na liście placówek, których zakaz pracy w handlu w święta nie obowiązuje. Senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy ma dokładnie określić jakie podmioty gospodarcze będą mogły pracować w dni wolne.

Tanie nowe auto? Tylko z Azji...

Nie tylko indyjski koncern Tata, ale też chiński Brilliance ostrzą zęby na polski rynek. Czy zdobędą go równie skutecznie jak kiedyś koreański Daewoo?

Letnia żywność będzie tańsza

W okresie od czerwca do sierpnia żywność powinna być tańsza nawet o 3,5 procent - szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W maju, w Polsce roczny wzrost cen żywności był mniejszy niż w UE.

Za wyciek w Pekao dwa lata więzienia?

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych skontroluje Pekao SA oraz firmę, której bank powierzył przetwarzanie danych. - Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że doszło stwierdzi złamanie prawa, sprawa trafi do prokuratury - zapowiedział w TVN CNBC Biznes Generalny Inspektor Michał Serzycki.

Prezydent szuka ratunku, stoczniowcy zapowiadają strajk

Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał w poniedziałek z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barosso o polskich stoczniach. Tymczasem wśród załogi gdyńskiego zakładu trwa referendum w sprawie akcji protestacyjnej i strajku generalnego.

Drożej w PKP

Od poniedziałku podrożały niektóre bilety w spółce PKP Przewozy Regionalne. Zmiany obejmują oferty specjalne - między innymi za bilety turystyczne, przejazdy rodzinne oraz grupowe. Poza tym od dziś zmieniają się ceny biletów odcinkowych w pociągach osobowych oraz ceny biletów okresowych.

Ropa drożeje przez strajk w Brazylii

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku znów pną się w górę, po tym, jak brazylijski sektor wydobywczy rozpoczął strajk. Budzi to obawy o obniżenie o połowę dziennej produkcji ropy w tym kraju.

Mniejsza ulga obejmie więcej osób

Od 2009 roku zostaną zmienione przepisy o korzystaniu z ulgi rodzinnej w podatku PIT - zapowiada "Gazeta Prawna". Wysokość ulgi będzie obliczana proporcjonalnie do okresu wychowywania dziecka, przez co będzie mniejsza. Z prawa do ulgi będą mogli jednak korzystać opiekunowie prawni i rodziny zastępcze.

Kupujesz samochód? Przyszykuj dodatkowe 500 zł

Rejestrujesz samochód? Będziesz musiał zapłacić 500 zł, które odzyskasz dopiero przy złomowaniu auta. Tak zakłada nowelizacja ustawy o odpadach, która trafiła właśnie do uzgodnień międzyresortowych.

Rząd rozwiewa nadzieje chętnych na pomostówki

Dobiegają końca konsultacje projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej mówi "Gazecie Prawnej", że rząd nie ugnie się pod presją związków zawodowych, które domagają się, aby świadczenia te były wypłacane zdecydowanie większej liczbie osób.

Microsoft walczy o graczy

Microsoft obniży cenę swojego sztandarowego produktu dla graczy. Konsola Xbox 360 w wersji z dyskiem 20GB będzie kosztowała za oceanem 299 dol., a więc o dokładnie 51 mniej niż do tej pory. Dzięki temu, gigant z Redmond chce utrzymać pozycję lidera na rynku konsol next-gen w USA.

USA chcą ocalić zadłużonch gigantów

Rząd amerykański przyjdzie z pomocą dwóm wielki publicznym instytucjom gwarantującym kredyty hipoteczne i nie dopuści do ich bankructwa, które jeszcze bardziej pogłębiłoby kryzys.

Stocznie za Traktat?

- Sprawy Traktatu Lizbońskiego i polskich stoczni to dwa odrębne porządki, ale dla opinii publicznej obie mają kontekst europejski - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do pytania o nieoficjalne doniesienia niektórych mediów, jakoby Traktat Lizboński mógł stać się kartą przetargową w sprawie polskich stoczni.

Nowy iPhone - technologiczny bubel?

Długo wyczekiwany iPhone jest do kupienia już od piątku. Jednak miłośnicy tego sztandarowego produktu firmy Apple mogą czuć się zawiedzeni. Nie dość, że były problemy z jego aktywacją, to jeszcze cena jest wyższa niż zapowiadano.

Polska straszy Brukselę

Komitet Europejski przy Radzie Ministrów przygotował wniosek, w którym ma zwrócić się do Rady Unii Europejskiej, czyli do państw członkowskich, by to ona - a nie unijni komisarze - rozstrzygnęła o losie polskich stoczni. Rząd zwleka jednak z wysłaniem wniosku, bo wie, że ten wybieg oprócz postraszenia Brukseli może nie dać za wiele.

Koncerny oszukują polskich klientów

Sklepy przeliczają euro na złotówki według zawyżonego kursu i w ten sposób zarabiają na klientach. Nie ma branży, która nie chciałaby zarobić stosując przeliczniki sprzed kilku lat - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Uwaga na leki z Azji

Jedziecie na wakacje na Daleki Wschód, nie kupujcie tam lekarstw – apeluje do Polaków Służba Celna. Z przeglądu walizek turystów wracających z Indii czy Chin celnicy wiedzą, że nasi rodacy kupują w tych krajach leki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Kto i po co kupuje niebezpieczne dalekowschodnie podróbki lekarstw, a także jak dbać o swoje zdrowie podczas egzotycznych podróży

Czarne chmury nad stoczniami

Los polskich stoczni przesądzony? Wszystko wskazuje, że tak choć dopiero w poniedziałek dowiemy się czy przesłane przez ministra skarbu Aleksandra Grada dokumenty zyskają poparcie Komisji Europejskiej. Zdaniem obserwatorów szanse na takie rozwiązanie są niewielkie. Dodatkowo dziś ukraiński inwestor ISD zagroził, że wycofa się z prywatyzacji stoczni Gdynia jeśli do końca lipca nie zostaną zakończone negocjacje. Grozi również, że sprzeda udziały w stoczni Gdańsk jeśli spółka nie otrzyma wsparcia ze strony skarbu państwa. Czy takie wsparcie jest możliwe, a także jakie mogą być kolejne warunki Komisji Europejskiej?

Unia zafunduje szkołom mleko i owoce

Fundowane przez UE owoce i warzywa, uczniowie w szkołach będą mogli popić kefirem albo zagryźć serem dofinansowanym z unijnego budżetu. W piątek Komisja Europejska przyjęła nowy program, reklamując go hasłem "szkoła mlekiem płynąca".

Stoczniowcy do Tuska: Spieprzaj dziadu

Stoczniowy pat coraz poważniejszy. W Sopocie stoczniowcy z gdańskiego zakładu, podobnie jak wcześniej ich koledzy z Gdyni i Szczecina, demonstrowali na ulicach miasta i pod domem premiera Donalda Tuska. W międzyczasie ISD, właściciel Stoczni Gdańsk, który chce kupić także Stocznię Gdynia, zapowiedział, że nie da się tego zrobić bez pieniędzy z budżetu. Komisja Europejska, która w połowie lipca wyda decyzję w sprawie stoczni, nie chce jednak o tym słyszeć.

Polacy podróżują za granicę mniej niż sąsiedzi

Polacy znacznie częściej jako cel swoich wakacyjnych wojaży wybierają Polskę niż zagranicę - wynika z danych Eurostatu. Na urlop na obczyźnie decyduje się tylko 19 proc. wyjeżdżających. Dla porównania w Niemczech i na Litwie, takich osób jest aż 62 proc.

Kolejny rekord cen ropy

Cena ropy naftowej pobiła w piątek w południe kolejny rekord, zbliżając się do 146 USD za baryłkę. Jako powód wymienia się napięcie związane z próbami rakietowymi Iranu, groźbę zamachów na obiekty naftowe w Nigerii, a także zapowiedź strajku pracowników sektora naftowego w Brazylii.

Szef MFW o kryzysie: najgorsze za nami

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn, mówiąc o globalnym kryzysie finansowym, uznał, że "najgorsze już minęło". Zaznaczył jednak, że jeszcze długo bedziemy odczuwać efekty zawirowań na rynkach.

Trybunał Stanu za zaniedbania ws. stoczni?

- Przygotowujemy "białą", a w zasadzie "czarną księgę", zaniedbań w sprawie stoczni. Będą tam argumenty, żeby przed Trybunał Stanu postawić tych, którzy ich się dopuścili - stwierdził w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Manifestację w obronie swoich miejsc pracy przeprowadzili stoczniowcy z Gdyni.