Najnowsze

Najnowsze

Trybunał Stanu za zaniedbania ws. stoczni?

- Przygotowujemy "białą", a w zasadzie "czarną księgę", zaniedbań w sprawie stoczni. Będą tam argumenty, żeby przed Trybunał Stanu postawić tych, którzy ich się dopuścili - stwierdził w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Manifestację w obronie swoich miejsc pracy przeprowadzili stoczniowcy z Gdyni.

Urlop na żądanie zostaje

- Nie chcemy likwidować urlopu na żądanie ani ograniczać go tylko do wybranych grup zawodowych. Pracownik nie będzie mógł jednak łączyć dni przysługujących mu w ramach tego urlopu - zapowiada w "Gazecie Prawnej" wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko.

Sferia piątym operatorem komórkowym?

Operator telekomunikacyjny Sferia już w przyszłym tygodniu może zmienić się w kolejnego gracza na rynku komórkowym - donosi "Parkiet". Dotąd firma działa na rynku warszawskim, oferując bezprzewodową telefonię i dostęp do internetu.

Na stołecznym przystanku nie zapalisz

Upomnienie, a nawet do 500 zł mandatu grozi tym, których z zapalonym papierosem złapie straż miejska pod wiatą przystankową lub na placu zabaw w Warszawie - donosi stołeczna prasa. Ale już w parkach palić wolno.

Abolicja podatkowa dla emigrantów

Umorzenie zaległości podatkowych dla Polaków pracujących za granicą przewiduje ustawa, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm. Abolicja będzie dotyczyć podatników zarabiających w krajach, z którymi Polska ma, bądź miała, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Więzienie za podróbkę

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska przyłapana z podróbką torebki Coco Chanell naraziła się jedynie na uszczypliwe komentarze. Gdyby jednak zdarzyło jej się pojechać z nią do Francji czy Włoch, to nie dość, że wróciłaby bez torebki, ale jeszcze ze sporym mandatem lub nawet wyrokiem.

Karalne podróbki

Wakacyjna podróż po krajach Europy Zachodniej to nie sejmowe korytarze. Więc jeśli ruszasz na wycieczkę po UE z podróbką torebki Chanel pod pachą i w podróbce koszuli Lacoste - uważaj, bo francuscy celnicy rozbiorą cię, zabiorą torebkę i wlepią mandat. To samo może spotkać Cię we Włoszech. Co ma jednak zrobić konsument, który kupił podróbkę w przekonaniu, że to produkt markowy, a potem musi za to płacić nerwami i mandatem?

Co dalej ze stoczniami?

Mimo deklaracji rządu i zapewnień o walce do końca, coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym stocznie będą musiały ogłosić upadłość. A to oznacza m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za tak złą sytuację polskich stoczni, a także winę za fiasko rozmów z Komisją Europejską?

Kupić nieruchomość? Tylko w Polsce!

Polska zajmuje drugie miejsce pod względem atrakcyjności rynku nieruchomości wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na świecie jesteśmy na 9. pozycji - wynika z rankingu globalnej firmy doradztwa strategicznego A.T. Kearney.

Marcinkiewicz znalazł nową pracę

Tym razem o pracę dla byłego premiera nie było trudno. Kazimierza Marcinkiewicza zatrudni jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie - Goldman Sachs - informuje Newsweek.pl. Marcinkiewicz zostanie więc w Londynie, gdzie mieści się siedziba banku.

Orlen chce połknąć całe Możejki

PKN Orlen jest zainteresowany wykupieniem udziałów litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta, którymi obecnie zarządza litewski rząd. Nowy prezes Orlenu Wojciech Heydel rozmawiał o tym w czwartek z litewskim premierem Gediminasem Kirkilasem.

Grad: Potrzebujemy czasu dla stoczni

W stoczniowej batalii między Brukselą i Warszawą trawa walka z czasem. Jej wynik wydaje się być jednak przesądzony. - Jesteśmy w stanie spełnić oczekiwanie Komisji Europejskiej co do prywatyzacji i restrukturyzacji polskich stoczni, ale nie da się tego przeprowadzić w tak krótkim terminie – powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Rzecznik KE Jonathan Todd nie skomentował nawet wypowiedzi polskiego ministra.

Na czas olimpiady Chińczycy zamkną fabryki

Chińskie władze na czas trwania olimpiady nakazały zatrzymanie produkcji w fabrykach w okolicy Pekinu. W ten sposób chcą walczyć ze smogiem nad miastem i zapewnić uczestnikom olimpiady czyste powietrze. Dla producentów oznacza to gigantyczne straty.

Los stoczni przesądzony? Stoczniowcy na ulicach Szczecina

Coraz więcej obaw, że decyzja Komisji Europejskiej będzie dla polskich stoczni niekorzystna. - Decyzja jest już prawie przesądzona - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes eurodeputowany Dariusz Rosati. Tymczasem za wygraną nie dają sami stoczniowcy. W Szczecinie wyszli na ulice.

Świąteczne zakupy już w lipcu

Kiedy wybrać prezenty na Boże Narodzenie? Najlepiej w lipcu! Tak przynajmniej przekonują brytyjscy sprzedawcy zabawek, którzy już teraz próbują rozkręcić spiralę świątecznej sprzedaży. Na szczęście choinek jeszcze nie ustawiają...

Łatanie internetowej dziury

Przypadkowe odkrycie ujawniło poważną lukę bezpieczeństwa w powszechnie używanych systemach komputerowych. Aż pół roku specjaliści z wielu firm potajemnie pracowali nad jej usunięciem - i teraz zawiadamiają, że nasze dane znów są bezpieczne.

Transportowcy zapłacą za hałas i spaliny

Nowa unijna dyrektywa zmieni jesienią zasady opłat dla ciężarówek - informuje "Puls Biznesu". Komisja Europejska chce nałożyć opłaty za zanieczyszczanie środowiska i hałasowanie. Będzie drożej.

Trzy modele Taty dla Polaków

Indyjski koncern motoryzacyjny Tata już niedługo pojawi się w Polsce - zapowiada "The Wall Street Journal Polska". Ma podbić nasz rynek trzema modelami: pick-up'em Tata TL, SUV-em Safari i kompaktową Indicą - najpopularniejszym autem Indii.

Sejm zgodny jak rzadko

Sejm zlikwidował funkcję Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej i cały jego urząd. Posłowie byli wyjątkowo zgodni: za ustawą głosowało 432 parlamentarzystów, nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Jedno okienko" już/dopiero w 2009

Rząd ma radykalnie uprościć procedury rejestracji firm. Jak dowiaduje się "The Wall Street Journal Polska", od marca przyszłego roku wszystkie formalności będzie można załatwić przy jednym okienku, a od 2011 r. – przez internet.

Alarm dla rządu: Polacy będą najbiedniejsi w Unii

Możemy stać się jednym z najbiedniejszych krajów Unii, z którego najzdolniejsi emigrują, a najbardziej prężne firmy przenoszą się do krajów o niższych podatkach - takie wnioski wynikają z raportu rządowych ekspertów, o którym pisze "Gazeta Wyborcza".

Balcerowicz: Polska bez reform pełza za Zachodem

- Błędem jest pogląd, że szybki wzrost gospodarczy Irlandia zawdzięcza głównie napływowi środków unijnych. Najważniejsze okazały się reformy. Usunięcie deficytu, zmniejszenie wydatków, obniżenie podatków – stwierdza Leszek Balcerowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Kupcy stoczni muszą ograniczyć żądania

W czwartek potencjalni inwestorzy polskich stoczni mają odpowiedzieć, czy dostosują się do wymagań Komisji Europejskiej. Jeszcze w środę wieczorem minister skarbu Aleksander Grad przekonywał firmy zainteresowane zakupem stoczni Gdynia i Szczecin, by nie żądały dalszego wsparcia dla stoczni po ich restrukturyzacji. Polska musi dziś przesłać do KE poprawione plany restrukturyzacji obu stoczni.

Kiedy na giełdę wrócą byki?

Ludzie o słabych nerwach masowo wyprzedają akcje i umarzają jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a tymczasem stały się już one na tyle tanie, że wytrawni gracze zaczynają je teraz kupować. - To optymistyczny sygnał, ale nie warto się jeszcze ekscytować - mówił w TVN CNBC Biznes Marcin Lachowski, analityk DM BGŻ.

Ciemne chmury nad Silesią

Prywatyzacja kopalni Silesia w prokuraturze. Już we wtorek TVN CNBC Biznes informował, że Kompania Węglowa, właściciel Kopalni Silesia unieważniła przetarg za zakup kopalni, a przedstawiciele związków zawodowych zamierzają w związku z tym skierować sprawę do prokuratury przeciwko władzom Kompanii.

Rekordowo silny złoty

A mocny polska waluta to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają się na zakupy albo na zagraniczne wakacje. Rekordowo silny złoty powinien także cieszyć spłacających kredyty w walutach obcych. Czy może także skłonić do powrotu polskich emigrantów?

Polacy wracają

Część rodaków nie zamierza czekać 10-15 lat za granicą na wyrównanie zarobków i już teraz decyduje się na powrót do kraju. Dlaczego? Bo w Europie Zachodniej coraz wyraźniej widać spowolnienie gospodarcze, a tym samym coraz trudniej znaleźć tam dobrze płatną pracę. Problem w tym, że już niedługo także w Polsce może pod tym względem nie być wesoło.

Polska notorycznie łamie unijne prawo

Złej passy Polski w Brukseli ciąg dalszy. Żeby goryczy porażki w sprawie stoczni było mało, okazuje się, że nasz kraj zadomowił się w czołówce członków Unii Europejskiej, którzy w największym stopniu ignorują albo łamią unijne przepisy rynku wewnętrznego - podała Komisja Europejska. A na dodatek zostaliśmy ukarani za brak kontroli nad pieniędzmi przyznawanymi rolnikom.

Volvo pojedzie na chińskim silniku

Chińczycy mogą przejąć od Forda szwedzką markę Volvo - donosi internetowe wydanie magazynu Forbes powołując się na chińską prasę. Nabywcą miałaby stać się spółka produkująca samochody pod nazwą Chery - jeden z najmłodszych producentów w burzliwie rozwijającej się chińskiej branży samochodowej.

Prywatyzacja PKO poróżniła rząd

- W rządzie jest spór co do emisji nowych akcji banku PKO BP - poinformował w środę wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. I podkreśla, że bank nie miał być dalej prywatyzowany. Ministerstwo skarbu chce kontynuować prywatyzację, ale zaznacza: - Jednym z założeń jest, że skarb państwa nie utraci pakietu kontrolnego banku - uspokajał w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu państwa Michał Chyczewski.