Najnowsze

Najnowsze

Złoto w cenie

Ceny złota osiągnęły w poniedziałek kolejny rekordowy pułap. Na giełdzie Comex w Nowym Jorku za uncję płacono 929 dolarów i 80 centów. Tyle kosztował ten kruszec w kontraktach na luty i była to cena najwyższa w historii.

Budryk: Przełom w rozmowach?

O tym, że po raz pierwszy od dawna rozmowy były "merytoryczne", a nawet o "pewnym zbliżeniu stanowisk" mówili liderzy strajkujących górników po poniedziałkowych negocjacjach z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Strajk w "Budryku" trwa od 43 dni.

Entuzjastyczne prognozy dla polskiej gospodarki

W 2008 r. Polska znajdzie się w grupie najszybciej rozwijających się państw Unii Europejskiej. Zdaniem Komisji Europejskiej polska gospodarka rozpoczyna ten rok z bardzo dobrymi wynikami makroekonomicznymi i optymistycznymi prognozami.

Ruszyła lawina żądań odszkodowań za blokadę granicy

- Ukraińskie firmy transportowe zwróciły się do władz swego kraju z apelem o wyegzekwowanie od Polski odszkodowań za straty poniesione z powodu blokad na granicy między obu państwami - podała agencja Interfax-Ukraina. Z kolei zdaniem władz białoruskich straty wynikające z przestojów pojazdów z ładunkami na białorusko-polskiej granicy powinna pokryć Unia Europejska.

Konsumenci stają się nieufni

- W styczniu 2008 r., podobnie jak w grudniu 2007 r., uległy pogorszeniu wskaźniki ufności konsumenckiej. Utrzymał się jednak korzystny dystans wobec wyników z poprzednich miesięcy i lat - podał Główny Urząd Statystyczny.

NBP widzi gospodarkę na różowo

- Oceny sytuacji w przedsiębiorstwach w IV kwartale 2007 roku i prognozy na I kwartał br. sugerują utrzymanie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego "Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw".

Pawlak: Sprawdzamy, jak nałożono karę dla J&S

- Kara dla spółki paliwowej J&S Energy nie była nałożona skutecznie i to jest głównym powodem uchylenia tej decyzji - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zapowiedział wyjaśnienie, dlaczego tak się stało.

McDonald's zaprasza na studia

Brytyjski McDonald's wprowadza jednolity system szkoleń kończących się powszechnie uznawanym egzaminem. Na "podstawowym kursie dla kierownika zmiany" firma uczy słuchaczy zasad obsługi klienta, marketingu oraz zarządzania.

Włoski strajk opolskich kolejarzy

Opolscy kolejarze, którzy domagają się 500 zł podwyżki, rozpoczęli włoski strajk - wszystkie obowiązki wykonują bardzo skrupulatnie, zgodnie z regulaminem technicznym, ale powoli. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami kolei, załoga zamierza 5 lutego rozpocząć głodówkę, a później nawet strajk generalny.

Niemcy wykupują polski rzepak

W Europie powstaje coraz więcej fabryk biopaliw, a zasiewy rzepaku zamiast rosnąć - maleją. W Polsce odwrotnie. W ubiegłym roku eksport rzepaku wzrósł trzykrotnie - pisze "Rzeczpospolita". Najwięcej kupują Niemcy.

Rynki zaczęły tydzień od spadków

Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od spadków. Nasz rynek stracił w ślad za giełdami na świecie, które czekają na dane makroekonomiczne z USA. Warszawskim inwestorom niepokój jednak nie udzielił się aż tak bardzo, bo już w pół godziny po otwarciu giełdy WIG20, choć powoli, to zaczął iść w górę. Potem jednak znów spadł.

Polacy nie lubią marki z supermarketu

W zachodniej Europie marki własne, czyli produkty renomowanego producenta z etykietką sklepu dyskontowego, robią furorę. Są dużo tańsze, a jakościowo takie same, jak te w oryginalnym opakowaniu. Polakom jednak nie przypadły do gustu - czytamy w "Rzeczpospolitej".

ZUS zwróci "zgubione" pieniądze

- Kobiety, którym ZUS w latach 1999-2001 nie odprowadził składek na ich konta emerytalne, odzyskają swoje pieniądze wraz z odsetkami - zapewniła w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak. Zakład przez dłuższy czas ukrywał, że "zgubił w systemie" składki 900 tys. kobiet przebywających w tym okresie na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Szturm płaskiego ekranu

Dzięki inwestycjom azjatyckich koncernów produkcja telewizorów skoczyła w Polsce w ubiegłym roku o ponad 100 proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej". Rozwija się także rodzimy rynek. Dlatego "plazma" wisi w coraz większej ilości polskich domów.

Pawlak trzyma prezesa bez kompetencji?

Spółka paliwowa J&S Energy nie będzie musiała płacić prawie 0,5 mld zł kary. Wicepremier Waldemar Pawlak uchylił decyzję, bo nakładając karę popełniono błędy formalne. Dlaczego minister gospodarki nie wyciąga odpowiedzialności wobec osoby, który popełniła taki błąd? - pyta "Rzeczpospolita".

Polska stawia na bioenergię

Rząd chce zachęcić do inwestowania w ekologiczne źródła energii. Jak dowiaduje się "Polska", ci, którzy zamierzają ogrzewać swój dom biomasą, zbudować elektrownię wodną lub wiatrową będą mogli dostać od państwa preferencyjną pożyczkę.

Celnicy protestują, firmy liczą straty

Strajk równa się strata. Celnicy protestują, a przedsiębiorcy cierpią. I tak już przeciążone przejścia graniczne na wschodniej granicy teraz są sparaliżowane. Stoją przed nimi kilometrowe kolejki TIRów, na odprawę trzeba czekać po 3-4 dni. Wszystko przez strajk celników, którzy domagają się podwyżek i uprawnień emerytalnych - w tej sprawie rozmawiali dziś z rządem. A straty liczą już zarówno firmy transportowe jak i powiązani z nimi eksporterzy i importerzy.

"Siemens" zadba o bezpieczeństwo na Okęciu

- Firma "Siemens" dokończy budowę systemu bezpieczeństwa Terminalu 2 na warszawskim Okęciu - poinformował rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) Artur Burak.

Karuzela w NBP

Piotr Wiesiołek jest kandydatem na stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego - poinformowało w piątek w komunikacie biuro prasowe NBP. Jego kandydatura została zgłoszona prezydentowi. Wcześniej dotychczasowy wiceprezes Jerzy Pruski złożył rezygnację ze stanowiska, bo "nie ma możliwości dalszego, faktycznego sprawowania funkcji w efektywny sposób".

Sawicki: Zmiany w ARiMR były konieczne

Zmiany w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa były konieczne – przekonywał w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki. I zapewniał, że "rewolucji kadrowej nie będzie".

"Zablokujemy Warszawę lub dojazdy do stolicy"

- Jeśli nie dojdzie do szybkiego rozładowania kolejek TiR-ów, to 28 stycznia punktualnie o godz. 12:00 kierowcy zablokują drogi dojazdowe do wschodniej granicy - ostrzega Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego. Jak wynika z informacji TVN24 może również dojść do paraliżu Warszawy.

Budryk: Strajkujący wracają do dawnych postulatów

Liderzy trwającego od 40 dni strajku w kopalni "Budryk" zdecydowali, że powrócą do pierwotnych postulatów sporu zbiorowego sprzed dwóch miesięcy - to wynik kolejnej tury rozmów z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Bułgaria chce mieć dwie rury

Tydzień po tym, jak Bułgaria przyłączyła się do rosyjskiego gazociągu South Stream, rząd w Sofii deklaruje, że popiera również konkurencyjny projekt Unii Europejskiej - Nabucco. Bułgarzy twierdzą, że oba projekty się nie wykluczają.