Najnowsze

Najnowsze

Miliardowe straty OFE

Przyszli emeryci oszczędzający w otwartych funduszach stracili w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy 17,7 mld zł. Pogorszenie wyników związane jest ze słabą sytuacją na giełdzie w Warszawie.

Z komórką na zakupy

Niebawem zamiast portfela w kieszeni wystarczy telefon komórkowy. Już dziś można za pomocą aparatu zakupić gadżety komórkowe, zapłacić za parkowanie czy napój w automacie.

Wracają znad Tamizy nad Wisłę

Brytyjscy pośrednicy szukają Polaków do pracy w... ojczyźnie. Agencja, która ma pięć oddziałów na Wyspach, rozpoczęła właśnie rekrutację dla przedsiębiorstw ze Śląska, z Warszawy i Łodzi.

Lekarze zarabiają coraz więcej

Lekarze w Polsce zarabiają miesięcznie nawet 30 tysięcy złotych. Czyli mniej więcej tyle, ile ich zawodowi koledzy w Niemczech czy we Francji - wynika z najnowszego raportu przygotowanego dla Ministerstwa Zdrowia, do którego dotarł "Dziennik". Nie oznacza to jednak, że wszyscy zarabiają tak dobrze.

"Świńskie" ceny

Żywność, a przede wszystkim chleb, mięso i warzywa oraz ich przetwory, mają po wakacjach zdrożeć nawet o 10 proc. Polska jest w czołówce najdroższych państw Europy - alarmują eksperci.

Zagrożony tranzyt ropy i gazu przez Gruzję

Gruzja to kluczowe na Kaukazie ogniwo w łańcuch państw, które miały zapewnić Europie niezależny od Rosji tranzyt gazu z nowych złóż nad Morzem Kaspijskim i w Azji. Konflikt militarny między Rosją i Gruzją zaognił obawy o eksport ropy z regionu morza Kaspijskiego.

Świetny czas dla reklamy internetowej

CR Media Consulting, firma doradcza rynku mediów i reklamy, obniża prognozę przychodów reklamowych na 2008 i 2009 rok. Tegoroczny wzrost przychodów reklamowych mediów netto ma być mniejszy niż zapowiadano. Za to reklama internetowa ma się świetnie.

Szydzą z agentów?

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych zamierza pozwać do sądu Towarzystwo Ubezpieczeń Link4 za kampanię reklamową, która "wyszydza i przedstawia w złym świetle" ich grupę zawodową. Eksperci uważają kampanię za nieetyczną, a Link4 zaciera ręce.

Puste kieszenie branży spożywców

Firmy spożywcze zostały pozbawione dostępu do wielomiliardowych funduszy unijnych. Bruksela zmieniła kryteria przyznawania pomocy unijnej, a urzędnicy... zaspali. Z powodu restrykcyjnych i - zdaniem polskich firm - dyskryminujących kryteriów przyznawania środków, z możliwości uzyskania pomocy zostały całkowicie wykluczone największe polskie firmy spożywcze.

Samochodowy ścisk

Ponad 131,1 tys. używanych samochodów trafiło do Polski w lipcu. W tym roku sprowadzimy ponad milion pojazdów. To rekord od sierpnia 2004 roku. A będzie ich jeszcze więcej - prognozują eksperci. Wzrostowi importu najbardziej pomaga mocny złoty.

Wielki wakat po poborowych

Uzawodowienie armii od przyszłego roku wiąże się z likwidacją służby zastępczej. Koniec obowiązkowej służby wojskowej oznaczać będzie brak najtańszej siły roboczej w szpitalach, hospicjach, domach pomocy i patrolach policji. Niemal 8 tysięcy najmniej wdzięcznych miejsc pracy pozostanie nieobsadzonych - alarmuje "Rzeczpospolita".

Cyber-kryminaliści w natarciu

Olimpiada w Pekinie okazuje się też dobrą okazją dla internetowych przestępców. Tematyka igrzysk przyciąga naiwnych i wyzwala niewyczerpane pokłady fantazji tych, którzy starają się ich naciągnąć.

Czy wojna w Gruzji wpłynie na ceny ropy?

Przedłużający się konflikt na Kaukazie może mieć wpływ na ceny ropy - przewidują analitycy rynku. Gruzja jest jednym z kluczowych krajów w transporcie ropy. Jak poinformowała agencja Reuters, Rosjanie próbowali zniszczyć największy rurociąg biegnący przez Gruzję, którym transportowana jest ropa z Azerbejdżanu do Europy.

Diesel tańszy?

Kiedyś były droższe ale można je było taniej zatankować - teraz samochody z napędem diesla znacznie staniały tyle że ich tankowanie jest zdecydowanie droższe. A wiec przed polakami trudna alternatywa - co wybrać - diesla czy benzyniaka, szczególnie, że ceny tych samochodów są u niektórych dealerów już równe - argumenty za i przeciw zebrał Marek Klapa.

Antypolski strajk Anglików

Prawie 300 Anglików, pracowników budowy elektrowni Langage Energy Centre w pobliżu Plymouth, przez osiem godzin strajkowało przeciw planom zastąpienia 16 brytyjskich pracowników Polakami.

Nie chcą polskich stoczni

W piątek, o godz. 14 minął termin składania ofert przez potencjalnych inwestorów Stoczni Gdańsk i Gdynia. Taki termin wyznaczył resort skarbu. Teraz jednak daje inwestorom jeszcze dwa tygodnie, bo nowej oferty nie złożył żaden z nich.

Prawie jak liniowy

Akcja PIT 2007 podliczona. Polacy oddali fiskusowi z tego, co zarobili w zeszłym roku 34,4 mld zł. Ponad 94 proc. z 25,2 mln podatników, którzy złożyli zeznanie podatkowe, rozliczyło się według najniższej, 19-proc. stawki - wynika z danych ministerstwa finansów.

Tanieją kredyty we frankach

Ci, co wzięli kredyt we frankach szwajcarskich, mają powody do zadowolenia. Kurs tej waluty spadł bowiem w stosunku do złotego o jedną trzecią w ciągu czterech lat.

Drogie sprzątanie

Nie ceny żywności ani energii, ale ceny usług komunalnych rosną najszybciej. Niestety wraz z nimi wzrośnie także inflacja - ostrzegają ekonomiści.

Polskie banki mają się bardzo dobrze

Dzięki rosnącym zyskom z kredytów, polskie banki mają się bardzo dobrze. Jednak skutki kryzysu na światowych rynkach prędzej czy później odczujemy.

Na mszę do cyberkościoła

Komputer w zakrystii nikogo już nie dziwi. Księża nie boją się także nowinek technologicznych. Nowoczesność zajrzała do kościołów i na parafie, a wraz z nią reklama, moda i marketing.

Polak zmęczony pracą

Polacy pracują ponad siły - alarmuje dziennik "Polska", powołując się na dane GUS. Zbyt wiele czasu poświęcanego pracy zawodowej ma rujnować nasze związki rodzinne i zdrowie.

Czarne chmury nad stoczniami

W piątek mija termin składania ostatecznych ofert na zakup stoczni w Gdyni i Szczecinie. Jak pisze "Rzeczpospolita", nowi chętni dotąd się nie pojawili, a już złożone oferty budzą niepokój w resorcie skarbu. Na przekonanie Brukseli do planów ratowania polskich zakładów zostaje nieco ponad miesiąc.

Stary sprzęt nie na śmietnik

Kupujesz nowy telewizor, czy pralkę? Poczciwą Franię, czy Rubina musisz oddać do sklepu. Od 20-stu złotych do nawet 5-ciu tysięcy kary zapłaci ten, kto wyrzuci na śmietnik stary telewizor, odkurzacz, czy pralkę. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie.

Litwa nieugięcie bojkotuje Bałtycką Rurę

Premier Gediminas Kirkilas zaprzeczył, jakoby Litwa prowadziła podwójną grę w sprawie ignalińskiej elektrowni i swojego stanowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego. Wg prasowych doniesień litewscy politycy mieliby zrezygnować z bojkotu gazociągu w zamian za zgodę Unii na przedłużenie pracy elektrowni atomowej w Ignalinie, lub tańsze surowce z Rosji.

Hipermarkety jak kantory

W polskich hipermarketach Tesco i Carrefour można płacić w euro, ale kurs wymiany jest rekordowo niski - czytamy w "Rzeczpospolitej". Na "dużych" zakupach zapłaconych w europejskiej walucie sieci zarabiają dodatkowo nawet kilkanaście złotych.

Francuzi odchudzą się... podatkiem?

Urzędnicy francuskiego ministerstwa finansów oraz zdrowia mają własną wersję diety-cud. W trosce o "linię" społeczeństwa chcą podwyższyć stawkę VAT na "zbyt tłuste, słodkie lub słone" artykuły spożywcze - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Uprzywilejowana 5,5-procentowa stawka na żywność w ich przypadku wzrosłaby do regularnych 19,6 proc.

Mocny złoty zabrał nam 40 mld złotych

Umacniająca się złotówka sprawia, że kurczy się pula unijnych środków przyznanych Polsce lata 2007-2013. "Gazeta Prawna" wyliczyła, że w ciągu roku budżet skurczył się o 40 mld euro. I będzie się dalej zmieniejszał.