Najnowsze

Najnowsze

Recesja w UE?

Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young

Bankructwa banków

Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.

Moda na czasy kryzysu

Chociaż na świecie szaleje kryzys finansowy, atmosfery kończącego się tygodnia mody w Mediolanie nie psują nawet prognozy słabszej sprzedaży detalicznej. Szefowie wielkich domów mody przekonują, że kryzys wkrótce się skończy, a klienci dopiszą jak zwykle.

Te wstrętne pop-upy

Denerwujące, ruchome okienka z reklamami? Nie dające się zamknąć, "umykające" ikonki krzyżyka, reklamy uciekające sprzed kursora? Teraz walkę z nimi zaczyna Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ekologiczne ulice

Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?

Chemikalia w chińskim mleku już od wielu lat?

Afera z mlekiem zawierającym melaminę nie jest prawdopodobnie pierwszym takim przypadkiem w Chinach. Jak ustalili dziennikarze niemieckiej telewizji ZDF, w prowincji Hebei od lat przy pomocy chemikaliów i wody "rozmnaża się" mleko.

Min. Grad chce znów rozmawiać z Brukselą

Minister skarbu Aleksander Grad poprosił unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes o dwa spotkania w sprawie planów restrukturyzacji polskich stoczni - poinformował w piątek resort skarbu. Minister wysłał w tej sprawie list do Brukseli.

Pieniądze coraz droższe

Kredyty są coraz droższe - także w Polsce. Bankom jest coraz trudniej pozyskać pieniądze, które potem pożyczają klientom. Te trudności muszą odbijać się na kosztach kredytów.

Banki pod presją

Przedstawiciele sektora bankowego na całym oczekują z niecierpliwością na decyzję Kongresu o 700 mln zatwierdzeniu planu wykupu toksycznych aktywów. Kończy się cierpliwość inwestorów, na giełdach zaczynają dominować spadki.

Abolicja podatkowa nieatrakcyjna?

Zainteresowanie podatników abolicją dotyczącą nieujawnionych dochodów zagranicznych jest niewielkie - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAP w niektórych izbach skarbowych. Pierwszy z terminów na skorzystanie z nowych przepisów upływa za 10 dni.

Fiskus piraci na całego

Pół terabajta nielegalnych plików znaleziono na serwerach izb skarbowych w Gdańsku i Łodzi. Taka ilość danych zajęłaby ponad sto płyt DVD. Postępowanie w tej sprawie prowadzi gdańska Prokuratura Okręgowa (PO).

TP SA zapłaci stutysięczną karę

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę w wysokości 100 tysięcy złotych, nałożoną na Telekomunikację Polską - podał Urząd Komunikacji Elektronicznej. Telekomunikacyjny potentat został ukarany przez UKE za nieprzedłożenie do zatwierdzenia projektu zmiany regulaminu usługi Internet DSL

Nie bójmy się euro

Wejście Polski do strefy euro nie spowoduje wzrostu cen, wręcz przeciwnie - mogą one się obniżyć – twierdzą eksperci z firmy Deloitte. - Można powiedzieć, że teraz ceny są zawyżane, bo nie jesteśmy w euro – ocenia Jakub Bojanowski, partner w dziale zarządzania ryzykiem Deloitte.

Fortis Bank: nie zbankrutujemy

Fortis Bank Polska zapewnia o stabilnej pozycji banku. W przesłanym mediom komunikacie bank zapewnia, że liczba wycofanych przez klientów depozytów jest niewielka. Spekulacje o słabej kondycji tego belgijskiego banku powodują, że drugi dzień z rzędu spadają jego akcje.

Bezrobotnych mniej, a pracujący bardziej wydajni

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w sierpniu wyniosła 192,3 tys. osób, o 20,7 tys. mniej niż w lipcu 2008 r. i o 12,5 tys. mniej niż przed rokiem - podał GUS. Za to ci, co pracują, są bardziej wydajni - ich efektywność wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Irlandia pierwszą ofiarą recesji w UE

Recesja dotarła do Unii Europejskiej. Irlandia jest pierwszym krajem z piętnastki strefy euro, której sytuacja ekonomiczna spełnia szeroko akceptowaną definicję recesji.

Ogrzewanie będzie droższe

Wniosek o średnio 20-procentowe podwyżki złożyło ponad 200 ciepłowni w całym kraju. Większość z nich narzeka na drożejący węgiel i malejące zapasy surowca.

UE chce rzucić sieć na Polskę

Szybki internet dla każdego do 2010-go roku chce zapewnić Komisja Europejska. Nie wiadomo jednak kto będzie go dostarczał, w przypadku gdy UKE zapowiada podział Telekomunikacji Polskiej jako firmy dominującej na rynku.

Ukraina walczy o niższe ceny gazu

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że sugerowana przez Gazprom cena gazu 400 USD za 1000 m sześciennych, to dla gospodarki Ukrainy "absolutny szok".

Ile banków trzeba jeszcze uratować?

Nadal niepewna jest przyszłość planu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego przedstawionego przez sekretarza skarbu Henrego Paulsona. Tymczasem aktywa zagrożonego bankructwem Washington Mutual przejął za 2 mld dolarów JP Morgan Chase. Cały świat zastanawia się, ile jeszcze banków trzeba będzie uratować.

Gospodarka Eurolandu zwalnia

Co raz bardziej pogarsza się tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro - we wrześniu indeks EuroCoin, mierzący ekspansję gospodarczą w 15 krajach Eurolandu, spadł do 0,04 pkt z 0,17 pkt w sierpniu. Polska gospodarka w III kwartale też będzie się rozwijać w wolniejszym niż dotąd tempie.

Spadają ceny na rynku surowców rolnych

Trwający od lipca spadek cen na rynku surowców rolnych nadal nie przekłada się na spadek cen żywności. Handlowcy odbijają sobie wzrost innych kosztów, czyli płac pracowników, energii, środków transportu.

Nowe inwestycje w centra handlowe

Amerykański deweloper Polimeni International w ciągu kilku najbliższych lat zainwestuje w Polsce 500 mln USD w budowę centrów handlowych i apartamentowców.

Lekarz zarabia już 15 tys. zł

W ciągu ostatniego roku zarobki lekarzy rosły 2-3-krotnie szybciej niż płace w gospodarce. Wszystko głównie dzięki podniesieniu stawek za dyżury - podaje "Parkiet".

Rosną apetyty świętych krów

Rada Ministrów nie zgadza się na większość planów finansowych na 2009 r. przedstawionych przez tzw. święte krowy. Obciąć ich wydatki może tylko Sejm. A ten nie może dojść do porozumienia ile zabrać i komu dodać - pisze "Rzeczpospolita".

Czy Ciechowi upiecze się VAT?

Afera, z wyłudzaniem milionów VAT może, której głównym bohaterem był chemiczny gigant - firma Ciech już w przyszłym roku może się przedawnić.

Telewizja na kartę

Na polskim rynku telewizji satelitarnej pojawia się nowy produkt: telewizja na kartę. Bez abonamentu, opłacana w systemie pre-paid (na wzór znanych usług telefonicznych). Nowa usługa startuje 3 października, oferuje ją należąca do ITI Neovision spółka Cyfrowy Dom.

Pawlak: wkrótce konta walutowe dla firm

Rychła zmianę prawa dewizowego i kodeksu cywilnego, która pozwoli przedsiębiorcom prowadzenia kont w walutach wymienialnych zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak. - Będziemy apelować do marszałka Sejmu, by tę ustawę szybko poddał pod głosowanie – zapowiedział wicepremier.