Najnowsze

Najnowsze

Rzesza chętnych na cyfrową TV

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęło 14 wniosków o miejsce w pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska. Wśród kandydatów jest spółka Telekomunikacji Polskiej i rozgłośnie radiowe. Szefowa UKE straszy TVN i Polsat.

Toyota obniża produkcję w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Toyota sprzeda w 2009 roku, o siedem procent mniej samochodów, niż wcześniej zakładano. Japoński koncern zapowiedział w związku z tym obniżenie produkcji w Polsce i Wielkiej Brytanii. Rekordowe ceny ropy naftowej i spowolnienie gospodarcze wpływają na spadek globalnego popytu na auta, także tej marki

Kto wygra wybory prezydenckie w USA?

Jeśli prawdą jest, że pieniądze rządzą światem, to zadecydują też o tym, kto będzie rządził Ameryką. Według analityków notowania spółek indeksu Standard & Poor's przewidują kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie. Historyczną prawidłowość tej zasady sprawdzała reporterka TVN CNBC, Karolina Hytrek.

Fiskus idzie do kościoła

Resort finansów zamierza informować o abolicji podatkowej w polskich kościołach m.in. w Wielkiej Brytanii. Przygotowana w Ministerstwie Finansów kampania "Ulga na powrót" ma przyciągnąć do kraju Polaków pracujących za granicą.

Hamowanie na kolei

Polska kolej stoi. Mimo, że do końca roku zostały tylko cztery miesiące, większość pieniędzy na jej unowocześnienie - nie została wykorzystana. Ministerstwo Infrastruktury ma jednak plan dla Polskich Kolei na najbliższych kilkanaście lat. Przedsiębiorcy tymczasem alarmują, że rząd nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami zaplanowanym na ten rok.

Chiński syndrom

Polski minister walczy z polskim przedsiębiorcami za pomocą swojej tajnej broni -chińskiej broni. Minister sportu uważa, że europejskie firmy stadiony chcą wybudować za drogo i ratunkiem dla finansów państwa i planów Euro 2012 będą firmy z państwa środka. I tymi słowami wywal wściekłość polskich przedsiębiorców

Na mundurkach nie zarobią

Były szyte na miarę, ale dzisiaj uwierają - mundurki szkolne - Przywrócony do łask za czasów Romana Giertycha obowiązek noszenia w szkołach specjalnych strojów - po wyjątkowo krótkim okresie zostaje zniesiony. Problem mają szkoły, które podpisały kilkuletnie umowy z dostawcami, ale jeszcze większy kłopot mają te firmy, które swoje plany na najbliższe lata oparły właśnie na mundurkowym biznesie

Lotniskowy bezrękawnik

Oddany wiosną do użytku Terminal 2 na Okęciu nadal lśni nowością, ale zdziwienie podróżujących budzi to, że najczęściej do samolotu zamiast bezpośrednio z terminalu przez rękaw muszą pojechać autobusem. Okazuje się, że za udostępnienie rękawa linie lotnicze muszą dodatkowo płacić.

Toyota zwalnia bieg w Polsce

Toyota zapowiada obniżenie produkcji w jednym ze swych polskich zakładach - fabryce silników w podwrocławskim Jelczu-Laskowicach. Produkcja w zakładzie wytwarzających skrzynie biegów w Wałbrzychu ma przebiegać bez zmian.

Związkowcy skrzykują frekwencję

Piątkowa manifestacja związkowa w Warszawie, zapowiadana początkowo na 50 tysięcy uczestników, może nie być tak liczna. Organizator ulicznego protestu NSZZ Solidarność prowadzi intensywną akcję zachęcającą do udziału w marszu, a na pikietę określaną mianem "spontanicznego zrywu" dziennikarze dostają zaproszenia od agencji public relations.

Giełda wskaże prezydenta

Kierunek, w którym będą podążały indeksy na amerykańskich giełdach, wskaże zwycięzcę w wyborach prezydenckich. Eksperci zza oceanu twierdzą, że spadające indeksy zawsze oznaczają wygraną kandydata przeciwnej partii, niż urzędujący prezydent. - To czysta spekulacja - mówi w TVN CNBC Biznes Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion Doradcy Finansowi.

Już zatrudniają na stałe

Przełom na polskim rynku pracy - firmy coraz chętniej zatrudniają na czas nieokreślony, a umowy terminowe powoli odchodzą do lamusa. To efekt spadającego w błyskawicznym tempie bezrobocia - ocenia "WSJ Polska".

Niania - tylko z certyfikatem

Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczenie dostępu do kolejnych 23 zawodów, tym razem okołomedycznych: m.in. masażysty, opiekunki do dzieci czy dietetyka. - To średniowiecze. Przywileje dla wybranych i wyższe ceny dla konsumentów - alarmują eksperci.

Chińczycy znów są w Iraku

Jest ważny na 20 lat i warty trzy miliardy dolarów. Chiny i Irak podpisały właśnie pierwszy po upadku Saddama Husajna kontrakt na eksploatację złóż ropy naftowej i ich dostawy do Pekinu.

Abolicja podatkowa z pułapką

6 października 2008 to ostatni dzień na złożenie wniosku o abolicję podatkową dla osób zarabiających za granicą w 2002 r., przypomina "Gazeta Prawna". Termin dla tych, którzy zarabiali za granicą w latach 2003-2007 upływa 6 lutego przyszłego roku.

Chińskie auta - made in Poland

Miliard dolarów chcą zainwestować w Polsce Chińczycy, i to w przemyśle motoryzacyjnym. Nad Wisłą ma powstać pierwsza w Europie fabryka samochodów z Państwa Środka - pisze "Rzeczpospolita".

Niemcy chcą współpracy z Rosją

Podczas gdy wielu polityków UE i Stanów Zjednoczonych zastanawia się nad wprowadzeniem sankcji gospodarczych wobec Rosji, Niemcy nie wyobrażają sobie zerwania kontaktów gospodarczych z Rosją. - Rosja i UE są od siebie wzajemnie uzależnione. Blokada rozmów w sprawie członkostwa Rosji w grupie G7 czy WTO to populizm - uznał szef Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Klaus Mangold.

Puste rurociągi?

Rosja właśnie rozpoczęła grę, której zakończenie jest nie przewidywalne. Jeden ze scenariuszy zakłada puste rurociągi w kierunku krajów Unii Europejskiej. Czy wspólnota potrafiłaby poradzić sobie z zakręconym kurkiem na wschodzie? Czy w Rosji rzeczywiście polityczne animozje mogą wziąć górę nad ekonomicznym rachunkiem?

Chrysler pozbywa się drapieżnika

Chrysler Viper - sportowy samochód zwany "kultowym drapieżnikiem", już wkrótce zmieni banderę. Koncern samochodowy Chrysler poinformował rynek o planach sprzedaży części przedsiębiorstwa zajmującej się produkcją sportowych samochodów Viper.

Nielegalne czy nieuczciwe

Router, urządzenie które pozwala rozprzestrzeniać drogą radiową dostęp do internetu. Kupując router możemy mieć dostęp do internetu w całym mieszkaniu.

Szczyt koniunktury mamy za sobą

Spada rentowność firm, zwiększa się deficyt w handlu zagranicznym. Rośnie import. - Nasza gospodarka po prostu zwalnia - mówi "Rzeczpospolitej" Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Słońce a la Szczawnica

Ponad 30 proc. domów w uzdrowiskowym miasteczku Szczawnica, w województwie małopolskim, zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody. Samorząd realizuje program "Eko-Szczawnica" o wartości ponad 8,4 mln zł.

Kogo stać na sankcje wobec Rosji?

Brak części gazu z Rosji byłby katastrofą dla polskiej gospodarki - twierdzi w TVN CNBC Biznes Piotr Woźniak. - To Rosja jest zależna od Europy. Jeśli nie kupimy od nich surowców, nie będą mogli ich sprzedać gdzie indziej - ripostuje ekspert d.s. wschodnich Jerzy Marek Nowakowski. Czy Europę stać na sankcje ekonomiczne wobec Rosji?

Z wizytą u tubylca

W ramach programu „Houses from within” („Domy od środka”) turyści zwiedzający Izrael mogą oglądać prywatne mieszkania i domy w Tel Awiwie. Jest to nowy sposób na zainteresowanie podróżami i prezentację pogłębionego wizerunku obcego kraju.

Odszkodowania za lotniczy hałas

Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach chce uregulować kwestię hałasu emitowanego przez samoloty. Wokół lotniska utworzono strefę ograniczonego użytkowania. Spółka zapowiada także odszkodowania i rekompensaty dla właścicieli nieruchomości, którzy stracili na rozbudowie infrastruktury lotniczej.

Recesja w strefie euro?

Mocna waluta szkodzi eksportowi, spadają ceny nieruchomości, inflacja powoduje spadek realnych zarobków - to główne oznaki możliwej recesji w krajach strefy euro - oceniają analitycy Standard & Poor's.

Japończycy i ich Toyoty

Trzy największe japońskie marki samochodowe znacząco zwiększają produkcję: dla niektórych to znak, że globalne zapotrzebowanie na samochody jest większe, mimo światowego kryzysu ekonomicznego i słabej kondycji amerykańskich producentów aut.

Zlikwidowane loty

Polskie Linie Lotnicze od września nie będą wozić pasażerów z Warszawy do Kaliningradu. Władze spółki podkreślają, że decyzja ma charakter "wyłącznie ekonomiczny".