Najnowsze

Najnowsze

Banki w czasach kryzysu

Pewnie jak w banku - o to, aby takie hasło nie straciło aktualności, zaczął się martwić już nawet prezydent Lech Kaczyński. We wtorek apelował, by kraje Unii - w tym Polska - nie bały się państwowej interwencji w obronie stabilności systemu.

Jaka jest recepta na kryzys finansowy?

O możliwych motywach odrzucenia w Kongresie "Planu Paulsona" a także perspektywach dla światowej gospodarki mówili w "Dniu na Rynkach" Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający w Rothschild Polska, i Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

2 proc trefnych obligacji w Polsce

- Poziom "trefnych", czyli nadmiernie ryzykownych obligacji w polskich bankach jest niewielki i wynosi poniżej 2 proc. - zapewniał w "Faktach po Faktach" szef Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Dodał, że NBP nie zaobserwowało nerwowych ruchów wśród klientów banków. Zapewnił, że polski bank centralny stale monitoruje sytuację na rynku bankowości.

Gdzie płyną nasze pieniądze?

O tym jak sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych wpływa na notowania złotego a także o tym gdzie inwestorzy lokują swoje fundusze mówił w "Dniu na Rynkach" Jarosław Lis, zarządzający Union Inwestments TFI.

Comarch na rynku informatycznym

O rozwoju spółki Comarch, ostatnich dokonaniach i planach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Januszem Filipiakiem. Prezes podkreślił w programie, że mimo światowego kryzysu, spółka nadal jest na dobrym poziomie.

Konsumenci nie mogą już spać spokojnie

Mimo że wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym ukształtował się na na dosyć dobrym 20 punktowym poziomie to jednak widać pewne zaniepokojenie wśród przedsiębiorstw, pośredników kredytowych jak i dostawców usług masowych o zdolność regulowania bieżących należności Polaków - tak sytuację na rynku komentował Eugeniusz Śmiłowski z Instytutu Badań Opinii Publicznej, Pentor.

Jedyny debiut na świecie

Jesteśmy jedyną spółką na świecie, która się w dniu dzisiejszym zdecydowała na debiut - twierdzi Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Pieniądze z emisji przeznaczy na dofinansowanie inwestycji w Komi.

Granice odporności

Kryzys w Stanach Zjednoczonych może zablokować polskie inwestycje. Polskie banki obserwując zawirowania na rynku międzynarodowym coraz ostrożniej udzielają kredytów na rynku lokalnym. Zarówno tym małym jak i tym dużym przedsiębiorcom. A to, mimo uspokajających wypowiedzi przedstawicieli rządu, może oznaczać, ze wiele projektów zaplanowanych np: w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku nie zostanie zrealizowanych.

Kryzys nas nie dosięgnie?

Według prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego może się tak stać, jeśli banki matki zaczną z polskich filii pompować pieniądze na Zachód. Izba Reprezentantów nie zgodziła się na Plan Paulsona, który miał wspomóc amerykański sektor bankowy 700 miliardami dolarów.

Plan Paulsona odrzucony

Kongres odrzucił Plan ratowania instytucji finansowych. Co oznacza to dla światowej gospodarki. Na żywo głosowanie Kongresu komentowali Stanisław Gomułka i Witold Orłowski.

Kłopoty banków

Kryzys na światowych rynkach zatacza co raz szersze kręgi. Po Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Europę. Potężne kłopoty kolejnych wielkich instytucji finansowych na starym kontynencie. W Temacie Dnia mówiliśmy co powinni zrobić Polacy by pieniądze, które powierzyli instytucjom finansowym były bezpieczne - Witold Orłowski i Janusz Jankowiak

Zbigniew Jakubas się nie boi

"Jestem przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Ja się nie boję, że jakikolwiek bank powie mi, że nie mam finansowania pod inwestycję, kiedy mam tak duże zyski. Myślę, że zdrowa firma zawsze się obroni. Ale jest pytanie do firm, które żyły tylko z obietnic, w których latami te zyski nie były generowane, one mogą mieć problem" - mówił w "Dniu na Rynkach" Zbigniew Jakubas, znany inwestor giełdowy.

Plany Lotu

Jak wpłynie na Stany odrzucenie Planu Paulsona? Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Amerykanina? W co w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych bezpiecznie można inwestować? A także co z planami restkrukturyzacyjnymi PLL LOT? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jacek Kseń, były prezes BZ WBK, przewodniczący RN PLL LOT.

Awaria na rynkach

Odrzucenie Planu Paulsona, który miał upłynnić rynki finansowe, było zaskoczeniem. O sytuacji awaryjnej, w jakiej znalazły się instytucje finansowe, opowiada Cezary Stypułkowski, szef J.P. Morgan na Europę Środkowo-Wschodnią.

W USA brakuje benzyny

W niektórych regionach na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych dramatycznie brakuje benzyny - donosi we wtorek Reuters, opisując długie kolejki na stacjach benzynowych.

Banki w Polsce bezpieczne

O dużych zmianach w koszcie pieniądza w systemie overnight, ich związku z rezerwą obowiązkową i sytuacji w Fortis Bank Polska w obliczu kryzysu finansowego opowiada w Dniu Na Rynkach wiceprezes banku, Jan Bujak.

Euro wyjątkowo osłabione

Euro osłabiło się we wtorek wobec dolara najbardziej w historii, czyli od momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 1999 roku.

"Jeśli PiS się uprze, będzie referendum ws. euro"

Jeżeli PiS "uprze się", że w sprawie wprowadzenia w Polsce euro musi odbyć się referendum, to trzeba je przeprowadzić wiosną 2009 r. - mówi premier Donald Tusk w wywiadzie dla najnowszej "Polityki". Tusk twierdzi bowiem, że wierzy w powagę deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "tylko referendum może przesądzić o dacie (wprowadzenia euro - red.)".

USA: indeksy na plusach

Po wczorajszych gwałtownych spadkach dzisiejsza sesja na Wall Street zaczęła się od wzrostów. Tak inwestorzy zareagowali na wystąpienie prezydenta George'a Busha, które dało jasny sygnał: Biały Dom i Kongres wznowią negocjacje w sprawie planu ratowania amerykańskiego rynku finansowego.

Warszawa kończy optymistycznie

Inwestorzy się nie poddają. Sesja w Warszawie skończyła się wzrostem wskaźnika WIG20 o 2,14 proc. i całkiem wysokim, jak na sytuację na rynkach, obrotem - 1,6 mld zł. Ostatnia sesja września okazała się udana i spokojna, mimo że miesiąc był burzliwy. Stosunkowo spokojne były też wtorkowe otwarcia giełd europejskich.

Jednym głosem o ratunku dla Wall Street

Tuż po przemówieniu prezydenta USA George'a Busha w obronie planu naprawczego Wall Street, głos zabrali kandydaci na jego następcę. Barack Obama przekonywał, że ma plan jak zachęcić Amerykanów do poparcia drogiego Planu Paulsona. Jego kontrkandydat - John McCain był mniej oryginalny i zgodził się z przedmówcą.

Rolnicze ubezpieczenia przejmuje zespół premiera

Projekt zmian w prawie o rolniczych ubezpieczeniach społecznych znów przysparza rządowi kłopotów. Minister rolnictwa wycofał się wprawdzie z najbardziej kontrowersyjnych uregulowań, a rząd przyjął projekt ustawy forsowanej przez PSL, ale to nie koniec bojów. Premier ma powołać specjalny zespół, który opracuje długofalowe rozwiązania w tej dziedzinie.

Rostowski: oszczędności Polaków bezpieczne

Polacy mogą spać spokojnie, jeśli chodzi o wpływ kryzysu finansowego w USA na polską gospodarkę, na ich oszczędności i zaciągnięte kredyty - stwierdził minister finansów Jacek Rostowski na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Bush: musimy działać, bo będą kłopoty

- Stoimy przed wyborem podjęcia działania albo autentycznych kłopotów dla obywateli - powiedział w krótkim wystąpieniu prezydent USA George Bush, komentując wtorkową decyzję Izby Reprezentantów o odrzuceniu ratunkowego Planu Paulsona. - Wiem, że głosowanie dla kongresu jest trudne. Rozumiem to. Ale musimy podjąć decyzję - dodał.

Nie podlegając KNF

Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest trudna, przeciwnie jest na rynku polskim. O instytucjach, które działają na polskim rynku, a nie podlegają pod nadzór KNF, opowiada Wojciech Kwaśniak, były Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wolny rynek nie umarł

Czekamy na nowy plan kongresu, który nie będzie taki sam. Jedynym plusem jest spadek cen ropy na 10 dolarów za baryłkę. O konsekwencjach odrzucenia planu rozmawialiśmy z prof. Januszem Ordoverem z New York University.

Euro w czasach niepokojów

Czy szybko przyjmować euro, gdy nadchodzą „trudne czasy”. Naszym gościem w programie "Pieniądze od rana" był Cezary Mech, doradca prezesa NBP.

Rządowe gwarancje dla irlandzkich banków

Rząd Irlandii ogłosił we wtorek o objęciu państwowymi gwarancjami całości wkładów w krajowych bankach. To reakcja na rekordowy spadek na lokalnym parkiecie o 12,7 proc. i niebezpieczeństwo krachu bankowego.

Kongresmeni nie rozumieją powagi sytuacji

Główną przyczyną odrzucenia przez Izbę Reprezentantów ustawy o udzieleniu 700 mld dolarów pomocy amerykańskim instytucjom finansowym, jest niezrozumienie powagi sytuacji i brak zaufania do liderów politycznych i biznesowych - pisze wtorkowy "Washington Post".