Najnowsze

Najnowsze

W USA brakuje benzyny

W niektórych regionach na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych dramatycznie brakuje benzyny - donosi we wtorek Reuters, opisując długie kolejki na stacjach benzynowych.

Banki w Polsce bezpieczne

O dużych zmianach w koszcie pieniądza w systemie overnight, ich związku z rezerwą obowiązkową i sytuacji w Fortis Bank Polska w obliczu kryzysu finansowego opowiada w Dniu Na Rynkach wiceprezes banku, Jan Bujak.

Euro wyjątkowo osłabione

Euro osłabiło się we wtorek wobec dolara najbardziej w historii, czyli od momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 1999 roku.

"Jeśli PiS się uprze, będzie referendum ws. euro"

Jeżeli PiS "uprze się", że w sprawie wprowadzenia w Polsce euro musi odbyć się referendum, to trzeba je przeprowadzić wiosną 2009 r. - mówi premier Donald Tusk w wywiadzie dla najnowszej "Polityki". Tusk twierdzi bowiem, że wierzy w powagę deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "tylko referendum może przesądzić o dacie (wprowadzenia euro - red.)".

USA: indeksy na plusach

Po wczorajszych gwałtownych spadkach dzisiejsza sesja na Wall Street zaczęła się od wzrostów. Tak inwestorzy zareagowali na wystąpienie prezydenta George'a Busha, które dało jasny sygnał: Biały Dom i Kongres wznowią negocjacje w sprawie planu ratowania amerykańskiego rynku finansowego.

Warszawa kończy optymistycznie

Inwestorzy się nie poddają. Sesja w Warszawie skończyła się wzrostem wskaźnika WIG20 o 2,14 proc. i całkiem wysokim, jak na sytuację na rynkach, obrotem - 1,6 mld zł. Ostatnia sesja września okazała się udana i spokojna, mimo że miesiąc był burzliwy. Stosunkowo spokojne były też wtorkowe otwarcia giełd europejskich.

Jednym głosem o ratunku dla Wall Street

Tuż po przemówieniu prezydenta USA George'a Busha w obronie planu naprawczego Wall Street, głos zabrali kandydaci na jego następcę. Barack Obama przekonywał, że ma plan jak zachęcić Amerykanów do poparcia drogiego Planu Paulsona. Jego kontrkandydat - John McCain był mniej oryginalny i zgodził się z przedmówcą.

Rolnicze ubezpieczenia przejmuje zespół premiera

Projekt zmian w prawie o rolniczych ubezpieczeniach społecznych znów przysparza rządowi kłopotów. Minister rolnictwa wycofał się wprawdzie z najbardziej kontrowersyjnych uregulowań, a rząd przyjął projekt ustawy forsowanej przez PSL, ale to nie koniec bojów. Premier ma powołać specjalny zespół, który opracuje długofalowe rozwiązania w tej dziedzinie.

Rostowski: oszczędności Polaków bezpieczne

Polacy mogą spać spokojnie, jeśli chodzi o wpływ kryzysu finansowego w USA na polską gospodarkę, na ich oszczędności i zaciągnięte kredyty - stwierdził minister finansów Jacek Rostowski na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Bush: musimy działać, bo będą kłopoty

- Stoimy przed wyborem podjęcia działania albo autentycznych kłopotów dla obywateli - powiedział w krótkim wystąpieniu prezydent USA George Bush, komentując wtorkową decyzję Izby Reprezentantów o odrzuceniu ratunkowego Planu Paulsona. - Wiem, że głosowanie dla kongresu jest trudne. Rozumiem to. Ale musimy podjąć decyzję - dodał.

Nie podlegając KNF

Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest trudna, przeciwnie jest na rynku polskim. O instytucjach, które działają na polskim rynku, a nie podlegają pod nadzór KNF, opowiada Wojciech Kwaśniak, były Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wolny rynek nie umarł

Czekamy na nowy plan kongresu, który nie będzie taki sam. Jedynym plusem jest spadek cen ropy na 10 dolarów za baryłkę. O konsekwencjach odrzucenia planu rozmawialiśmy z prof. Januszem Ordoverem z New York University.

Euro w czasach niepokojów

Czy szybko przyjmować euro, gdy nadchodzą „trudne czasy”. Naszym gościem w programie "Pieniądze od rana" był Cezary Mech, doradca prezesa NBP.

Rządowe gwarancje dla irlandzkich banków

Rząd Irlandii ogłosił we wtorek o objęciu państwowymi gwarancjami całości wkładów w krajowych bankach. To reakcja na rekordowy spadek na lokalnym parkiecie o 12,7 proc. i niebezpieczeństwo krachu bankowego.

Kongresmeni nie rozumieją powagi sytuacji

Główną przyczyną odrzucenia przez Izbę Reprezentantów ustawy o udzieleniu 700 mld dolarów pomocy amerykańskim instytucjom finansowym, jest niezrozumienie powagi sytuacji i brak zaufania do liderów politycznych i biznesowych - pisze wtorkowy "Washington Post".

Rząd wysyła pomostówki do Sejmu

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych przyjęty. Rząd chce, by do końca roku ustawa przeszła cały proces legislacyjny i weszła w życie 1 stycznia 2009 r. O szybkie jej uchwalenie apeluje także Konfederacja Pracodawców Polskich.

USA zaskakuje

Kongres odrzucił plan Paulsona. Decyzja ta wzbudziła skrajne reakcje na całym świecie i spowodowała rekordowe spadki w USA. O komentarz poprosiliśmy specjalistów. Polecamy!

Analitycy zaskoczeni naszym PKB

Wzrost gospodarczy Polski wyniósł w 2007 roku 6,7 procent, wobec szacowanych wcześniej 6,6 procent - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny

Czeka nas spór z Brukselą o fundusze emerytalne

Komisji Europejska żąda zniesienia ograniczeń, jakim podlegają polskie fundusze emerytalne inwestując za granicą. Polska nie zamierza zmieniać prawa. Czy polsko-europejski spór o OFE trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Ceny miedzi najniższe od 1986 roku

Cena miedzi spadła na giełdzie w Londynie i w Nowym Jorku, a w skali kwartału może to być największa zniżka co najmniej od 1986 roku. Inwestorzy obawiają się, że rozlewający się na cały świat kryzys w sektorze finansowym zahamuje popyt na surowce.

Rynki w panice - co dalej?

228 głosów "przeciw", 205 głosów "za". Totalne zaskoczenie i brak oklasków... - amerykańska Izba Reprezentantów odrzuciła wart 700 miliardów dolarów Plan Paulsona. Na reakcję giełd nie trzeba było długo czekać: Dow Jones zanotował największy jednorazowy spadek w historii.

Ropa też do dółu

We wtorek na giełdzie w Nowym Jorku powrót do mocnych spadków cen ropy naftowej - podają maklerzy. Juz w poniedziałek surowiec mocno zniżkował, po odrzuceniu w amerykańskim Kongresie planu ratunkowego Paulsona.

Kolejny europejski bank z rządowym wsparciem

Rządy Belgii, Francji i Luksemburga zapowiedziały, że zamierzają wesprzeć bank Dexia kwotą ok. 6,4 mld euro. To kolejna taka decyzja, w poniedziałek znacjonalizowany został bank Fortis.

Quo vadis, Ameryko?

Ben Bernanke, szef FED wielokrotnie powtarzał, że nie przyjęcie planu - nawet jeśli będzie on wymagał poprawek - to najgorsza z możliwych decyzji. Dlaczego więc właśnie taką decyzję podjęli w poniedziałek kongresmenii?

Kondycja spadku...

Podczas poniedziałkowych notowań ceny akcji takich banków jak AIG, Commerzbank i ING zanotowały spadki rzędu 20%. Na antenie TVN CNBC kondycję europejskiego i polskiego sektora finansowego analizował prezes grupy ITI - Wojciech Kostrzewa.

Chory kryzys

Akcja uzdrawiania światowych finansów przynosi skutek - taki że... przybywa chorych pacjentów - czyli banków. Amerykańscy politycy ogłosili, że porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonych w kryzysie instytucji finansowych, ale jeszcze zanim to ogłosili, pojawiły się informacje o kłopotach banków w Europie. Co europejskie rządy robią aby kryzys nie rozprzestrzenił się na starym kontynencie i dlaczego jego skutki wciąż nieznacznie tylko widać w Polsce?

Sytuacja na rynkach

Przez dzisiejsze giełdy przeszła fala spadków, a największe straty dotknęły instytucje finansowe. Na antenie TVN CNBC sytuację na rynkach finansowych analizował Andrzej Kurnicki - prezes spółki EuroAmerican Company.

Ceny prądu wciąz regulowane

Prezes urzędu Regulacji Energetyki nie zdecydował się na całkowitą liberalizację rynku, więc dostawcy energii w dalszym ciągu będą musieli uzyskać jego akceptację dla podwyżek.

Amerykańska zaraza w Europie

Po bankach amerykańskich, kłopoty ze złymi kredytami hipotecznymi mają pierwsze europejskie instytucje finansowe. Na akcję ratunkową decydują się rządy. Akcje banków na starym kontynencie tracą nawet po kilkadziesiąt procent.