Najnowsze

Najnowsze

Górnik ze "Szczygłowic": kazali mi kłamać

- Nadsztygar kazał mi składać zeznania korzystne dla kopalni, ale niezgodne z prawdą - powiedział w TVN24 górnik z kopalni "Szczygłowice", w której fałszowane były odczyty czujników metanu. O zagrażających życiu ludzkiemu praktykach poinformował ABW. Przyniósł też, jako dowód, nagraną na dyktafon rozmowę z nadsztygarem.

Wiek emerytalny zaskarżony do Trybunału

Kobiety i mężczyźni powinni móc pracować tak samo długo - do 65. roku życia. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny.

Rybacy i górnicy walczyli o dorsza

Około stu polskich rybaków demonstrowało przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli, żądając dymisji unijnego komisarza ds. rybołówstwa Joe Borga i domagając się zniesienia zakazu połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim. Rybakom towarzyszyli górnicy z Sierpnia '80.

Ministerstwo Skarbu: nie będzie fuzji PKO BP i PZU

- Minister skarbu nie będzie realizował fuzji PKO BP i PZU, przynajmniej na razie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Jednoczenie zdradził, że resort będzie pracował nad dalszą prywatyzacją PKO BP.

Dyrektor do nadzoru banków pilnie poszukiwany

Komisja Nadzoru Finansowego szuka dyrektora, który będzie kontrolował banki. Instytucja jest pewna przejęcia nadzoru bankowego, ale prezes NBP zamierza walczyć o niego do końca - pisze "Rzeczpospolita".

Kosztowne niezatrudnienie

Od nowego roku 6 proc. pracowników instytucji publicznych muszą stanowić osoby niepełnosprawne. Państwowe i samorządowe jednostki, które nie spełnią tego wymogu, będą płacić kary na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Szykuje się górnicza megafuzja?

Resort skarbu rozważa połączenie holdingu i kompanii – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dzisiaj w Katowickim Holdingu Węglowym odbywa się referendum w sprawie prywatyzacji.

Tysiące urzędników mogą już szukać nowej pracy

Platforma Obywatelska zaczyna realizować swoje przedwyborcze obietnice i radykalnie zmniejszać administrację państwową. Pod nóż mają iść całe ministerialne departamenty oraz biura, agencje i instytuty podlegające ministerstwom - twierdzi "Polska".

Były premier "zaoszczędził" na ministrach

Ministrowie rządu Jarosława Kaczyńskiego dostaną po kieszeni. Bo dzięki zabiegowi byłego premiera byli ministrami... niecałe trzy miesiące. I dlatego dostaną zamiast trzymiesięcznej odprawy, miesięczną - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Polska została skarcona"

Mam bardzo silne wrażenie, że zostaliśmy mocno skarceni za to, że odważyliśmy się powiedzieć prawdę - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Organizatorem EXPO 2012 będzie południowokoreańskie Josu. Dostało 77 głosów, marokański Tanger - 63. Wrocław odpadł już w pierwszej rundzie głosowania. Dostał 13 głosów.

Możliwa ugoda między rządem i Eureko

Ministerstwo Skarbu Państwa widzi polubowne rozwiązanie jako jeden z możliwych scenariuszy zakończenia sporu rząd Eureko. Skarb Państwa informuje, iż przyjmuje do wiadomości decyzję Sądu Apelacyjnego w Brukseli, który odrzucił wniosek Polski o anulowanie, wydanego na korzyść Eureko, wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.

Wino owocowe to też wino

Polska nadal będzie mogła produkować wina owocowe i sprzedawać je z etykietką z nazwą "wino" - wynika z nieoficjalnych informacji TVN24. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca roku. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapytany o reformę na rynku wina odpowiedział: - Jestem optymistą.

EXPO: nieuczciwej konkurencji STOP

Gospodarza Expo 2012 poznamy wieczorem. Tymczasem polska delegacja złożyła w Międzynarodowym Biurze Wystaw wniosek o powołanie specjalnej komisji ds. przestrzegania dżentelmeńskiej umowy i ograniczenia nieuczciwej konkurencji w czasie wyboru organizatora wystawy EXPO w 2012 roku - poinformował wiceminister kultury Krzysztof Olendzki.

Prezes NBP: czeka nas ciężki czas

Rada Polityki Pieniężnej będzie obserwować, czy obecny okres wzrostu inflacji jest spowodowany czynnikami podażowymi, mającymi charakter jednorazowych szoków, czy jest to jakiś nowy trend - powiedział prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

Rostowski: nie ma czasu na większe zmiany

Obniżenie składki rentowej w przyszłym roku oraz podatków w 2009 - zapowiedział nowy minister finansów na swej pierwszej konferencji prasowej. Jacek Rostowski przedstawił priorytety gospodarcze rządu. Wśród nich jako pierwszy wymienił redukcję długu publicznego. Do 2011 r. rząd chce obniżyć dług publiczny o 4-7 punktów proc.

Rząd na razie rezygnuje z likwidacji podatku Belki

Rząd zrezygnował z planów likwidacji podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) od 2008 roku, ponieważ zdecydował się na utrzymanie zaplanowanej przez swoich poprzedników drugiej obniżki składki rentowej, co obniży dochody budżetu - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Stare drogi połączą Polskę i Litwę

W połowie przyszłego roku Polskę i Litwę będą łączyły nie tylko dwie główne drogi, przy których znajdują się punkty kontroli granicznej Budzisko-Kalwaria i Ogrodniki-Lazdijai, ale też mniejsze drogi, zamknięte przed 60 laty - napisał w weekend dziennik "Lietuvos Żinios".

Więcej zarabiamy, więcej kupujemy

Sprzedaż detaliczna w październiku 2007 roku wzrosła o 19,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku, po wzroście o 14,2 proc. we wrześniu br., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 7,4 proc. - podał w poniedziałek GUS. Stoi za tym spadek bezrobocia i rosnące pensje Polaków.

Pierwsze stacje Orlenu na Litwie

Na Litwie otwarto pierwsze stacje paliwowe PKN Orlen Lietuva, w charakterystycznych czerwono-białych barwach. Zastąpiły one niebieskie stacje "Ventus", należące do rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), zarządzanej przez PKN Orlen.

Wrocław chce komisji ws. EXPO

- Będziemy się domagać powołania specjalnej komisji, która zbada, czy nasi konkurenci złamali umowę dżentelmeńską - zapowiada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Chodzi o powiększenie składu Biura Wystaw Międzynarodowych, które wybiera organizatora.

Dobrzański nie będzie szefem URE

Podejrzany o współpracę z SB Stanisław Dobrzański nie będzie szefem Urzędu Regulacji Energetyki - dowiedziało się RMF FM. Jak doniósł "Wprost", były PSL-owski minister obrony, a potem szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w latach 80. miał donosić na kolegów z ZSL-u i Biblioteki Narodowej.

Koszt pieniądza wzrośnie do 6 proc.?

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie podwyższy koszt pieniądza o 25 pkt bazowych - przypomina "Gazeta Prawna". Najbardziej pesymistyczni eksperci prognozują nawet wzrost głównej stopy do sześciu proc. pod koniec przyszłego roku.

Bezrobocie już tylko 11,3 proc.

Bezrobocie na koniec października tego roku spadło do 11,3 proc. z 11,6 proc. we wrześniu - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu trzymiesięcznym - liczonym według BAEL - bezrobocie w III kwartale to już tylko 9 proc.

Ile można zyskać na Expo

Chociaż stolica Dolnego Śląska w wyścigu o organizację targów Expo 2012 od dłuższego czasu uważana była za faworyta, to wygrana wydaje się być niebezpiecznie daleko. Stawka jest na tyle wysoka, że konkurenci "idą na całość", my - nie.

11 mld euro dla polskich firm

Wsparcie z programu UE "Kapitał Ludzki" na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła "Gazeta Prawna".

Warszawski parkiet atrakcyjny dla zagranicy

Warszawska giełda jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem finansowym w regionie i z powodzeniem może przyciągać kolejne zagraniczne spółki - pisze "Gazeta Prawna". Warunek: dobra koniunktura musi się utrzymać.