Najnowsze

Najnowsze

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner podpisała programy wydawania unijnych funduszy dla pięciu kolejnych polskich województw na łączną kwotę 5,3 mld euro. Na zaakceptowanie swojego programu czeka już tylko świętokrzyskie.

Produkt Krajowy Brutto strefy euro wzrósł w II kwartale tego roku zaledwie o 0,3 proc. względem poprzedniego kwartału - podał w Eurostat. To najniższe tempo rozwoju gospodarki Eurolandu od dwóch lat.

PSL chce uprościć przepisy dla przedsiębiorców. Zamiast autostrad proponuje budowę infostrad. O swoim programie gospodarczym w TVN CNBC Biznes opowiadali Waldemar Pawlak i Marek Sawicki.

Polacy wymierzyli Litwinom bolesny policzek - tak ocenia dziennik "Lietuvos Rytas" niepodpisanie w środę polsko-litewskiego porozumienia o utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego.

- Niebezpieczeństwa związane z energetyką nie mają już jedynie teoretycznego charakteru. Mieliśmy z nimi do czynienia w ciągu ostatniego 1,5 roku - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas drugiego dnia wizyty w Wilnie.

Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło przetarg na helikoptery dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z przewidywaniami wygrał niemiecko-francuski Eurocopter.

Anna Streżyńska, prezes UKE, chce sprawdzić, czy podział Telekomunikacji Polskiej na dwie spółki wpłynąłby korzystnie na konkurencyjność rynku - pisze "Gazeta Wyborcza".

Celnicy będą niezwykle drobiazgowo kontrolować podróżnych. Na przejściach granicznych mogą więc powstać kolejki. Na razie celnicy uspokajają: na lotniskach w Balicach i Goleniowie oraz w porcie w Szczecinie nie ma utrudnień.

Polscy i zagraniczni inwestorzy zostali zapytani o ułatwienia i bariery, z jakimi mają do czynienia przy prowadzeniu biznesu. Najbardziej doskwiera im stan infrastruktury i wysokie składki na ZUS - piszą "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik".

Polski system podatkowy trzeba uprościć, a przepisy podatkowe ustabilizować. Takie wnioski płyną z badania, przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers i PKPP Lewiatan - pisze "Gazeta Wyborcza". A podatki wzrosną...

Mimo zapowiedzi znów głównym kryterium przetargu na rządowe samoloty będzie cena, a nie jakość - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Hiszpańska Iberia, włoska Meridiana, brytyjski BMIBaby, a nawet Cabo Verde Airlines z Wysp Zielonego Przylądka – to nowi przewoźnicy lotniczy, którzy w najbliższym czasie zamierzają uruchomić loty z Polski - pisze "Rzeczpospolita".

Dzieci rodzi się coraz więcej i ma to już pierwsze konsekwencje: rząd planuje, że na becikowe wyda w przyszłym roku o 10 mln złotych więcej niż w tym - pisze "Rzeczpospolita"

Zapadł wyrok w procesie o niewolnicze zatrudnianie polskich robotników: 2 lata więzienia w zawieszeniu i 15 tys. euro grzywny dla nieuczciwych francuskich pracodawców.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus zapowiedział podpisanie porozumienia w sprawie mostu energetycznego między Polską a Litwą jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca. Porozumienie o budowie nowej elektrowni atomowej w Iganlinie będzie podpisane najwcześniej w listopadzie.

- Cud gospodarczy, o którym mówimy, to przede wszystkim znacznie szybszy wzrost PKB, niższe podatki, mniejsza emigracja z kraju i gospodarka oparta na innowacyjności - wyjaśniali w TVN CNBC Biznes Bronisław Komorowski i Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej.

Ok. 250 mln USD zamierza w ciągu najbliższych kilku lat zainwestować PKN Orlen w rozwój sieci stacji paliw na Litwie i Łotwie. W każdym z tych krajów firma chce mieć docelowo ok. 100 własnych stacji.

Po roku konsultacji społecznych Komisja Europejska przedstawiła swoje pomysły na lepszą koordynację działań UE na morzach w dziedzinie transportu, ochrony środowiska, rybołówstwa, turystyki i przemysłu. Hasło nowej polityki to "ocean możliwości".

Unijny komisarz ds. rybołówstwa Joe Borg zagroził w środę Polsce postępowaniem karnym za łamanie zakazu połowów dorsza przez polskich rybaków na Bałtyku Wschodnim.

Delegacja rybaków przekazała szefowej Reprezentacji Komisji Europejskiej Róży Thum list do przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso. Żądają w nim odwołania ze stanowiska komisarza ds. rybołówstwa Joe Borga.

Blisko 1,3 tys. razy inspektorzy nadzoru górniczego zatrzymywali w tym roku roboty w kopalniach, uznając, że dalsze prace mogą zagrażać górnikom.

Podczas rozmów o uregulowaniu gazowego długu Ukrainy wobec Gazpromu Rosja zademonstrowała ostrożne poparcie dla premiera Wiktora Janukowycza - pisze kijowski dziennik "Hazeta 24". Według gazety, Moskwa dała jednak do zrozumienia, czego chce od Ukrainy - integracji.

- Tezy raportu komisji śledczej ds. banków nie są zbieżne z tezami wypowiadanymi przez ważnych dla komisji świadków - uważa poseł LPR Artur Zawisza. Według niego, gdyby komisja pracowała w innej atmosferze i miała bardziej zawężony zakres działania, byłaby bardziej potrzebna.

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała w środę spółka CP Energia. Na otwarciu notowań kurs praw do akcji wzrósł o 5,4 procent do 9,4 złotych. Cena emisyjna wynosiła 9 złotych.

W poszukiwaniu klientów salony samochodowe coraz częściej sprzedają samochody używane, które samodzielnie wyszukują za granicą. Oferują prawie nowe pojazdy, dają własną gwarancję i dobrze zarabiają - pisze "Rzeczpospolita".

Największe w Polsce organizacje zrzeszające przedsiębiorców zarzucają PiS, że lekceważy organizowane przez nich debaty. Co na to politycy PiS? - To chyba było planowe. Tak nas zapraszano, żebyśmy tam po prostu nie byli - mówi Marek Suski.

Sejm szóstej kadencji będzie miał niespełna dwa miesiące, by opóźnić powstanie jednego połączonego nadzoru nad rynkiem finansowym. Czy posłowie odważą się odwracać reformę - zastanawia się "Parkiet".