Od północy z eteru zanikł długofalowy nadajnik radiowy w podwarszawskim Raszynie. Instalacja, dzięki której niegdyś sygnał Polskiego Radia był słyszalny w całej Europie, została wyłączona z powodów ekonomicznych.
Ostatnio z Raszyna na fali długiej 198 kHz były nadawane programy Radia Parlament oraz Polskiego Radia dla Zagranicy. Nadajnik pełnił także funkcję rezerwową dla głównej stacji nadawczej Programu I (225 kHz), zlokalizowanej w Solcu Kujawskim.
Polskie Radio rozwiązało umowę z właścicielem nadajnika, spółką TP Emitel, tłumacząc tę decyzję trudną sytuacją finansową.
Radiostacja z historią
Długofalową radiostację w Raszynie zbudowano w 1931 roku. Składała się z nadajnika o dużej, jak na tamte czasy, mocy 120 kW oraz anteny rozpiętej między dwoma 280-metrowymi masztami. Taka instalacja zapewniała bardzo dobry odbiór programu Polskiego Radia praktycznie na całym ówczesnym terytorium Rzeczpospolitej - i słyszalność w całej Europie.
Na początku II Wojny Światowej, przed nadejściem Niemców jeden z masztów został wysadzony, aby radiostacja nie mogła zostać wykorzystana przez wroga.
Stacja nadawcza została odbudowana dopiero w 1949 roku. Najpierw nadajnik miał moc 200, o później 500 kW i był główną stacją nadawczą Polskiego Radia, nadając jego Program I. Od 1974 roku Raszyn stał się stacją rezerwową dla nowo zbudowanego nadajnika w Konstantynowie koło Gąbina, a po jego katastrofie w 1991 roku ponownie powrócił do statusu stacji głównej.
W 1999 roku, gdy Polskie Radio wybudowało własną Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim, Raszyn ponownie służył jako stacja rezerwowa, a w czasie gdy nie był potrzebny w tej roli na sąsiedniej częstotliwości nadawał sygnał Radia Parlament i Polskiego radia dla Zagranicy.
Z czasem maszt nadajnika posłużył do zawieszenia anten nadajników telewizyjnych i radiowych w zakresie UKF. Jest stamtąd nadawany także Program I Polskiego Radia na warszawskiej częstotliwości 102,4 MHz.
Bez Radia Parlament i Polskiego Radia dla Zagranicy
Po wyłączeniu raszyńskiego nadajnika z eteru znika zupełnie Radio Parlament - specjalistyczny program poświęcony tematyce parlamentarnej. Na jego antenie Polskie Radio transmitowało obrady Sejmu, Senatu oraz prace komisji śledczych. Ponadto program uzupełniały rozmowy z parlamentarzystami i ekspertami. PR zapewnia, że Radio Parlament ma być "w najbliższym czasie" reaktywowane w internecie.
Także już tylko w internecie lub za pośrednictwem satelity polscy słuchacze będą mogli odbierać Polskie Radio dla Zagranicy.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Hubert Śmietanka / Wikipedia, lic. CC