W Polsce w tym roku nie będzie recesji, a PKB nie znajdzie się na minusie w żadnym z kwartałów. Wpływy z podatków będą wyższe o 3-4 mld zł niż zakładaliśmy - zdradził szef doradców premiera Michał Boni na antenie TVN CNBC Biznes.
- Może okazać się, że przychody z podatków w II połowie 2009 roku będą trochę większe od założeń. (...) Jednocześnie w 2010 roku nie będzie zmiany podatków PIT, CIT i VAT - powiedział Boni.
Teraz wydaje się, że na pewno nie będzie recesji i PKB nie będzie na minusie w żadnym z kwartałów. Michał Boni, szef doradców premiera
Bliżej do euro?
W związku z wyższymi przychodami do budżetu, w trzecim kwartale 2009 r. dokonana zostanie korekta tzw. mapy drogowej, czyli harmonogramu wejścia Polski do strefy euro.
- Szczególnie będzie trzeba brać pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze, kiedy możemy spełnić kryterium fiskalne oraz to, kiedy poczucie stabilności kursu złotego będzie gwarantowało bezpieczne wejście do ERM2 - powiedział Boni.
Zaznaczył jednak, że najpierw konieczne będzie określenie, kiedy będzie możliwe spełnienie wszystkich warunków. - Dopiero później będziemy wskazywać dokładniejszą datę. (...) Na pewno nie będziemy rezygnowali z wejścia do strefy euro - dodał w rozmowie z dziennikarzem TVN CNBC Biznes.
Nowe warunki dla nowej waluty
Zostaną określone nowe warunki wprowadzenia Polski do strefy euro. Możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie będzie rok 2012. Ludwik Kotecki, wiceminister finansów
Tymczasem w środę w Senacie wiceminister finansów Ludwik Kotecki zapowiedział, że w sierpniu rząd opublikuje dokument na ten temat.
- Będą tam określone nowe warunki wprowadzenia Polski do strefy euro. Możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie będzie rok 2012 - powiedział. Przypomniał, że ze względu na sytuację budżetową, na razie Polska nie spełnia kryterium fiskalnego przystąpienia do strefy euro. Przypomniał, że od 7 lipca jesteśmy objęci procedurą nadmiernego deficytu.
Kryterium fiskalne - kryterium stabilności finansów sektora instytucji rządowych i samorządowych. Jest ono spełnione, gdy kraj nie jest objęty procedurą nadmiernego deficytu, a taki występuje, gdy faktyczny lub planowany deficyt przekracza 3 proc. PKB, lub relacja zadłużenia publicznego do PKB wynosi 60 proc.
Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES