Najnowsze

Najnowsze

Azjatyckie giełdy ostro w dół

Panika na azjatyckich parkietach. W reakcji na środową przecenę na nowojorskim parkiecie oraz doniesienia o złym stanie amerykańskiej gospodarki, czwartkowa sesja na wszystkich azjatyckich giełdach stała pod znakiem masowej wyprzedaży akcji.

Nowa darmowa autostrada

Od piątku przejechać będzie można nowym odcinkiem autostrady A1 do Grudziądza. Rząd szykuje nam prezent – przez trzy miesiące przejazd tą trasą będzie bezpłatny - informuje "Rzeczpospolita".

Europa nie kupuje aut

Po dziewięciu miesiącach 2008 r. europejski rynek nowych aut zmalał już o 4,4 proc. To był najgorszy wrzesień od dziesięciu lat - czytamy w "Rzeczpospolitej".

PIT-a wyślesz e-mailem?

Jest szansa, że od przyszłego roku będziemy rozliczać się z fiskusem przez internet. I to bez składania tzw. podpisu elektronicznego. Wystarczyłoby wypełnić formularz PIT i wysłać e-mailem do urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów i MSWiA rozmawiają, jak zmienić obowiązujące prawo, by było to możliwe - informuje "Dziennik".

"Wczoraj miałem zdolność kredytową"

"Jeszcze wczoraj miałem zdolność kredytową na wymarzone mieszkanie. Dzisiaj nie mam gdzie mieszkać" - pisze na platformę Kontakt TVN24 pan Paweł. Inni internauci też alarmują - banki nie tylko zaostrzają warunki przyznawania nowych kredytów, ale wycofują już podjęte decyzje kredytowe.

Wyprzedaż na Wall Street

Pod wpływem makroekonomicznych danych świadczących o dekoniunkturze w amerykańskiej gospodarce, w środę wszystkie indeksy nowojorskiej giełdy tąpnęły o ponad 7 proc. Analitycy twierdzą, że długotrwała bessa może prowadzić do recesji.

Osiem państw, jeden wróg

Przedstawiciele grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji (G8) oświadczyli w środę, że są zjednoczeni, by stanąć w obliczu kryzysu finansowego. Premier Wielkiej Brytanii, przed szczytem UE w Brukseli powiedział natomiast, że obecna sytuacja, to okazja do globalnego porozumienia handlowego.

Przykład idzie z Irlandii

Z powodu złej sytuacji gospodarczej kraju prezydent Irlandii Mary McAleese ogłosiła w środę, że godzi się na obniżkę swojej pensji o 10 proc. - donoszą irlandzkie media. Jej roczne uposażenie wynosi 325 tys. euro.

Polacy chcą korzystać z e-faktur

Najnowsze badania TNS OBOP pokazują, że Polacy chcą płacić za gaz, prąd czy telefon za pośrednictwem e-faktur, czyli rozwiązania, które w Europie Zachodniej funkcjonuje już od dawna.

Więcej pieniędzy na kontach emerytalnych?

Dwukrotne zwiększenie dotychczasowego rocznego limitu wpłat na indywidualne konta emerytalne - m.in. taką nowość przewiduje projekt zmian w ustawie o IKE, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Optymizm trwał krótko

Pesymiści dostali do ręki kolejny argument - gorsze od oczekiwanych, środowe dane o sprzedaży detalicznej w USA, wieszczące recesje i wczorajsze minusowe zamknięcie Wall Street. A czerwień USA odbija się czkawką od parkietów europejskich. W środę to odbicie było bardzo mocne - indeksy traciły średnio 6-7 proc.

UniCredit nie dostanie więcej akcji Pekao?

Ministerstwo Skarbu Państwa może wypowiedzieć włoskiej grupie bankowej Unicredit umowę o Pekao SA. W jakich okolicznościach? - Jeśli warunki rynkowe będą niesprzyjające - mówi wiceminister skarbu Michał Chyczewski.

"Astronomiczna" kwota na polskie drogi

Do końca 2008 roku ma być ogłoszonych 30 przetargów na budowę dróg w Polsce, a w 2009 roku kolejnych 31. Wszystkie inwestycję będą realizowane w oparciu o nowe, uproszczone przepisy, dotyczące uzyskania decyzji środowiskowej. Do 2012 roku wydamy na drogi 121 mld zł.

Kryzys tnie popyt na ropę

Przedstawiciele OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, obniżyli po raz kolejny prognozy popytu na ropę w 2009 roku. Grupa 13 państw jest zdania, że średnie zużycie zmniejszy się w przyszłym roku o 450.000 baryłek, lub 0,5 proc., do 87,21 mln baryłek dziennie.

We wrześniu zarobiliśmy więcej

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu 2008 roku wyniosło 3.171,65 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 10,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,2 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Będzie obniżka stóp?

Jest wiele faktów, które wskazywałyby na konieczność obniżania stóp procentowych - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

PiS chce odrzucenia ustawy o pomostówkach

W Sejmie debata na temat projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Rządowa propozycja zmniejsza liczbę osób uprawnionych do wcześniejszego odejścia na emeryturę. Przeciwne jej wprowadzeniu są związki zawodowe, posłowie PiS, Lewicy i prezydent.

"Prezydent nie przygotowany na szczyt"

- Prezydent nie jest do tego przygotowany merytorycznie - tak na pytanie, kto powinien pojechać do Brukseli, odpowiedział minister środowiska Maciej Nowicki. W Brukseli europejscy przywódcy będą dyskutowali między innymi o pakiecie energetycznym.

Poznaj "Dziesięciu proroków kryzysu"

Tego kryzysu nie dało się przewidzieć - zarzekają się finansiści na całym świecie, chwytając się za głowy na widok wykresów ilustrujących sytuację na rynkach. To nieprawda. Serwis Times Online opublikował listę 10 osób, którym obecny kryzys finansowy udało się przewidzieć - czytamy na stronie money.pl.

Azjatyckie giełdy bez emocji

Niewielkimi spadkami rozpoczęły się środowe sesje na azjatyckich giełdach. Japoński Nikkei stracił na otwarciu 1,4 proc., ale na koniec dnia wybił się na 1,06 proc. na plusie. Na nieznacznym minusie rozpoczęły indeksy w Korei, Singapurze, Hongkongu na Tajwanie i w Australii.

Polacy z Wysp uciekają do Norwegii

Znaczna część polskich emigrantów, którzy od początku roku opuścili Wielką Brytanię, nie wraca do kraju. Zamiast nad Wisłę wolą się przenieść do innych państw Europy - wynika z danych "Dziennika".

Dobrze nas obsługują w e-sklepach

Wartość handlu internetowego w Polsce rośnie w imponującym tempie. W sieci kupujemy coraz więcej, a jak wynika z badań - jesteśmy z tych zakupów bardzo zadowoleni. Wybierając e-sklep bardziej niż jakością obsługi kierujemy się jednak bezpieczeństwem transakcji - wskazuje "Rzeczpospolita".

Polskie gwarancje

Jednym ze sposobów na uspokojenie sytuacji wśród konsumentów będzie gwarantowanie zgromadzonych w bankach pieniędzy do wysokości 50 tysięcy euro. Fundusze na ten cel zgromadzą wszystkie banki w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby pieniędzy zabrakło - wtedy zobowiązania przejmie budżet państwa. Co na to obywatele?

Nowy amerykański plan

Amerykański plan ratunkowy dla sektora bankowego zaczyna się materializować. Rząd Stanów Zjednoczonych, Bank Rezerwy Federalnej i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiły wspólny program działań, który ma przywrócić stabilność systemu finansowego.

Inflacja kontra...?

Co raz niższe ceny zbóż i produktów mlecznych, a w konsekwencji żywności oraz taniejące paliwa powinny sprawić, że w sklepach ceny poszczególnych towarów będą niższe. To mogłoby oznaczać niższą inflację, ale przeszkodą jest droga energia elektryczna. Poważnym problemem jest także nadal rosnąca inflacja bazowa. Co wybrać?

Odwołanie BISE

Znów gorąco wokół banku centralnego z europejską walutą na pierwszym planie. Tym razem sprawa dotyczy prac Biura Integracji ze Strefą Euro. Według odwołanego dziś ze stanowiska p.o. dyrektora BISE - doktora Cezarego Wójcika ze strony NBP dochodziło do "nieuprawnionych ingerencji w prace biura".

Dow Jones ostro w dół

Znowu huśtawka na Wall Street. Najpierw inwestorzy uwierzyli, że rządowy plan częściowej nacjonalizacji kilku banków poprzez zakup ich akcji za 250 mld dolarów zakończy kryzys. Później jednak dotarły do nich prognozy wieszczące słabe wyniki wielkich spółek, jak PepsiCo, Mocrosoft i Intel, oraz że gospodarka pogrąży się w recesji. Ceny akcji ostro zjechały w dół, a sesja zamknęła się na minusie.

Jest rozkład jazdy do euro

Harmonogram wejścia do strefy euro jest już gotowy, rząd powinien go zatwierdzić do końca października - powiedziała dziennikarzom we wtorek wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Turkmenistan na gazie

Niezależna firma audytowa poinformowała, że bogaty w źródła energii Turkemenistan ma jedne z największych na świecie złoże zasobne w gaz ziemny.

Rosja spłaci długi swoich największych firm

Rosyjski rząd przeznaczy 50 miliardów dolarów, na spłatę zadłużenia zagranicznego rodzimych firm. Premier Władimir Putin zapowiedział, że fundusze te będą rozdzielone wśród firm tworzących prawdziwą gospodarkę.