Najnowsze

Najnowsze

Chcą ocieplić wizerunek kierowców autobusów

Kierowcy miejskich autobusów z pewnością nie są najbardziej lubianą grupą zawodową w naszym kraju. W Białymstoku postanowili to zmienić. Tamtejsze Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne właśnie rozpoczęło kampanię mającą ocieplić wizerunek tych, którzy siedzą za kółkiem autobusów.

523 osoby zginęły w pracy

W 2008 r. doszło do ponad 104,4 tys. wypadków przy pracy, czyli ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Śmiertelnych ofiar tych wypadków było 523 - o ponad 9 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z rocznego raportu Państwowej Inspekcji Pracy.

Wielka Debata cz. 2.

Druga część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Wielka Debata cz. 1.

Pierwsza część debaty o wspólnej europejskiej walucie we wspólnym interesie polaków. Kiedy i jakie są na to szanse, a także o wielkich wątpliwościach podczas Wielkiej Debaty Euro w TVN CNBC BIZNES rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: profesorem Leszkiem Balcerowiczem, szefem Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Invest-Banku, Jeremim Mordasewiczem, ekspertem gospodarczym PKPP Lewiatan, Ryszardem Bugajem, doradcą Prezydenta RP, Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers. Challengerami na sali byli: Marek Moczulski, były prezes Mieszko S.A., Mirosław Gronicki, były Minister Finansów, Andrzej Rzońca, główny ekonomista i wiceprezes FOR, Marek Goliszewski, prezes Zarządu Business Center Club.

Co z rynkiem pracy?

Optymistycznie 12%, pesymistycznie 14%- taka może być stopa bezrobocia na koniec roku według prognoz Ministerstwa Pracy. Jak podkreślił w TVN CNBC Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower, sektorem, który boryka się z problemami bardziej zwalniania niż zatrudniana pracowników jest branża przemysłowa. "Nie możemy powiedzieć jednoznacznie, że rynek pracy przeżywa recesje" - zaznaczył na antenie TVN CNBC Piotr Mazurkiewicz, partner HRK Financial Markets. O rynku pracy w czasach kryzysu rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch".

Ambitne plany atomowej minister

Wprowadzenie prawa jądrowego i wybranie inwestora, który zajmie się budową polskiej elektrowni jądrowej - to cele nowej pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej, które chce zrealizować do końca przyszłego roku.

Rząd dopłaci (wreszcie) do kredytu bezrobotnym

Po wielu tygodniach zapowiedzi Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę. Koalicja rządowa chce, aby nowe przepisy obowiązywały już od lipca.

Rynek pracy

Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2009 wyniosła 1 721 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku bezrobocia w kwietniu przyczynił się w głównej mierze wzrost wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy m.in. w budownictwie, turystyce, rolnictwie i leśnictwie. W dalszym ciągu duża część bezrobotnych wyjeżdża do pracy do krajów UE. W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z wiceministrem pracy Czesławą Ostrowską.

Płace poszły w dół

Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu 2009 roku wyniosło 3.294,76 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To co prawda 4,8 proc. więcej niż w kwietniu 2008 r., ale jednocześnie 1,1 proc. mniej niż w marcu 2009 r.

Stress testy niepotrzebne w Polsce

Poziom oszczędności w Polsce nie jest dostateczny w porównaniu do tego jakie są potrzeby, ale polskie banki nie są w najgorszej sytuacji z punktu widzenia tych wyzwań które stawia dziś gospodarka. Czy jednak większość naszych banków będzie potrzebowała dokapitalizowania? Czy Komisja Nadzoru Bankowego poradzi sobie w tak trudnych czasach. Rozmawiamy w programie "90 minut" z doktorem Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Pomoc dla stoczni większa niż mówił premier

- Stocznia Gdańsk dostała od różnych instytucji prawie 720 mln zł gwarancji oraz 146,5 mln przelewu na konto - wynika z biuletynu po posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa z lipca ubiegłego roku, do którego dotarła TVN24. To kolejna kwota w sporze między związkowcami a premierem o wysokość publicznej pomocy dla stoczni. Na posiedzeniu komisji lider związkowców był osobiście.

Produkty regionalne

Czym są produkty regionalne? Jak sprawić żeby nasz produkt znalazł się na liście tych produktów? Wreszcie jak zarabiać na tych produktach? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Dariusz Goszczyński z ministerstwa finansów.

Pawlak: Porozumienie z Gazpromem uzgodnione

- Z biznesowego punktu widzenia porozumienie z Gazpromem w sprawie dostaw gazu na ten rok zostało zawarte; dalsze przedłużanie podpisania kontraktu może oznaczać, że są przeszkody o innym charakterze - stwierdza wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Na giełdzie pękła psychologiczna bariera

Nareszcie! We wtorek tuż po godzinie 12 indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie WIG20 przebił psychologiczną barierę 1 900 punktów. Analitycy od dawna mówili, że ten przekroczenie tego poziomu może otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

Pijemy na potęgę. Rządzą bąbelki

W 2008 roku Polacy wypili prawie 5,5 miliarda litrów napojów bezalkoholowych, a ich sprzedaż w I kwartale 2009 r. nadal rośnie - wynika z "Raportu o rynku napojów bezalkoholowych w Polsce", przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na zlecenie koncernu Coca Cola.

Stary złoty w cenie

Banknoty ze starymi złotymi wciąż w cenie. Najbardziej te milionowe - podkreślił w TVN CNBC Biznes Norbert Kalinowski z Monet Świata. Polacy nadal posiadają w swoich zasobach blisko 175 milionów starych złotych. Czy i ile mogą być warte na rynku, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Polska w recesji?

Wejście do strefy ERM2 może nam się przesunąć nawet do połowy 2010 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusz Filar. W dodatku Polskę może czekać techniczna recesja. Ta jednak nie musi oznaczać ujemnego PKB w 2009 roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Trudny kwartał

Rynek nieruchomości komercyjnych praktycznie zamarł. Potencjalni kupujący, czekają na okazję i są sprzedający właściciele nieruchomości komercyjnych, którzy nie chcą sprzedawać za wszelką cenę - mówi w programie "Dzień na rynkach" członek zarządu GTC Mariusz Kozłowski. Dodaje, że w II połowie roku popyt na mieszkania z pewnością ożywi się.

Prognozy

Możemy zobaczyć jeszcze WIG20 na poziomie 1500 pkt. - powiedział Marek Zuber. W programie "Dzień na rynkach" optymistycznie analityk Dexus Partners Marek Zuber mówił, że w całym roku jest szansa na dodatni wzrost PKB. Jak prognozuje nasz gość niestety III kwartał pokaże ujemny wzrost gospodarczy i zwijanie się gospodarki - PKB będzie mniejsze niż w poprzednim kwartale.

OECD chwali Polskę

Raport OECD w czasach kryzysu powinien cieszyć. Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów OECD pod względem obniżenia w 2008 r. pozapłacowych kosztów pracy, tzw. klina podatkowego - wynika z tegorocznego raportu. Czy pomoże to polskiemu rynkowi pracy próbował odpowiedzieć w programie "Pieniądze od rana" Piotr Ciżkowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ernst&Young.

Norwegia w kryzysie

Mimo miliardowych wydatków rządu na rzecz ożywienia gospodarki, Norwegia wkroczyła w recesję - podało we wtorek norweskie Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Norweski Produkt Krajowy Brutto skurczył sie w I kwartale tego roku o 0,8 procent.

Polska Grupa Farmaceutyczna na topie

Dobre wyniki i wspaniałe perspektywy? Polska Grupa Farmaceutyczna pnie się w górę, twierdząc że jest jedną z tych branż których kryzys nie dotyka. Prezes PGF Jacek Szwajcowski - zapewnia - grupie nie straszny ani kryzys ani nowy potężny gracz na rynku. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać? Rozmawiamy w programie "Rynki dnia".

Cena baryłki przekroczyła 60 dolarów

Nadzieja na poprawę w gospodarce wydaje się być coraz większa. Widać to m.in. po rosnących cenach surowców, w tym ropy naftowej. Cena jej baryłki na nowojorskiej giełdzie NYMEX w handlu elektronicznym przekroczyła 60 dolarów i jest najwyższa od listopada ubiegłego roku.

Euro w Polsce - za i przeciw

Wyższe ceny i utrata suwerenności to najczęstsze obawy wobec wspólnej waluty, jakie nurtują Polaków. Podczas Wielkiej Debaty nasi eksperci zmierzyli się z popularnymi mitami dotyczącymi euro, ale i przeanalizowali ryzyka, jakie wiążą się z integracją walutową.

Rekordowy spadek rosyjskiej produkcji

Rosyjskie fabryki przestają produkować: w kwietniu wytworzyły o 17 procent mniej niż rok wcześniej. Był to juz szósty z rzędu miesiąc spadków - i najgorszy wynik, od kiedy Moskwa liczy dane według nowej metodologii - czyli od 2003 roku.

Filar: wierzę w jeden procent

- Polskę czeka techniczna recesja, czyli dwukrotny spadek poziomu PKB kwartał do kwartału - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Dariusz Filar. Jednak zdaniem ekonomisty cały rok polska gospodarka zamknie na plusie.

Pani minister od atomu

Hanna Trojanowska została powołana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej - poinformowało we wtorek biuro prasowe ministerstwa gospodarki. jako pełnomocnik będzie jednocześnie wiceministrem gospodarki.

Banki mają odruch ssania

Mimo wzrostu inflacji, stopy procentowe NBP konsekwentnie idą w dół. Tymczasem koszt pieniądza na bankowym rynku jest coraz większy, co przekłada się na wysokość rat kredytów. Mocno rosną też marże, którymi banki rekompensują sobie "kryzys".

Trzeci do Opla?

Oprócz Fiata i austriacko-kanadyjskiego funduszu inwestycyjnego Magna pojawił się trzeci kandydat do przejęcia Opla - donosi niemiecki tabloid Bild, powołując się na anonimowe informacje z kręgów niemieckiego rządu. Chętnym do przejęcia ma być amerykański fundusz inwestycyjny Ripplewood.

GG chce zadzwonić

Gadu Gadu, popularny komunikator internetowy uruchomił własną wirtualną sieć telefonii komórkowej - GaduAir. Szefowie nowego operatora mówią, że nad projektem pracowali dwa lata, ale nie chcą zdradzić, na co liczą. Może nie chcą zapeszyć, bo rynek nie jest łaskawy dla wirtualnych operatorów.