Najnowsze

Najnowsze

FIAT z Polski do Ameryki

Fiat z Chryslerem - kierownica w kierownice. Nowy sposób na rozwiązywanie gigantycznych kłopotów sektora motoryzacyjnego. Włoski koncern udostępni instrumenty do produkcji małych i średnich samochodów w zamian za ponad 30% akcji  amerykańskiego giganta. Czy właśnie takie mariaże będą jedyna szansa dla przemysłu motoryzacyjnego i o kolejnych firmach branży na zakręcie śmierci.

Tusk: Polska się opłaca

Polska jest stabilnym krajem, nawet w czasie kryzysu. Nasz kraj się naprawdę opłaca - przekonywał biznesmenów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Donald Tusk.

Wyższe raty kredytów i wyższe zabezpieczenia

Bankowcy mogą żądać dodatkowych gwarancji od kredytobiorców - wszystko dlatego, że spada wartość nieruchomości i drastycznie drożeje frank szwajcarski - waluta, w której Polacy zapożyczali się najchętniej, by kupić nieruchomość. Jakich zabezpieczeń może oczekiwać bank i ile będziemy za to płacić.

Kostrzewa: polskie firmy potrzebują pomocy państwa

- Zgłaszaliśmy poważne oczekiwania w stosunku do Narodowego Banku Polskiego - tak po spotkaniu z premierem Tuskiem podczas szczytu w Davos mówił Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI. Wojciech Kostrzewa podkreślał, że polski biznes widzi potrzebę udzielania przez bank centralny bezpośredniej pomocy polskim firmom.

Ostatnia stolica bez autostrady

Jest dobrze - w końcu ma zostać sfinalizowana budowa odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa i doprowadzić do tego, że Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Jest dobrze - tak oceniany jest obecny poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Może być dużo gorzej - bo wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych wybojach i ostrych zakrętach na drodze do powstania dróg ekspresowych i autostrad

Czy na wsi zlikwidują szkoły?

Samorząd, który chce przekazać wiejską szkołę do prowadzenia np. fundacji, powinien poinformować o tym rodziców uczniów oraz mieszkańców wsi - uważa Federacja Inicjatyw Oświatowych. Stowarzyszenie zaapelowało do Senatu o wniesienie do uchwalonej ostatnio przez Sejm ustawy takich poprawek.

Umowa na katarski gaz w kwietniu

Polski rząd szuka w Davos alternatywnego dostawcy gazu - i wygląda, że znajduje. Po rozmowach premiera Donalda Tuska i szefa resortu gospodarki z przedstawicielami Kataru, Aleksander Grad poinformował, że w kwietniu zostanie podpisana w tej sprawie umowa handlowa. Katarski rząd zainteresowany jest także kupnem udziałów warszawskiej GPW.

Soros: Nie sądziłem, że będzie aż tak źle...

George Soros należał do nielicznych, którzy przewidzieli kryzys światowej gospodarki. W wywiadzie dla telewizji CNBC finansista przedstawił swoje pomysły na wyjście z impasu, choć równocześnie przyznał, że tak dramatycznego rozwoju sytuacji sam się nie spodziewał. - Burza, która pojawiła się w systemie finansowym, rozprzestrzenia się z olbrzymią siłą - mówi Soros.

Linie lotnicze w turbulencjach

Bezprecedensowy spadek przewozów towarowych w lotnictwie - alarmuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych. W grudniu przewozy cargo samolotami były o prawie 1/5 mniejsze niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Steve Forbes nam radzi: Jak najszybciej do euro

Obniżcie podatki i jak najszybciej wejdźcie do strefy euro - Steve Forbes w ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes podpowiada, jak szybko przywrócić gospodarczą koniunkturę. Zdaniem redaktora naczelnego "Forbesa", ożywienie gospodarcze może przyjść jeszcze przed wiosną.

Jak niskie mogą być stopy?

Europejski Bank Centralny może jeszcze obniżyć stopy procentowe, ale bardzo niskie stopy nie są właściwe - stwierdza prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

Toyota wzywa do warsztatu

Wadliwe pasy bezpieczeństwa i i niewłaściwie działające układy wydechowych - to powód wezwania do serwisu ponad 1,3 miliona samochodów marki Toyota. Akcja ma zasięg światowy i dotyczy modeli Vitz - u nas znanych jako Yaris) oraz Belta i Ractis.

Polski PKB nie taki najgorszy

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego nasz zeszłoroczny Produkt Krajowy Brutto w 2008 roku wzrósł o 4,8 procent. To tyle, ile przewidywał polski rząd - i mniej, niż sądziła Unia Europejska.

"Tepsa" chce nas ubezpieczać

Telekomunikacja Polska SA rozszerza działalność - teraz szuka partnera, z którym będzie wdrażać usługi ubezpieczeniowe. Kandydatów na kooperantów nie brakuje - zauważa "Puls Biznesu".

Arabowie inwestują nad Wisłą w portal aukcyjny

Arabowie inwestują pieniądze nad Wisłą. Na razie nie w giełdę, nie w branżę paliwową, deweloperkę czy Wisłę Kraków - a w media. Jak podaje "Puls Biznesu", już wkrótce portalowi aukcyjnemu Allegro może przybyć poważna konkurencja. Na początek pojawił się nowy bezpłatny tygodnik ogłoszeniowy.

Nie ma gorszej telekomunikacji w Europie

O monopolizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego od lat powstają żarty. Przykrą prawdę potwierdzają także badania: Polska znalazła się na przedostatnim miejscu wśród 20 państw badanych przez organizację ECTA i na ostatnim wśród krajów unijnych - pisze "Gazeta Wyborcza"

40 miliardów odszkodowania

Takiego odszkodowania jeszcze niedawno chciało Eureko od Skarbu Państwa w sporze o PZU. Teraz już nie chce.

Już niedługo będziemy mieli autostradę do Warszawy

Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce oceniany jest jako dobry. Jednak wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych przeszkodach na drodze i tak już pełnej zakrętów do autostrad i dróg ekspresowych.

Rząd dopłaci do kredytów

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Tusk chce rozmawiać z Putinem jak równy z równym

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czasie swojego czwartkowego spotkania w Davos z premierem Rosji Władimirem Putinem otwarcie zapyta szefa rosyjskiego rządu, czy jest gotów do podjęcia nowoczesnego dialogu z Polską, jak równy z równym.

Boeing zwolni 10 tys. ludzi

Amerykański producent samolotów, spółka Boeing, przewiduje w tym roku redukcję zatrudnienia o 10 tys. ludzi - donosi AFP, powołując się na szefa Boeinga Jima McNerneya. Wyjaśnił on, że grupa musi się przygotować do stawienia czoła trudnej sytuacji gospodarczej.

"Obniżcie akcyzę na prąd"

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora opowiada się za obniżeniem w Polsce stawek akcyzy na energię elektryczną do kwot minimalnych takich jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Akcyza w Polsce jest prawie 10 razy wyższa niż minimalna stawka unijna.

Rostowski: nie podniesiemy podatków

- W innych krajach banki nie chcą udzielać kredytów, bo uciekają od ryzyka. My chcemy przenieść część tego ryzyka na państwo - tłumaczył na antenie TVN CNBC Biznes Jacek Rostowski. Jednocześnie zapowiedział, że rząd nie planuje podniesienia podatków.

CBA skontroluje przetarg na częstotliwości

Urząd Komunikacji Elektronicznej zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, by skontrolowało przebieg przetargu na częstotliwości 900 MHz. Przetarg wygrały spółki Play i Aero 2.

Obama: nie mamy czasu do stracenia

Jeszcze w środę amerykański Kongres może głosować w sprawie pakietu pomocowego dla gospodarki w wysokości 825 mld dolarów, przygotowanego przez administrację Baracka Obamy. - Jeśli chodzi o odbudowę naszej gospodarki, to nie mamy czasu do stracenia - ponagla prezydent USA.

MFW: Pętla już zaciska się na szyi

Amerykańskie "toksyczne aktywa", które warte są 2,2 biliona dolarów spowodują, że światowa gospodarka w 2009 roku praktycznie przestanie się rozwijać, a straty banków na całym świecie sięgną 2,2 biliona dolarów. Ale może być jeszcze gorzej.

Tusk porozmawia z Putinem o gazie

Donald Tusk bierze udział w 39. Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. W czwartek polski premier spotka się z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem. Podczas rozmowy Tusk ma poruszyć temat gazu.

Litwa na krawędzi bankructwa

Plan antykryzysowy rządu może nie pomóc litewskiej gospodarce. Zdaniem unijnej komisarz ds. programowania finansowego i budżetu Dalii Grybauskaite, Litwie grozi bankructwo.