Najnowsze

Najnowsze

Bojkot nie zaszkodził LPP. Firma poprawia wyniki

Bojkot marek nalezących do LPP nic nie dał, bo przychody ze sprzedaży - największego w Polsce producenta odzieży - w styczniu 2014 roku przekroczyły 320 mln zł. Przychody były o około 29 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. W górę poszły też wpływy z marży.

"Milion w portfelu", 03.02

- Zmiana wartości portfela o +0,78 proc. jest satysfakcjonująca, biorąc pod uwagę zachowanie się indeksów giełdowych w ostatnich 2-3 tygodniach - powiedział w programie "Milion w portfelu" w TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Kołaczyński z Investors TFI.

"Bojkotujcie Lidla". Firma zwolniła związkowców

Władze NSZZ "Solidarność" wezwały swych członków i wszystkich klientów, by w lutym nie kupowali w sklepach Lidl, ponieważ władze sieci dyscyplinarnie zwolniły z pracy szefów związku w tej firmie. Przedstawiciele Lidla uważają, że zwolnienie to było słuszne.

Państwo aktywizuje bezrobotnych, coraz skuteczniej

W grudniu ubiegłego roku aktywnymi programami na rynku pracy objętych było 23,9 tys. osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Z danych GUS wynika, że w grudniu stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc.

Chcecie się szybciej rozwijać? MFW radzi zmniejszyć zadłużenie

Kraje europejskie powinny zmniejszać poziom zadłużenia zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym - radzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim raporcie na temat wsparcia wzrostu gospodarczego w UE. Według prognoz instytucji wzrost w Europie w najbliższych latach będzie niewielki.

ZUS przejmuje aktywa OFE. Dług publiczny niższy o 130 mld zł

Ponad połowa składek emerytalnych Polaków trafiła dziś z OFE do ZUS. To efekt zmian w systemie OFE. Zgodnie z nimi fundusze przekazały w poniedziałek do ZUS obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państwa. Na konto ZUS trafiło ponad 153 mld złotych. - Aktywa zostały przekazane - poinformował na popołudniowej konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek.

Analitycy: stopy procentowe nie zmienią się

NBP nie zareaguje na ostatnie osłabienie złotego, ponieważ nie zmienia to niskiej perspektywy inflacyjnej – przewidują analitycy banków w Londynie. Ich zdaniem oprocentowanie stóp nie zmieni się po najbliższym posiedzeniu RPP we wtorek i środę.

Jacek Cichosz pełniącym obowiązki prezesa PGE EJ1

Jacek Cichosz, dotychczasowy dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ1, został p.o. prezesa tej spółki. O decyzji rady nadzorczej spółki poinformowała w poniedziałek PGE. PGE EJ1 to jej spółka celowa, powołana do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

75 proc. polskich internautów "lubi to"

Popularny portal społecznościowy cieszy się niesłabnącą popularnością w Europie. Z badań firmy Gemius wynika, że korzysta z niego 75 proc. polskich internautów. Większą popularnością portal cieszy się m.in. na Węgrzech i w Turcji.

"Korupcja, kolesiostwo, nepotyzm". W Polsce bez zmian?

Aż 87 proc. Polaków uważa, że korupcja jest w Polsce nadal dużym problemem. Wśród nagannych zachowań osób piastujących stanowiska państwowe ankietowani wymieniają nepotyzm i kumoterstwo - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. Z kolei z Indeksu Percepcji Korupcji wynika, że w ubiegłym roku Polska zajęła 38. miejsce pod względem oceny przejrzystości i uczciwości życia publicznego.

Rekompensata za mienie zabużańskie dla większego grona poszkodowanych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę dotyczącą rekompensat za mienie zabużańskie. Odszkodowania będą przysługiwały również osobom, które 1 września 1939 roku miały majątek na wschodnich terenach Rzeczpospolitej, ale w nich nie przebywali. Rocznie minister skarbu państwa i wojewodowie dokonują 300-500 mln zł wypłat z tego tytułu.

Strata Ryanair. Przez tańsze bilety

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair przez ostatnie trzy miesiące 2013 roku odnotowały stratę w wysokości ponad 35 mln euro. - To wynik obniżenia cen biletów oraz słabszego funta - powiedział dyrektor generalny spółki Michael O'Leary.

UOKiK skontrolował deweloperów. Sprawdź, jak żerują na klientach

Unikanie odpowiedzialności za nieterminowe oddanie lokalu, brak w umowie informacji o powierzchni kupowanego lokalu i nakładanie na klientów nieuzasadnionych obowiązków - to główne grzechy deweloperów. Takie wnioski płyną po skontrolowaniu przez UOKiK 93 firm i 1239 umów. Jak sie okazuje, wątpliwości wzbudza co drugi zapis w kontraktach.

Polska odporna na walutowe turbulencje? "Nie jesteśmy safe haven"

- Polska odporność na kryzys zasługuje na trójkę z plusem - ocenił w TVN24 Biznes i Świat ekonomista Witold Orłowski. Jego zdaniem świat postrzega nasz kraj i polską walutę jako odporne na globalne turbulencje. Odmiennego zdania jest Anna Garwolińska, prezes firmy doradztwa biznesowego Glaubicz Garwolińska Consultants.

Chińska gospodarka o "włos" od recesji. Reszta regionu - przeciwnie

Indeks PMI w Chinach spadł w styczniu do 50,5 pkt. w porównaniu do 51 pkt. w grudniu. To wynik najgorszy od pół roku. Oznacza on, że chińską gospodarkę dzieli od recesji tylko 0,5 pkt. Dobre wiadomości napłynęły za to z innych rynków azjatyckich. PMI skoczył w Korei Południowej, Indonezji i Indiach.

03.02 Początek miesiąca, czyli indeksy PMI

Rozpoczęliśmy tydzień z danymi z amerykańskiego rynku pracy i z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Ale dziś najważniejsze były wskaźniki PMI pokazujące kondycje przemysłu w ponad 30 państwach świata. Ten z Polski wypadł świetnie, ten z USA wyraźnie gorzej, co rynkom się nie spodobało. Była kolejna interwencja walutowa w Turcji, ale złoty był badzo stabilny. A w tle towarzyszyło nam przelewanie 150 mld PLN z OFE do ZUS. Dzien na rynkach - relacja Rafała Hirscha