Najnowsze

Najnowsze

Brytyjczycy obetną zasiłki. Chcą zaoszczędzić 25 mld funtów

Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne ostrzegł, że w nowej kadencji parlamentu w latach 2015-20 cięcia wydatków rządowych sięgną 25 mld funtów, z czego ok. 12 mld stanowić będą redukcje wydatków na świadczenia socjalne w latach 2015-17.

USA: gorsze wyniki w usługach, wzrost w przemyśle

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w grudniu 2013 roku i wyniósł 53,0 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,7 pkt. Nieco lepsze dane napłynęły z przemysłu. Zamówienia w tym sektorze wzrosły w listopadzie o 1,8 proc. wobec spodziewanego 1,7 proc.

Rynek pracy w Niemczech - czy grozi mu "atak" imigrantów?

W Niemczech oczekuje się napływu kandydatów do pracy, ale nie w stopniu, który zdewastuje rynek pracy - powiedział w magazynie "Dzień na rynkach" na antenie TVN24 Biznes i Świat Michał Jaranowski, polski korespondent stacji Deutsche Welle. Dziennikarz uważa, że to koalicyjna, bawarska partia CSU podgrzewa w "sposób populistyczny" antyimigranckie nastroje, by zdobyć głosy przed zbliżającymi się wyborami komunalnymi i do Parlamentu Europejskiego.

Towarowa Giełda Energii: "Brakuje kupujących, trzeba zachęt"

Z danych za 2013 rok wynika, iż przez Towarową Giełdę Energii przeszło ok. 200 mln m sześc. paliwa. Tymczasem według ustawowych zapisów wprowadzających tzw. obligo giełdowe w handlu gazem, aby je wypełnić, obrót powinien być rzędu 1,4 mld m sześc.

W Europie kurczy się sektor usług, wyjątkiem Hiszpania

Niemcy, Francja i strefa euro odnotowały spadki Indeksu PMI w sektorze usług - wynika z raportu przygotowanego przez Markit Economics. Oznacza to, że koniunktura w tym sektorze gospodarki nie jest najlepsza. Hiszpania na tym tle wypada o wiele lepiej - tam sektor usług rośnie najszybciej od 2007 roku.

Złe nastroje w Chinach. Maleje sektor usług

Chińska gospodarka spowalnia. Indeks PMI, badający nastroje w chińskim sektorze usług, spadł w grudniu 2013 roku do najniższego poziomu od sześciu miesięcy i wynosi 50,9 pkt., czyli prawie o dwa punkty mniej niż w listopadzie ubiegłego roku.

Zagadkowe pożegnanie Bena Bernankego

Ben Bernanke pożegnał się z publicznością w ostatni piątek. To było jego ostatnie wystąpienie, jako prezesa Fed. Może dlatego było długie, złożone z wielu wątków i bardzo ciekawe. Teraz najciekawsze dwa - bo nie byłem w stanie zdecydować się tylko na jeden.

Toyota podbija chiński rynek. Sprzedała 900 tys. aut

Toyota sprzedała ponad 900 tys. samochodów w Chinach w ubiegłym roku. Jeszcze rok wcześniej japoński koncern motoryzacyjny na tamtejszym rynku znalazł kupców na 840 tys. maszyn. To kolejny dobry rok producenta, ale po piętach depcze mu już amerykański Ford.

Zynga akceptuje płatności w Bitcoin

Zynga, czyli amerykański producent gier przeglądarkowych, akceptuje płatności w wirtualnej walucie bitcoin. Teraz miłośnicy gier FarmVille, Zynga Poker czy CityVille będą mogli płacić za nie także cyfrowym pieniądzem, którego stabilność wciąż budzi wiele kontrowersji.

Rząd zdecyduje, na co wydać miliardy z Unii

We wtorek Rada Ministrów zaakceptuje programy operacyjne, według których będziemy wydawać unijne pieniądze do 2020 roku. Gdy będą gotowe, rozpoczną się ostateczne negocjacje z Komisją Europejską.

Rekordowa kara za pirackie udostępnienie kultowych kreskówek

Sąd w Toronto zasądził rekordową karę za nielegalne udostępnianie popularnych seriali animowanych. Właściciel dwóch stron internetowych musi zapłacić 10,5 mln dolarów kanadyjskich (7,3 mln euro) za zamieszczanie na nich: "The Simpsons" i "Family Guy" bez zgody właściciela praw autorskich koncernu 20th Century Fox.

Porozumienie z rebeliantami, wzrośnie wydobycie ropy w Libii

Wydobycie ropy naftowej w Libii spadło od lipca z 1,4 mln baryłek dziennie do zaledwie 250 tys. Zagraża to stabilności budżetowej tego kraju. Budżet w wysokości ok. 50 mld dolarów prawie w całości opiera się na eksporcie ropy. W niedzielę zawarto porozumienie z jednym z plemion blokujących wydobycie ze złóż na południu kraju.

Barlinek zrezygnował z GPW

Barlinek nie będzie już notowany na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - zdecydowali akcjonariusze spółki. Michał Sołowow, główny akcjonariusz, zwiększył swój posiadania do 94,25 proc. akcji.

Jest porozumienie. Produkcja Boeinga 777 nadal pod Seattle

Samoloty Boeing 777 nadal będą montowane w okolicach Seattle, w stanie Waszyngton. O losach kontraktu zdecydowało 31 tys. związkowców, którzy w zamian za pozostawienie produkcji w ich zakładzie zgodzili się m.in. na obniżenie świadczeń na ochronę zdrowia.

Ustawie o korytarzach przesyłowych brakuje najważniejszego - algorytmu

Dobiegają końca prace nad ustawą o korytarzach przesyłowych. To regulacja konieczna dla sprawnego działania firm infrastrukturalnych. Resorty muszą jeszcze tylko uzgodnić tzw. algorytm, czyli narzędzie, za pomocą którego będą wypłacane odszkodowania m.in. za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

180 mln złotych więcej na dofinansowanie sprzętu medycznego

Na finansowanie wyrobów medycznych będzie przeznaczonych o 180 mln zł więcej niż w 2012 roku - informuje Ministerstwo Zdrowia. W styczniu weszło w życie rozporządzenie, które zmienia zasady ich refundacji. To zastrzyk gotówki, który pośrednio wesprze rynek producentów.

"Półnaga" wyprzedaż we Włoszech. Klienci oszaleli

Od soboty w całych Włoszech trwają zimowe wyprzedaże. Na ulicach i w centrach handlowych pojawiły się tłumy klientów. W Rzymie do jednego z butików ustawiła się kolejka półnagich Włochów. Pierwszych stu klientów mogło się ubrać za darmo.

Nie płacisz rachunków? Możesz uniknąć kary umownej

Operatorzy komórkowi nie mogą nakładać na klientów kary umownej za to, że nie zapłacili rachunków. Wolno im tylko wypowiedzieć umowę, zarządać zwrotu telefonu i naliczyć karne odsetki. Te choć wynoszą 13 proc., to są dużo niższe niż kara umowna wynosząca nawet kilka tysięcy złotych.

Krezusi "bogatsi" niż połowa najbiedniejszych

W 131 krajach świata 20 proc. globalnych dochodów rodzin trafia do kieszeni 3 proc. najbogatszych osób. Tyle samo przypada 54 procentom najuboższej ludności świata. To wyniki badań ogłoszonych w piątek przez Instytut Gallupa.

Bernanke uspokaja rynki. "Stopy niskie tak długo, jak to konieczne"

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się bez większych zmian, chociaż początkowo akcje zyskiwały w reakcji na słowa ustępującego szefa Fed Bena Bernanke, który po raz kolejny zapewnił, że bank centralny USA utrzyma przez długi czas stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie.